Kötü Bir Alışkanlığınızdan 5 Aşamada Nasıl Kurtulursunuz?

Her insanın hayatında alışkanlık haline gelmiş birtakım davranışlar vardır.

Bu alışkanlıklar kimi zaman hayatımızda olumlu etkiler yaratırken kimi zaman da tam aksine bizleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Bizleri kişisel ve akademik hayatımızda başarıya ulaştıran alışkanlıkları sürdürmeye devam ederken bizleri kötü etkileyen ve mutsuzluğa sürükleyen alışkanlıklardan kurtulmaya çalışırız.

 

Peki, alışkanlık dediğimiz kavram nedir?

Alışkanlıklar doğuştan gelmeyip sonradan kazanılan, sürekli olarak tekrarlanmasıyla neredeyse farkında olmadan ve bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirilen davranışlardır.

 

Bu davranışlar beynimiz ve vücudumuz fark etmeden otomatik bir şekilde işlediği için herhangi bir işe dahi odaklanmışken gerçekleşmeye devam eder ve kötü alışkanlık haline gelen bu şeyler farkına varmadan bizlere zarar vermeye devam eder.

 

Kötü alışkanlıklardan tabi ki de herkesin bir an önce kurtulmak istediğini biliyoruz.

Ancak herkes bu konuda dilediği başarıya ulaşamayabiliyor.

 

Peki, alışkanlıklardan vazgeçmek neden bu kadar zor?

Edinilmiş olan yeni alışkanlıklar beynimizin belirli bölgelerinde değişikliklere sebep olmaktadır.

Bu değişiklikler kalıcı olmasa da eski haline getirmek zorlaşabiliyor.

Fakat alışkanlıklardan kurtulmak, beyninizdeki bu değişiklikleri eski haline getirmek tamamıyla sizin elinizde.

 

Bizler de bu yazımızla sizlere kötü bir alışkanlığı bırakmak için kendinizi nasıl programlayacağınızı göstermeye adadık.

 

Dilerseniz beraber incelemeye başlayalım.

 

Aşama 1: Kabullenme

İlk olarak kötü olan davranışınızın sizin için bir alışkanlık haline geldiğini kabul etmeniz gerekmektedir. İnsanlar genellikle kötü alışkanlıklarını reddetmeyi seçerler.

Bunun sonucunda ise hayatını değiştirmek için gerekli motivasyonu bulamaz ve verimli bir süreç yürütemeyeceği için bu alışkanlığından kurtulamaz.

Bahanelerinizi bir liste şeklinde sıralayarak bunların size engel olması ihtimalini ortadan kaldırmalısınız.

plan yapma

Aşama 2: Plan Yapma

Hayatımızın her evresinde planlı davranmanın bizlere kattığı güzellikleri elbet görmüşüzdür.

Bu nedenle işe plan yaparak başlamak tabi ki de sizin yararınıza olacaktır.

Sadece neleri yapıp neleri yapmayacağınızı belirlemek sizin için oluşturulmuş idea bir plan olmayacaktır.

Yapmayı hedeflediğiniz şeyleri hangi yollardan ve hangi biçimle yapacağınızı açıkça planlamak başarıya giden yolda sizlere büyük bir hız kazandıracaktır.

Planınızın sonunda alışkanlığınızdan kurtulmayı hedeflerken bu planınızı parçalara ayırıp kendinize küçük hedefler koymayı da ihmal etmeyin.

Kendinize en çok zarar veren ya da kurtulmayı en çok istediğiniz şeyi ilk hedeflerinizin arasına koyar iseniz bu durum motivasyonunuzu yükseltmenize yardım edecektir.

disiplinli olmak

Aşama 3: Disiplinli ve Bilinçli Olma

Alışkanlıklardan kurtulmak tabii ki de çok kolay olan davranışlardan değildir.

Ancak otokontrolünüzü sağlayarak bu davranışı en kolay şekilde hayatınızdan çıkarmanız mümkün olacaktır.

Kimi zaman hatalar yapmanız, yanlış veya eksik davranışlarda bulunmanız veya kendinizi kontrol etmekte zorlandığınız haller olacaktır.

İşte bu durumda disiplininizi kaybetmeden,  motivasyonunuzu yüksek tutarak ve planınızı bozmadan hedefinize ulaşmanız gerekecektir.

Bunun için bilincinizi hiçbir zaman yitirmemelisiniz.

engeller

Aşama 4: Kendinize Engeller Koyma

Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulurken kendinizi programlamanız belki de en önemlisidir.

Bu süreçte kendinize küçük engeller koymanız yararlı olacaktır.

Çünkü bu engeller davranışınızı sürekli olarak tekrar etmenize engel olur.

Örneğin kötü bir alışkanlığınız varsa ve bu alışkanlığı arkadaşlarınızla bulunduğunuz ortamlarda aktif olarak kullanmakta iseniz belirli bir süreliğine bu arkadaşlarınızla görüşmeyi azaltmanız sizin için kötü alışkanlıklarınızı bırakmakta faydalı olacaktır.

 

Aşama 5: Kendini Ödüllendirme

Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçme sürenizde belirli bir zaman sonra yavaş yavaş ilerleme kaydettiğinizi sizler de fark edeceksiniz.

Bu ilerlemeler asıl olan hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacak küçük adımlar olacaktır.

Bu küçük adımlarda gösterdiğiniz her bir başarı için kendinize vereceğiniz küçük ödüller sizin motivasyonunuzu artıracaktır.

Bu ödüllere ulaşma arzusu ve ulaştıktan sonraki mutluluk ise bu süreci sizin için bir çile olmaktan çıkaracak ve daha eğlenceli bir hale getirecektir.

Bunun sonucunda ise en son aşamada yoksunluğu fark etmeden ve eğlenerek kötü alışkanlıklarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

 

Son Söz

Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçme sürecinde sevdiklerinizden ve ailenizden alacağınız yardım ve destekler sizin için her zaman faydalı olacaktır.

Ayrıca aynı problem ile savaşan insanların birlik olduğunda o sorunu daha kolay aştıkları ve bu yolda birbirlerine büyük destek oldukları bilinmektedir.

Bu sebeple sizinle aynı ya da benzer kötü alışkanlıklardan kurtulmak isteyen kişiler ile bu yolda beraber ilerleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir