Işık Üniversitesi Nasıl Bir Üniversite: Bursları, İmkanları, Beğenilen ve Beğenilmeyen Yönleri

Atatürk’ün bizzat imzalı onayı kurulmuş, bünyesinde bulundurduğu Şemsi Efendi Mektebi, anaokulları, temel eğitim okulları ve liseleri ile 130 yıllık eğitim birikimine ve kültürüne sahip Feyziye Mektepleri Vakfı’nın 1996 yılında kurduğu Işık Üniversitesi Türkiye’nin en eski özel üniversitelerinden biridir.

Akademik yapısı içinde toplam 5 fakültesinde 35 farklı programı, 2 yüksekokulunda 21 farklı programı, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde 22 master ve 5 doktora programı, Sürekli Eğitim Merkezi ve Yabancı Diller Okulu ile çok kapsamlı bir üniversitedir.

 

isik-universitesi

İmkanları


Işık Üniversitesi çok köklü bir gelenekten geldiği için vizyon ve misyonu hem geçmişi hem de geleceği harmanlamak üzerine kurulmuştur. Modern eğitim sisteminin tüm argümanlarının kullanıldığı bu üniversitede çok geniş burs imkanları, 24 saat kullanılabilecek kütüphanesi, kesin İngilizce öğretimi vardır.

7 gün 24 saat yurt, sağlık ve güvenlik hizmeti verilen üniversitede bulunan Fakülteler Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, yüksekokullar Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuludur.

Bölümler ve üniversite hakkında en kapsamlı bilgiye http://www2.isikun.edu.tr/katalog/#/62 adresindeki tanıtım katalogundan ulaşabilirsiniz.

Sürekli Eğitim Merkezinde ise İş Güvenliği Uzmanlığı, İç Tetkikçilik, Dijital Pazarlama, ICAEW UFRS Sertifika Programı, KGK Bağımsız Denetçilik Geçiş Dönemi Eğitimi, Mini MBA, Felsefe, ERP Uzmanlığı, Osmanlı Türkçesi, Uzman Trader, Temel Otomotiv Tasarımı, Profesyonel Otomotiv Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Tasarımcı Çocuk Atölyesi, KOSGEB Girişimcilik Eğitimi, Butik Resim Atölyesi, İngilizce Eğitimi, Temel Fotoğrafçılık, Video Atölyesi, Profesyonel Koçluk, Takım Koçluğu, IELTS Sınavı, İnsan Kaynakları Yönetimi, Satış ve Etkin İletişim, Mentorluk, Otomotiv Teknisyenliği, Pozitif Psikoterapi, Aile Danışmanlığı ve Beden Dili Eğitimleri verilmektedir.

Yurtlar


 

Işık Üniversitesinin bünyesinde Şile kampüsündeki 18 yurt binasında toplam 1326 kişi kalabilmektedir. Tek kişilik, 2, 3 ve 4 kişilik odalar mevcuttur. Çamaşır yıkama, kurutma, ütü, televizyon ve çalışma odaları her binada ayrı ayrıdır. Turuncu, bordo ve mavi yurt olarak ayrılan binaların kendine ait özellikleri vardır.

Burslar


Işık Üniversitesinde her 100 öğrenciden 80’ini burs almaktadır. ÖSYM Tercih kılavuzunda belirtilen tam burs ve % 50 burs not ortalamasına bağlı olmaksızın devam eder.

ÖSYM tercihlerinde bu üniversiteyi ilk 3 tercihine yazıp ücretli bir bölüme yerleşen öğrencilere % 25 burs sağlanmaktadır.

Yüksek Onur Bursu: LYS sonuçlarında ilk 2000’de olan öğrencilerden Şile kampüsündeki tam burslu bölümlere yerleşenler hem yurtta ücretsiz kalabilmekte hem de not ortalamaları 4.00 üzerinden 2.50’nin altına düşmediği sürece 8 ay eğitim bursundan faydalanabilmektedirler.

Onur Bursu: Yine tam burslu olmak koşulu ile LYS’de 2001 ile 10000 sıralaması arasında olan öğrencilerden Şile kampüsündeki bölümlere yerleşenler yurtta ücretsiz kalabilmektedir.

Şile İndirimi: Şile ilçesindeki liselerden mezun olup Işık Üniversitesine ücretli yerleşen öğrencilerden % 50 ücret alınmamaktadır.

Spor Bursu: Milli sporculardan üniversitenin spor kompleksinde haftalık 4 saat çalışma şartını karşılayan öğrencilerde % 50 ücret alınmaz.

Başarı Bursu: Bölümünde o yıl birinci olan öğrenciye % 100, ikinci olan öğrenciye % 75 ve üçüncü olan öğrenciye % 50 indirim sağlanır.

Çalışma Bursu: Üniversitenin çeşitli birimlerinde belirli saatler karşılığında yapılacak çalışmaya verilen burstur.

Öğrenci Toplulukları


ogrenci_topluluklari

 

Işık Üniversitesi’nin öğrencilerinin sosyal aktivitelerini geliştirebildikleri öğrenci kulüpleri diğer üniversitelerden farklı birçok kulüp içermektedir.

· Atatürkçü Düşünce Kulübü

· Ar-Ge Topluluğu

· Basın Yayın Kulübü

· Bilardo Kulübü

· Bilgisayar Kulübü

· Bisikletliler Kulübü

· Biyomedikal Kulübü

· Çevre Kulübü

· Dans Kulübü

· Doğa Sporları Kulübü

· Edebiyat Atölyesi

· Elektronik Kulübü

· Endüstri Mühendisliği Kulübü

· Erasmus ve Küreselleşme Kulübü

· Felsefe ve Düşünce Kulübü

· Folklor Kulübü

· Fotoğrafçılık Kulübü

· Fransızca Kulübü

· Genç Liderler Topluluğu

· Güzel Sanatlar Kulübü

· Haftasonu Kulübü

· Havacılık Kulübü

· İnsan ve Toplum Bilimleri Topluluğu

· İnşaat Mühendisliği Kulübü

· İnovasyon ve Girişimcilik Kulübü

· İşletme ve Ekonomi Kulübü

· Işık Gaming Society Kulübü

· Işıklı Fenerbahçeliler Kulübü

· Işıklı Galatasaraylılar Kulübü

· Işıklı Kartallar Kulübü

· Işıklı Trabzonsporlular Kulübü

· IT&MIS Kulübü

· Makine Mühendisliği Kulübü

· Matematik Kulübü

· Mimarlık ve Tasarım Kulübü

· Minik Eller Kulübü

· Model Birleşmiş Milletler Kulübü

· Motorsporları Kulübü

· Münazara Kulübü

· Müzik Kulübü

· Okçuluk Kulübü

· Otizm Orkestrası Kulübü

· Proje Mutfağı

· Psikoloji Kulübü

· Radyo Kulübü

· Satranç Kulübü

· Sinema Kulübü

· Sosyal Aktiviteler Kulübü

· Sosyal Sorumluluk Projeleri Kulübü

· Sosyal Girişimcilik Kulübü

· Sosyal Medya Kulübü

· Spor Kulübü

· Sualtı Sporları Kulübü

· Tarih Kulübü

· Tiyatro ve Müzikal Kulübü

· Toplum Gönüllüleri Kulübü

· Türk Kızılayı Kulübü

· Uluslararası İlişkiler Kulübü

· Uluslararası Ticaret Topluluğu

· Uluslararası Lojistik Yönetimi Topluluğu

· Uzak Doğu Sporları Kulübü

· Yelken Topluluğu

· Quidditch Topluluğu

Kampüs


Işık Üniversitesinin Şile’de ve Maslak’ta iki adet kampüsü bulunmaktadır. Şile’deki kampüse özel servisler ve toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım mümkündür. Maslak’taki kampüse ise metro, minibüs ve otobüslerle ulaşım mümkündür.

Bu iki kampüsü toplam yüzölçümü 250 dönümden fazladır. Kampüslerde kütüphane, fizik laboratuarları, psikoloji laboratuarları, enformasyon teknolojileri laboratuarları, bilgisayar mühendisliği laboratuarları, elektrik-elektronik mühendisliği laboratuarları, endüstri mühendisliği laboratuarları, makine mühendisliği laboratuarları bulunmaktadır.

Uluslararası İmkanlar


Işık Üniversitesi’nin Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında;

Almanya’dan; Hochschule Rhein Waal, Johannes Gutenberg Universitat Mainz, Universitaet Kassel, Universitat Leipzig, Fachhcohschule Köln, Karlshochschule International University, University of Applied Sciences for Media, Communication and Business Administration, Technicsche Universitat Dresden, Akademie der Bildenden Künste München, EBC Hochschule, MSH Medical School Hamburg,

Belçika’dan; Katholieke Hogeschool Leuven, Haute Ecole De Namur Liege, Haute Ecole Ephec, Howest De Hogeschool West Vlaanderen, Thomas More Kempen, Haute Ecole Mosane D’enseignement Superieur, UC Leuven-Limburg,

Bulgaristan’dan; Technical University of Sofia,

Çek Cumhuriyeti’nden; VYSOKA Skola Economie A Managementu, Skoda Auto Vysoka Skola, Palacky University,

Danimarka’dan; University of Copenhagen,

Estonya’dan; University of Tartu,

Finlandiya’dan; Saimaa University of Applied Science, University of Lapland, Central Ostrobothnia University of Applied Sciences,

Fransa’dan; Esigetel, Universita Bordeaux Science et Technologies, Universite Pierre et Marie Curie, Ecole de Management de Normandy, Business School, IGS Association, Amiens Picardy School of Management, L’Ecole de design Nantes Atlantique, Ensa Dijon, Universite de Bretagne Occidentale,

Hollanda’dan; Avans University of Applied Sciences, Fontys Internationale Hogeschool Economie, The Hague University of Applied Sciences,

Hırvatistan’dan; University of Dubrovnik,

İngiltere’den; Cardiff Metropolitan University, New College Durham, University of Sussex,

İspanya’dan; Universidad De Granada, Universitat Politecnica De Catalunya, Universidad Politecnica De Valencia, Escuela de Arte 10, Escola D’art I Superior De Disseny Serra i Albella, Universidad de Zaragoza,

İsveç’ten; Södertörn University, Malardalen University,

İsviçre’den; Bern University of Applied Sciences,

İtalya’dan; Accademia di Belle Art idi Bari, Universita Degli Studi Di Milano, Universita Degli Studi Di Perugia, Universita Europea Di Roma, Universita Deglla Studi Di Catania, Universita Di Bologna, University of Siena,

Letonya’dan; Rigas Stradina Universitate,

Litvanya’dan; SMK University of Applied Sciences, Vilnius University

Macaristan’dan; Budapest University of Technology and Economics, Gal Ferenc College, SZOLNOK University College, Pazmany Peter Catholic University, University of Pecs,

Polonya’dan; Lublin University of Technology, University of Warsaw, Lodz University of Technology, University of Economics in Katawice, University of Lodz,

Portekiz’den; Instituto Politecnico de Beja, University Institute of Lisbon,

Romanya’dan; Universitatea din Craiova,

Slovenya’dan; School of Advanced Social Studies in Nova Gorica, Faculty of Design,

Yunanistan’dan; University of Thessaly, Alexander Technological Educational Institute in Thessaloniki üniversiteleri ile ikili anlaşmaları vardır.

Spor Takımları ve Tesisleri


 

spor_takimlari

Işık Üniversitesinin 424 kişilik spor salonu, fitness salonları, yarı olimpik yüzme havuzu, açık hava basketbol, voleybol ve tenis sahaları, bisiklet parkları, çok amaçlı salonlar, futbol sahası, halı saha, masa tenisi alanları, dans salonu ve satranç salonu bulunmaktadır.

Üniversitenin spor takımları ise; Erkek Amerikan Futbolu, Eskrim, Futbol, Futsal, Hentbol takımları, Bayan Judo ve Karate takımları, Hem bayan hem erkek basketbol, bisiklet, kayak ve snowboard, satranç, voleybol, yelken ve yüzme takımlarıdır.

Beğenilen Yönleri


Kariyer Ofisinin çalışmaları kapsamında iş bulmaya yönelik yapılan bilgilendirmeler ile mezunların master için kabul edildiği üniversiteler en beğenilen yönleridir.

Amerika’dan; Arizona Üniversitesi, Boston Üniversitesi, California State Üniversitesi, Michigan State Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Chicago Üniversitesi,

İngiltere’den Bournemouth Üniversitesi, Bristol Üniversitesi, Liverpool Üniversitesi,

Kanada’dan Toronto Üniversitesi ve McGill Üniversitesi,

Fransa’dan Sarbonne Üniversitesi,

Japonya’dan Osaka Üniversitesi

Türkiye’den Boğaziçi, Galatasaray, İTÜ, ODTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi dünyaca ünlü ve başarılı üniversitelere mezunlar lisans üstü eğitim için kabul edilmektedir.

Beğenilmeyen Yönleri


Yurt ücretlerinin pahalı olması

Adres ve İletişim Bilgileri


Işık Üniversitesi

ŞİLE Kampüsü, 34980 Şile / İSTANBUL Tel: 0 216 712 14 60

MASLAK Kampüsü Büyükdere Cad. Maslak / İSTANBUL Tel: 0 212 286 49 11

e-posta: aday@isikun.edu.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir