İstanbul Şehir Üniversitesi Nasıl Bir Üniversite: Bursları, İmkanları, Beğenilen ve Beğenilmeyen Yönleri

Tanıtım


30 yıllık geçmişi olan Bilim ve Sanat Vakfı tarafından 2008 yılında kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi, kuruluş sürecinde Türkiye’nin ünlü eğitimcileriyle yapılan görüşmeler sonucu stratejik planını oluşturmuş ve eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Bünyesinde lisans düzeyinde eğitim veren İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim veren Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve İşletme Enstitüsü ve ön lisans düzeyinde eğitim veren Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

istanbul_sehir_universitesi_1

İmkanları


İstanbul Şehir Üniversitesi öğrenci birliği, öğrenci kulüpleri, psikolojik danışma ve rehberlik merkezi, engelsiz eğitim ofisi, sağlık hizmetleri, kampüsleri, konukevleri, yemek çeşitleri, ulaşım kolaylığı, spor imkanları, bilgi teknolojileri hizmeti, çözüm merkezi ve kopyalama merkezi ile öğrencilerin her türlü ihtiyacına karşılık yaptığı düzenlemeleri ile öğrencilerinin hayatını kolaylaştırmaktadır.

Yurtlar


 

İstanbul Şehir Üniversitesi 2 erkek ve 2 kız yurduna sahiptir. Kız yurdu Acıbadem’de olup üniversite yerleşkesine servis imkanı bulunmaktadır.

Erkek yurtları ise Altunizade ve Çamlıca’da olup, Çamlıca yurdundan kampüse servis bulunmakta, Altunizade yurdu ise yerleşkeye yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Hem erkek hem de kız yurtlarında temiz bir ortam oluşturulmuş olup, temel ihtiyaçlar olan çamaşır yıkanması, kurutulması ve ütü yapılması için uygun ortamlar bulunmaktadır. Kesintisiz ve ücretsiz internet hizmeti de sunulmaktadır.

Burslar


İstanbul Şehir Üniversitesi ÖSYS kılavuzunda yer alan ve öğrenciler tarafından tercih edilen tam burslu, % 75, % 50 ve % 25 burs imkanlarını ders başarısına veya ders geçmesine bağlı tutmamaktadır. Yani İngilizce hazırlık programı da dahil olmak üzere, bu üniversitenin burslu bir bölümüne yerleşirseniz bursunuz eğitim yaşantınızın sonuna kadar devam etmektedir.

Ayrıca; üniversite sınavında sıralama olarak Türkiye’de ilk 5000 içinde olan öğrenciler, İstanbul Şehir Üniversitesi’ne yerleştiklerinde hangi bölüm olursa olsun, bu öğrencilerden öğrenim ücreti alınmaz, öğrencilere 9 ay süreli ücretsiz yemek verilir ve öğrencilerin yurtta ücretsiz kalmaları sağlanır. Eğer öğrenci ilk 2000 içinde ise 9 ay süreyle aylık 700 TL karşılıksız burs verilir.

Öğrenciler İstanbul Şehir Üniversitesine ilk tercihlerinde yerleşmiş iseler % 10 indirim uygulanır. 4.00 not ortalaması üzerinden 3.50’yi geçenlere akademik başarı bursu verilir. Şehit çocuklarından hiçbir suretle öğrenim ücreti alınmaz. Ücretli programlarda tüm yılı peşin ödeyenlere % 5, dönemlik olarak peşin ödeyenlere ise % 2 indirim uygulanır. Kardeş kayıtlarında ise her bir kardeşe % 10 indirim uygulanır.

Bunların yanı sıra uluslararası eğitim programları ve yüksek lisans programları için öğrencilere farklı burs seçenekleri de sunulmaktadır.

Öğrenci Toplulukları


ogrenci_topluluklari

Öğrencilerin sosyal ve akademik yönlerini geliştirmeleri, proje üretmeleri ve fikirlerini paylaşmaları amacıyla çeşitli öğrenci kulüplerine üye olmaları sağlanır. İstanbul Şehir Üniversitesinde faaliyet gösteren ve yoğun ilgi gören öğrenci kulüpleri;

· Şehr-i Fotoğraf Kulübü

· Şehrin Tiyatrosu Kulübü

· Sosyoloji Dükkanı

· Müzik Kulübü

· Genç Girişimciler Kulübü

· İşletme Kulübü

· Mühendislik Kulübü

· ITEC

· IDC International Debating Club

· ŞEHİR Münazara Kulübü

· Genç TEMA Kulübü

· İletişim Kulübü

· Gastronomi Kulübü

· Geleneksel Okçuluk Kulübü

· Psikoloji Kulübü

· Kulüp Kültürel

· Liderlik Kulübü

· Diplomasi Kulübü

· Şehir Hatları Gezi Kulübü

· Polithink Politika Kulübü

· Uzak Doğu Sporları Kulübü

· Hukuk Kulübü

· Genç Yeşilay Kulübü

· Şehir Gönüllüleri

· Cine Club

· ŞEHİR Tarih Kulübü

Kampüs


Altunizade Kampüsleri

Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu çıkışına konuşlanan Altunizade kampüsleri ulaşım arterlerine çok yakındır. Öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri için tasarlanan dış çevre, tam bir şehir hayatı sunmaktadır.

Dragos Kampüsü

300 dönüm arazi üzerine kurulacak Dragos Kampüsü Marmaray metro hattı ile ulaşımın çok kolay olduğu bir yerde olacak. Henüz mimari çizim aşamasında olan bu kampüs, tüm eğitim ve sosyal ortamlarıyla 6000 öğrenciye hizmet verebilecek.

Uluslararası İmkanlar


Erasmus öğrenci değişim programı ile İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri 5, 6 veya 10 aylık süreyle yurt dışındaki üniversitelerde eğitim alabilmektedirler.

Belçika’daki iki üniversite ile toplam 4 öğrenci 5 aylık eğitim programı, 1 üniversite ile 2 öğrenci 10 aylık eğitim programı,

Bulgaristan’da bir üniversite ile 4 öğrenci 5 ay,

Hırvatistan’da bir üniversite ile 4 öğrenci 5 ay,

Çek Cumhuriyeti’nde bir üniversite ile 2 öğrenci 10 ay, 2 öğrenci 5 ay,

Fransa’da içinde Paris Üniversitesinin de olduğu çeşitli üniversitelerde 20 öğrenci 5 ay, 3 öğrenci 10 ay,

Almanya’da iyi üniversitelerde 21 öğrenci 5 ay, 9 öğrenci 6 ay, 14 öğrenci 10 ay,

Yunanistan’da çeşitli üniversitelerde 4 öğrenci 5 ay, 5 öğrenci 6 ay ve 3 öğrenci 10 ay,

Macaristan’da içinde Orta Avrupa Üniversitesinin de olduğu çeşitli üniversitelerde 6 öğrenci 5 ay ve 2 öğrenci 10 ay,

İtalya’da içinde Bologna Üniversitesinin de olduğu çeşitli üniversitelerde 4 öğrenci 5 ay, 1 öğrenci 6 ay ve 4 öğrenci 10 ay,

Letonya’da Riga ve farklı bölgelerdeki üniversitelerde 9 öğrenci 5 ay, 2 öğrenci 10 ay,

Hollanda’da 7 öğrenci 5 ay, 2 öğrenci 10 ay,

Polonya’da 14 öğrenci 5 ay, 2 öğrenci 10 ay,

Slovakya’da Bratislava Teknoloji Üniversitesinde 2 öğrenci 10 ay,

Slovenya’da başkentteki üniversitede 2 öğrenci 5 ay, 2 öğrenci 10 ay,

İspanya’da Barselona Üniversitesi gibi kaliteli çeşitli üniversitelerde 12 öğrenci 5 ay, 3 öğrenci 10 ay,

İsveç’te 12 öğrenci 5 ay,

İngiltere’de 8 öğrenci 5 ay süreyle değişim programı çerçevesinde eğitim amaçlı bulunabilmektedir.

Spor Takımları ve Tesisleri


spor_takimlari

Kapalı spor alanları, açık spor alanları, egzersiz grup dersleri, spor kursları, spor turnuvaları, spor takımları ve özel etkinlikleri ile İstanbul Şehir Üniversitesinde spor bir yaşam tarzıdır.

2 adet kapalı fitness salonu, 1 adet egzersiz grup dersleri stüdyosu, 1 adet spinning stüdyosu, 1 adet çok amaçlı stüdyo, 1 adet açık basketbol sahası, 1 adet açık voleybol sahası, 1 adet sentetik çimli mini futbol sahası üniversitenin spor tesisleridir.

ABSN&GYMBALL, Aerodinamik, Core Pilates, Fat Loosing, Hatha Yoga,, Yoga Pilates, H.A.T, Zumba ve Spinning alanlarında egzersiz grup dersleri; Aikido, Wing-tsun, Taekwondo, Fit-boxing, Tenis ve Yelken spor kursları verilmektedir.

Üniversitenin erkek basketbol takımı, futbol takımı ve masa tenisi takımı bulunmaktadır. Her yıl masa tenisi, futbol, voleybol ve streetball basketbol turnuvaları düzenlenmektedir. Ayrıca kıtalar arası Avrasya Maratonu ile doğa yürüyüşleri de üniversitenin özel etkinlikleri arasındadır.

Beğenilen Yönleri


Öğrencilerin tüm istek ve talepleri mutlaka dinleniyor. Yeni kampüs yeri harika ancak taşınmak için daha süresi var.

Beğenilmeyen Yönleri


Hazırlık sınıfında dil yeteneği için IELTS sınav sonucunun istenmesi.

Adres ve İletişim Bilgileri


İstanbul Şehir Üniversitesi

ADRES: Kuşbakışı Cad. No:27 Altunizade / Üsküdar / İSTANBUL

Tel: 444 4 034

E-posta: info@sehir.edu.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir