Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri Programı

[alert heading=”Not: ” type=”info”]Bu yazı misafir blogculuk kapsamında yazılmıştır.[/alert]

Haydi Buyrun Anadolu Bursiyerliğine!

Merhaba Arkadaşlar, ben Nesibe Kırış. Koç Üniversitesi Hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim.

Geçtiğimiz sene Aralık ayında elime bir kitapçık geçmişti, içinde anadolu bursiyerliği diye bir bölüm vardı. Okudum, inceledim ve dedim ki ‘’Vay be!’’. Sınav sistemini -her öğrenci gibi- doğru bulmayan birey olarak gerçekten çok etkilenmiştim. Çünkü Koç Vakfı tam da istediğim şeyi yapmış, eğitim hayatınının tek sınava bağlı olmasına fiili olarak karşı çıkmıştı.

O zamanlar “Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Tam Burslu’’ hayalleri kuruyordum. Bildiğiniz üzere okuluma tam burslu girmeyi garantilemek için ilk 150’de olmam gerekiyordu fakat sınav yaklaştıkça bu gayemin çok realist olmadığını düşündüm. Sonra aklıma o kitapçığın Anadolu Bursiyerliği sayfası geldi ve araştırmaya başladım.

    Arkadaşlar ben Anadolu Bursiyeri değilim. Ben bu okulda burslu da değilim. Sadece YGS’nin -tabiri caiz ise- sillesini yemiş biri olarak bu olanaktan sizleri haberdar etmeyi kendime borç bildim.

Mart gelmiş, sınava bir iki hafta kalmıştı. Netlerim gayet güzel, ümit vericiydi. Aralık ayındaki fikirlerimden vazgeçmiştim, artık kazanabileceğimi düşünüyordum. Hocalarım, ailem, en önemlisi de ben, kendimden iyi şeyler bekliyordum. Tam hayallerime adım adım yaklaşıyorum diyordum ki o öyle olmuyormuş. Hayat bu düzenin böyle ilerlemediğini size gösteriyor-muş 🙂

Sınav zamanı çattı. Sabah kalktım, hafif stres olmuşum, annemler de heyecanlı bana fark ettirmemeye çalışıyorlar. Kahvaltı yaptık beraber, okunmuş suyumu aldım çıktık yola. Babamla bir gün önce gittiğimiz okulu bulamadık- ki babamın yer yön hafızası gerçekten kuvvetlidir-. Sınava 10 dakika var ben daha sınav yerinde değilim. Annem, babam arabada stres olduk. Tüm emeklerimin ziyan olduğunu düşünüyorum sadece. Neyse sınava 1 dakika kala bulduk okulu, tabi ben ağlıyorum hüngür hüngür. Güvenlik kontrolü vesaire derken sınıfa girdim kitapçıklar dağıtılmış, sıram en ön ortada ve tam saatin karşısı. Akrep ve yelkovan yarış halinde, tik tok tik tok. Sus! diyorum içimden sus. Susmuyor. İki saat kırk dakika geçti. Çıktım sınavdan, annem babam kapıda beni bekliyorlar. Yüzüm asık. Onlara ‘’bu sınavdan bir şey beklemeyin’’ dedim. Tahmin ettiğim gibi de oldu. Sınav sonucu açıklandı dediler. Ellerim titriyor, ben bakamadım babam açtı sıralamamı. Çat, 68 bin! Evet, arkadaşlar 68 bin. 3-4 gün odamdan çıkmadığımı hatırlıyorum. Seneye çalışıp kazanırımcılardan olmuştum ben de ama böyle bir yılı tekrar geçirmek istemedim ve hedefimi değiştirip odaklanmaya çalıştım.

Bana kimse Nesibe yaparsın, hadi çalış çekersin ilk 150’ye gibi umutlu cümleler kuramadı çünkü o ana kadar tek isteğim Koç Hukuk’tu. 70 binden 150’ye hatta ilk 10  bine çekmek gerçekten insan kandırmak olurdu. Bana sorsanız zaten tamamen hukuk fakültelerinden elimi ayağımı çekmiştim, artık uluslarası ilişkiler için çalışıyordum. YGS’nin verdiği üzüntüyle LYS için çok daha fazla özen göstermiştim fakat hedefimi değiştirmek ben de motivasyon bozukluğuna sebep olmuştu. LYS sonucum geldiğinde hukuk fakültelerine hatta anadolu bursiyerlerleri programına puanımın yettiğini gördüğümde gerçekten çok üzülmüştüm. Hayalimi hiç değiştirmeden o an bile gerçek gayem için çalışsam belki de çok daha iyi işler çıkarabilirdim. Bu yüzden LYS noktasında elimden gelenin en iyisini yaptım diyemem fakat siz farkında olun diye söylüyorum.

[bctt tweet=” İstedikten sonra her şeyi yaparsınız!”]

Hani 3-4 gün boyunca kendimi odama kitlediğimden bahsetmiştim ya! Beni kimse takılı kaldığım yerden çıkarıp Nesibe hayallerine uzak değilsin dememişti.

Ama ben size diyeceğim.

Size bu yazıyı aynı odadan yazıyorum. Çevremde Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesin’de okuduğuma dair kitaplar. Rüyalarımın sahnesi ile baş başa size sesleniyorum.

[bctt tweet=”Hayallerinize uzak değilsiniz! “]

Neyse biz gelelim anadolu bursiyerliği hikayemin sonuna, ben 68 bininci olduğum için 10 bine bile çekemem diye başvurmaya yeltenmemiştim. Fakat sınav sonucum geldiğinde ilk 10 binde olduğumu fark ettiğim için size pişmanlığımı iletiyorum. Ne olursa olun başvurun, çünkü 70 bindeyken çabayla 10 bine çekebiliyorsunuz ve hepsi ama hepsi sizin elinizde!

Sonuç olarak ne başvurdum anadolu bursiyerliğine ne de onun adına bir şey yaptım. Fakat şimdi sizler için araştırdım ve özet bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

https://www.youtube.com/watch?v=TOBDdMP06xI&

 

ANADOLU BURSİYERLERİ PROGRAMI NEDİR?

Koç Üniversitesi tıpkı bizler gibi bir sınavın öğrencilik hayatı adına etkili olmasını adil görmeyip, YGS’si beklediğinden kötü geçen ihtiyaç sahibi fakat yine de başarılı olan bireylere olanak tanıyor.Sizlere  “Eee tamam ilk 150 ye giremedin ama sen de 10 bine -tıp fakültesi için ilk 1500’de olmak gerekiyor-  girip 2 küsür milyon kişiyi geride bırakmışsın biz de sana yeni bir şans veriyoruz. Verdiğimiz konu hakkında güzel kompozisyon yaz, kendine güven, kendini bize anlat biz de seni yeterli görürsek sana kapılarımızı açalım.”  diyor.

YGS ardından başvuruları başlayan anadolu bursiyerlerliği programının avantajları şöyle; eğitim-öğretim hayatınız boyunca hazırlık ve lisans süresince -uzatma ve kalma yılları dahil değil- bağlı olduğunuz kurum veya kişi okuldaki normal bir tam burslu öğrencinin olanaklarını sağlıyor.

Peki nedir bu olanaklar?

-Eğitim ve yurt konaklama ücreti karşılanıyor.

-Sene içerisinde 10 ay ‘’600 TL’’ olmak üzere cep harçlığı veriliyor.

Tabi kurum ve kişilerle aranızı iyi tutup staj ve iş imkanı sağlamakta sizin elinizde 🙂

2014 yılı itibariyle 175 bursiyere ulaşmış olan okulumuz, geçen sene 61 öğrenciye imkan sağlamışken 2015’te rakamın daha yüksek olacağından bahsediyor.

Geçen sene 1200 başvuru yapılmış, çoğu arkadaşımıza da “O kadar kişi arasından sen mi seçileceksin boşver!’’ denilmiş ama biz şimdi onlarla aynı amfiyi paylaşıyoruz!

Sen de bize katılmak ister misin? 

Öyleyse daha fazla bilgi için sıkça sorulan sorulara göz gezdir ve kafanda herhangi bir boşluk kalmasın. Yanıtlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.

“  https://anadolubursiyerleri.ku.edu.tr

Anadolu Bursiyerleri Programı Tanıtım Kitapçığı:

https://anadolubursiyerleri.ku.edu.tr/sites/anadolubursiyerleri.ku.edu.tr/files/Anadolu-Bursiyerleri-Programi-2015.pdf

Anadolu bursiyeri arkadaşlarımızla tanışmak, okulu gezmek isteyenler veya bana herhangi bir sorusu olanlar bana nesibekiris@outlook.com mail adresimden ulaşabilirler.

UNUTMAYIN SON BAŞVURU TARİHİ 29 MAYIS! 

 

 Yazar Hakkında

[content_band padding_top=”0px” padding_bottom=”0px” border=”none” bg_color=”#8ed65c”]Nesibe Kırış

nesibekırışOlayları anlatmayı ve fotoğraflamayı seviyorum. İnsan için andan daha değerli ne olabilir ki? Ben sizlere anı anlatmak için kendi saniyelerimden feragat ediyorum.

http://bilgicblog.com/yazarlar/nesibe-kiris/

[/content_band]

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir