YGS’ye 90 Gün Kaldı! Kalan Sürede Ne Yapılmalı? | Furkan Bahadır ATA

Bilindiği üzere YGS çalışmalarında son 3 aylık bir dilime girildi. Peki bu kalan sürede ne yapılmalı? Bu konuya girerken size 3 tür öğrenci tipinden bahsetmek istiyorum.

1-) Hiç bakılmayan konuları kalmış öğrenci.

2-) Üstünden 1 kere geçilmiş ancak ilgili konuyla ilgili bol soru çözmesi gereken öğrenci.

3-) Tüm konuları bitmiş, soru bankalarından konuyu yeterince oturtmuş ; ancak tek eksiği deneme olup zaman kontrolünü henüz elinde bulundurmayan öğrenci.

 

Şimdi bu 3 öğrenci tipini de derinlemesine inceleyip ne yapılması gerektiğini birlikte karar verelim.

 

HİÇ BİLMEDİĞİM KONULAR VAR!

Eğer bu şekilde bir söyleminiz var ise telaş yapmanıza gerek yok ancak; tempoyu artırmakta fayda var. Üstüne gitmediğiniz konuların artık sizinle tanışma vaktinin geldiğini bilmeniz gerekir. Unutmayın kaçtığınız konular eninde sonunda hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkacak. Özellikle matematikten örnek vermek gerekirse her konunun birbiriyle bağlantılı olmasından dolayı aradaki bir boşluk sizin diğer konularda zorluk çekmenizi ve deneme netlerinizin de bu nispette düşmesine neden olabilir. Yani aklınızdaki şu tür düşünceleri çıkarın : ‘’ Nasıl olsa YGS’de sadece 1 tane soruluyor’’ ya da ‘’Zaten kısa bir konu sınava 1 hafta kala baksam yeterli olur’’.

Bir kere önemsiz konu diye bir şey yoktur. Eğer bir konu müfredatta var ve sınavda soruluyorsa o konuyu tüm hatlarıyla öğrenmeniz gerekir ki zaten YGS’de karşınıza çıkmıyorsa LYS’de karşınıza çıkma olasılığının da yüksek olduğunu belirtmek isterim. Her konunun bir oturma eşiği olduğunu da unutmamak gerekir. Sınava az bir süre kala bakılan bir konunun sizin zihninizde yer edip oturması oldukça zor bir ihtimaldir. O yüzden lütfen bir an önce konu eksiklerinizi kapatıp en azından 2. tip öğrenci olma yolunda önemli bir adım atın.

 

BOL TEKRAR BOL SORU!

Genelde sınav döneminde de karşılaştığım hepimizin aslında çok yaptığı şöyle bir hata var. Bir konu öğrenilir, tekrar edilir, çözülen sorular tekrar edilir. Sonra zannedilir ki konu halloldu ve bir başka konuya doğru yol alınabilir. Hayır. Sizin o konuyla ilgili bol bol soru görmeniz gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız? Konu görülmüş, anlaşılmış ama soru çözmede problem var. İşte bunun için de devreye internet üzerindeki örnek çözümlü sorular ya da çözümlü soru bankaları giriyor. Elbette ki bunlara bakmanız için öncelikle konuyu kavramış olmanız ve temel soruları yapıyor olmanız gerekiyor. Bu aşamada denemelere hazırlık yapmaya yavaştan başlanabilir. Örneğin bir Türkçe paragrafta anlam sorusunu en azından 1 dakikada yapmaya çalışın. Ya da 20 soruluk bir Türkçe testini yaklaşık 15 dakikada bitirmeye çalışın. Bu sizin deneme sınavlarına daha kolay adapte olmanızı ve denemelerin temel mantığını anlamaya başlamanıza imkan verir. Çünkü soru bankası çözerken bile kendinizi zaman olarak sınırlamanız sizin denemede zamanınızı daha kolay kontrol etmenizi sağlar ve denemelere başladığınızda farklı tarz sorular geldiğinde bunların çözümünde çok vakit kaybetmeyi engellemek için de öncesinde bol soru görmek iyidir.

deneme cozme ygs

BOL DENEME BOL PRATİK!

Şimdi geldik sınav çalışmasının en etkili noktasına. Şayet 3.tip bir öğrenci iseniz işiniz aslında daha kolay. Çünkü yapmanız gereken tek şey sizin için farklı konuları bir araya getirmiş ve onları belli bir zaman diliminde çözmeniz için size pratiklik kazandıracak olan kitapçıkları daha yakından tanımak. Evet artık sınava kadar sizin en iyi arkadaşınız bu küçük kitapçıklar olacak. Sizin hızlı karar verme becerinizi, zaman kontrolünüzü ve çeşitli stratejiler geliştirmenize yardımcı olacak olan bu küçük melekler sizin ana sınava aşinalık kazanma adına değerlendirebileceğiniz en faydalı şeyler olacaktır.

KÜÇÜK BİR PROVA!

Sınavlarınızı özellikle optik kullanarak ve sınav saatiyle aynı saatte başlayarak yapmanız sizin için denemenizi daha etkili kılar. Bakın şunu temin ederim ki denemelerinizi ciddiye alarak ona gerçek bir sınavmış gibi bakarak ondan alabileceğiniz faydayı optimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Denemelerinizde kurşun kalem kullanmak da yine sınav provası açısından oldukça doğru bir hamle olur.

Size kendimden küçük bir örnek vermek istiyorum burada. Çözdüğüm her denemeyi gerçek sınavmış gibi gördüm. Boş bir masa, masanın üstünde küçük bir saat ve en gerekli olan bilumum gereçler bulunurdu ve hatta zihnimde bir gözetmen tasavvur edip saat 10.00 olduğunda ‘’Başlayabilirsiniz arkadaşlar’’ ifadesini hissedebiliyordum. Evet gereksiz gerebilir ancak ; gerçek sınav günü her şeyin benim ezberlediğim şekilde gittiğini görünce stratejimin beni yanıltmadığını anladım ve sınavda hiçbir yabancılık hissetmedim. Böylelikle sınavdaki olası heyecanımı minimum seviyeye indirdim. Bu konu da aslında sınav başarısına bilginin yanındaki en büyük etkendir.

dogru strateji ygs 2018

DOĞRU STRATEJİ HAYAT KURTARIR!

Denemelerin en büyük faydası ise sınav stratejisi geliştirmedir. Geliştireceğiniz stratejiler sizin gerçek sınavda yanlış hamle yapmanızı en düşük seviyeye çeker bu da sizin sınavda zaman kaybedip heyecana kapılma silsilesine düşmenizin önüne geçmiş olur.

Sonuç olarak ne kadar deneme çözülürse sınava o kadar hazır hissedersiniz. Sınava kadar çözebildiğiniz kadar deneme çözün. Bir süre sonra yayınlarla içli dışlı olup soruları ezberlemeye başlıyorsunuz.

 

3 Ayda YGS Çalışma Programı

2017 ygs çalışma programı

Ayrıca hazırlamış olduğumuz şu programı da takip etmeniz konuları hızlıca bitirmeniz için faydalı olacaktır.

 

Bir sonraki konumuz deneme seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve deneme sonrası analiz çalışmaları olacak.

Takipte kalın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir