İstanbul Kültür Üniversitesi Nasıl Bir Üniversite: Bursları, İmkanları, Beğenilen ve Beğenilmeyen Yönleri

Tanıtım


1997 yılında İstanbul’da kurulan ilk vakıf üniversitelerinden biri olan İstanbul Kültür Üniversitesi, deneyimli öğretim kadrosu ile 65.000 metrekarelik bir alanda Ataköy Yerleşkesinde, Şirinevler Yerleşkesinde ve İncirli Yerleşkesinde eğitim-öğretime devam etmektedir. Üniversite bünyesinde 7 fakülte, 3 meslek yüksekokulu ve 2 enstitü bulunmaktadır.

 

istanbul_kultur_universitesi3

İmkanları


İstanbul Kültür Üniversitesi toplam 3 adet yerleşkesinde birçok ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini sürdürmektedir. Yurt dışındaki üniversiteler ile yapılan Erasmus öğrenci değişim programı ile hem öğrencileri hem de personeliyle, eğitim-öğretimin kalitesini arttırma ve iyi örnekleri inceleme amaçlı yurt dışı gezileri düzenlenmektedir.

Eğitim-öğretime olduğu kadar spora da önem veren İKÜ, SAP-ORION adı verdikleri öğrenci otomasyon sistemi, CATS adı verdikleri açık kaynak ders modülü ile öğrencilerine çok farklı profesyonel bir sistemde hitap etmektedir. Bu üniversitede çift anadal ve yandal uygulaması da yapılmaktadır.

Yurtlar


 

İstanbul Kültür Üniversitesi’nin kendi bünyesinde hem kız hem erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. Kız öğrenci yurdu toplam 211 kişiliktir. 2 kişilik, 3 kişilik ve 4 kişilik odalarıyla, 24 saat sıcak suyuyla, kablosuz interneti ile hizmete sunulmaktadır.

Erkek öğrenci yurdu ise toplam 148 kişilik olup, bu yurtta da 2, 3 ve 4 kişilik odalar mevcuttur. Odalarda minimum yaşam standartlarını sağlayıcı yatak, banyo, tuvalet, dolap, çalışma masası bulunmaktadır.

Ayrıca tüm öğrencilerin ortak olarak kullanabileceği ütü odası, çamaşırhane, internet salonu, mimarlık çizim salonları, çalışma salonları ve dinlenme salonları bulunmaktadır. Yurtlarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği çıkmaktadır.

Yüksek güvenlik önlemi bulunan yurtlarda kalan öğrenciler üniversitenin doktor ve psikologlarından herhangi bir ücret vermeden faydalanabilmektedir.

Yurt kaydı için gerekli belgeler, kimlik fotokopisi, sağlık raporu, 3 adet fotoğraf, adli sicil kaydı, İKÜ öğrenci belgesi, yurt ücretinin yatırıldığına dair dekont.

Burslar


ÖSYS Kılavuzunda belirtilen bölümlerde % 25, % 50, % 75 ve tam burslu kısmını kazananların hakkı üniversitenin normal süresi bitene kadar devam eder. Sadece disiplin cezası alınması veya başka bir bölüme yatay geçiş yapması halinde kesilir.

Yine ÖSYS sonuçlarına göre LYS puan türlerinde Türkiye sıralaması ilk 3000’de olanlara ilk olarak 2000 TL nakit eğitim yardımı verilirken, 9 ay süresince aylık 750 TL burs bağlanır ve yurtlarda da ücretsiz konaklamaları sağlanır.

Eğer öğrencinin ebeveynleri öğretmen, hakim, savcı veya öğretim üyesi ise % 10 oranında,

Kültür Koleji mezununun kendisi, çocuğu, eşi, kardeşi veya torununa % 15 oranında,

Aynı üniversitede kardeşi de okuyanlara % 10 oranında,

Bu üniversiteden mezun olmuş kardeşi varsa % 15 oranında indirim uygulanmaktadır.

Öğrenci tercihlerinde ilk sıraya İKÜ’yü yazıp kazanmışsa veya tüm tercihlerinde yalnızca İKÜ’yü yazıp kazanmışsa % 15 indirim uygulanır.

Sosyo-ekonomik olarak eğitime devam etmekte zorlananlara Burs Kurulu tarafından ihtiyaç bursu verilir. Belli kıstaslar çerçevesinde başarı bursu ve spor bursları da verilmektedir.

Öğrenci Toplulukları


ogrenci_topluluklari

İstanbul Kültür Üniversitesinin öğrenci kulüpleri;

· Atatürkçü Düşünce Kulübü

· AKUT Öğrenci Topluluğu

· Bilimsel Düşünce Kulübü

· Bilişim Kulübü

· Yapı Kulübü

· Communication Art Club

· Dans Kulübü

· Edebiyat Kulübü

· Endüstri Mühendisliği Kulübü

· Erasmus Kulübü

· Etkili İletişim Kulübü

· Gezi Kulübü

· Girişimcilik Kulübü

· Havacılık Kulübü

· Hukuk Kulübü

· İç Mimarlık ve Tasarım Kulübü

· İşletme Kulübü

· Kariyer Kulübü

· Münazara Kulübü

· Müzik Kulübü

· Uluslararası İlişkiler Kulübü

· Robot Teknolojileri Kulübü

· Satranç Kulübü

· Tiyatro Topluluğu

· IKUWIB – Women in Business Club

· Spor Kulübü (Basketbol, Bowling, Bilardo, Futbol, Kampçılık ve Doğa Yürüyüşleri, Rugby, Sualtı Dünyası, Tenis, Voleybol ve Yüzme dallarında)

Kampüs


İstanbul Kültür Üniversitesi’nin üç ana yerleşkesi vardır.

Ataköy yerleşkesinde; Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi, İKÜ Sanat Galerisi, Sağlık Merkezi ve Kütüphane bulunmaktadır.

Şirinevler Yerleşkesinde; Hukuk Fakültesi, Yabancı Diller Merkezi, Adalet Meslek Yüksekokulu, Yurtlar ve Kütüphane bulunmaktadır.

İncirli Yerleşkesinde; İşletmecilik Meslek Yüksekokulu ve Teknik Bilimler Yüksekokulu yer almaktadır.

Uluslararası İmkanlar


İstanbul Kültür Üniversitesi’nin Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında;

Almanya ile; İşletme, Uluslararası Ticaret, Mühendislik, Uluslararası İlişkiler, İktisat, Hukuk, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Mimarlık, Matematik, Bilgisayar, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Psikoloji, Sanat ve Tasarım, Bilgisayar Mühendisliği ve İç Mimarlık,

Avusturya ile; İşletme, Bilgisayar Mühendisliği, Hukuk,

Belçika ile; İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sanat ve Tasarım, Mimarlık ve İç Mimarlık,

Bulgaristan ile; Sanat ve Tasarım, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği,

Çek Cumhuriyeti ile; İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Hukuk, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Sanat ve Tasarım, İngiliz Dili Eğitimi ve Eğitim Fakültesi

Danimarka ile; İşletme, Psikoloji, Mimarlık,

Estonya ile; İşletme, Uluslararası İlişkiler, Mühendislik

Finlandiya ile; Uluslararası İlişkiler, Mimarlık ve Bilgisayar Mühendisliği,

Fransa ile; İşletme, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, İşletmecilik MYO, Mimarlık, Uluslararası İlişkiler, Hukuk,

Hırvatistan ile; Sanat ve Tasarım,

Hollanda ile; İşletme, Mühendislik, Mimarlık,

İngiltere ile; Moleküler Biyoloji ve Genetik, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Uluslararası İlişkiler,

İspanya ile; Uluslararası İlişkiler, İnşaat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme, Mimarlık, Bilgisayar Mühendisliği, Sanat ve Tasarım, Teknik Bilimler MYO,

İsveç ile; İşletme, Uluslararası İlişkiler, Bilgisayar Mühendisliği, Mimarlık, İktisat, Sanat ve Tasarım,

İsviçre ile; İşletme,

İtalya ile; Sanat ve Tasarım, İşletme, İktisat, Mimarlık, Moleküler Biyoloji ve Genetik, İnşaat Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler, Bilgisayar Mühendisliği,

Letonya ile; İşletme ve Bilgisayar Mühendisliği,

Macaristan ile; İşletme, Sanat ve Tasarım, Hukuk, Mimarlık, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği,

Norveç ile; Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi, Sanat ve Tasarım,

Polonya ile; İnşaat Mühendisliği, İşletme, Mimarlık, Sanat ve Tasarım, Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler, Mimarlık, Endüstri Mühendisliği, İngiliz Dili Eğitimi,

Portekiz ile; Fizik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Turizm, Uluslararası İlişkiler, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği,

Romanya ile; İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Fizik, Sanat ve Tasarım,

Slovakya ile; İşletme, İktisat, Uluslararası İlişkiler,

Yunanistan ile; Hukuk, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İnşaat Mühendisliği, Matematik, Bilgisayar, Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme alanlarında anlaşmaları bulunmaktadır.

Spor Takımları ve Tesisleri


spor_takimlari

İstanbul Kültür Üniversitesinin çeşitli yerlerle yapılan anlaşmalar gereği tenis kortları ve yine başka kuruluşlarla anlaşılarak halı saha veya çim saha çalışmalarının yapılabileceği alanlar bulunmaktadır.

Üniversitenin bünyesinde kurulan spor takımları; basketbol, futbol, voleybol, tenis, bilardo, sualtı sporları, dağcılık, kampçılık ve doğa yürüyüşleri, atletizm ve yama paraşütü.

Beğenilen Yönleri


Birçok yabancı ülke ile Erasmus anlaşması olması ve Erasmus dışındaki yurt dışı staj olanakları.

Beğenilmeyen Yönleri


Üniversitenin kendisine ait spor tesisleri yoktur. Öğrenciler, üniversitenin anlaştığı başka sahalarda spor yapabilmektedir.

Adres ve İletişim Bilgileri


ADRES: E5 Karayolu üzeri, Bakırköy / İSTANBUL

Kız Öğrenci Yurdu:

Çobançeşme Sanayi Cad. No: 48 Çobançeşme/Bahçelievler/İSTANBUL

Tel: 0212 498 47 83

Erkek Öğrenci Yurdu:

Hürriyet Mah. Sümbül Sokak No: 24 Şirinevler/Bahçelievler/İSTANBUL

Tel: 0212 498 47 84

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir