KPSS’ye Nasıl Hazırlandım? | KPSS Ortaöğretim 518. | Ekin Kazancı

Merhaba! Her yazının en çok düşündüren kısmı başlangıç kısmıdır. Kalemin elimden akıp gitmesine izin vereceğim. Bu yazımda KPSS’ye nasıl hazırlandım konusu üzerinde duracağım..

kpss'ye nasıl hazırlandım

Ben Ekin, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik bölüm çıkışlıyım. 2014 KPSS/ortaögretim sınavında kendi alanımda 518. oldum. KSÜ/İlk ve Acil Yardım mezunuyum. Şuan kamuda hemşireyim. Önlisans KPSS ve YGS/LYS  sınavlarına hazırlanıyorum. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni olmayı hedefliyorum.

Neden şimdi?

Lisede okurken dahi bu mesleğin benim için uygun olmadığını biliyordum.  Bir mesleği seçmeden önce onun sizin için doğru meslek olup olmadığını ve nasıl mutlu olacağınızı karar vermeniz gerek. Fakat 15 yaşında sizin yerinize karar veren bir aileniz var ise okulu da liseyi de okursunuz 😀

Ailem işini garantiye al sonra istediğin mesleği yaparsın dedikten sonra uslu bir kız olup onların isteklerini yerine getirdim.

Şimdi kendi hayallerim ve kendim için bir şey yapma vakti!

kpss'ye nasıl hazırlandım

Lise ve Çalışma Stratejisi

Meslek lisesinde okuyanlar bilirler, matematik, fizik, biyoloji gibi dersleri sadece lise 1 de görürsünüz. Ve hayatınızın her anında karşınıza çıkacak olan bu derslerle boğuşmak zorundasınızdır. YGS, LYS en önemlisi KPSS…

Lise son sınıftaydım…

Dönemin başı ve herkes harıl harıl ders çalışıyordu. Kimse başkasının başarısını istemiyor hatta evde ders çalıştığını inkar ediyordu. Birinci dönemin sonlarına doğru herkesin hevesi sönmüş ders çalışmayı bırakmışlardı. Ben ise az fakat düzenli çalıştım. Ders çalışmaya hiç bir zaman ara vermeyip son 3 ay depar attım. Bir sınava hazırlanıyorsanız en önemli ayların son aylar olduğunu belirtmek isterim. Çünkü ilk aylarda konuların temeli atarsınız fakat son 3 ay da konu tekrarı, soru çözümü ve denemelerdir sizi kurtaracak olan. Süreli çalıştım diyorum çünkü sınav hakkında herkesin yanıldığı en önemli yer, zaman kavramı. Çünkü sınavda paragraf sorularıyla veya bir matematik sorusuyla boğuşurken akıp giden zamanı geri getiremiyoruz.

Ben ne yaptım? KPSS’ye Nasıl Hazırlandım?

Konu bazlı çalıştım. Konu anlatım kitabının içindekiler kısmını açıp o günün ders çalışılacak konusunu belirledim. Konuyu bazen videolarla bazen de kendimce notlar alarak çalıştım. Elimdeki bütün kaynaklardan konunun sorularını çözdüm.  Yapamadığım soruları kocaman işaretledim arkadaşlarıma veya konuyla ilgili bilgisi olan kişilere danıştım.

Mutlaka tarih defteri yapın. Sözel dersleri yazmadan çalışamam diyenlerdenseniz bir konuyla ilgili önemli yerleri mutlaka not edin ve o defteri ayda bir baştan itibaren tekrar edin, okuyun .

kpss'ye nasıl hazırlandım

Kpss sınavı öncesi son 1 ay kala tüm konularımı bitirdim. Her sabah 10:00 yani sınavın olduğu saatte süreli deneme çözmeyi alışkanlık haline getirdim.  Ve öğleden sonra 14:00 da tekrar bir deneme daha çözdüm. Kendime bir hedef belirledim. En iyi olduğum kısım genel kültür kısmıydı. Atmış sözel sorusunu 30-40 dakikada bitirecek ve yavaş olduğum matematik sorularını kalan bu  süreyle tamamlamaya çalıştım.

Kullandığım kaynaklar

KPSS Pegemsiz, pegem kpsssiz olmaz. Olsa da tadı olmaz. Pegem matematik sorularının kalitesine diyecek söz yok. Mutlaka matematik sorularını çözmenizi tavsiye ederim.

Antremanlarla matematik ve şenol hoca konuyu kavramaya çalıştım. Evveliyat matematik soru bankasını da güzel bir kaynak olacaktır.

Tarih kısmına gelecek olursak ben Fem KPSS/ ortaögretim – önlisans tarih konu anlatımına çalışmış olsam da pek memnun değildim. Bu yüzden youtube de severek dinleyeceğiniz Benim Hocam kanalını mutlaka takip edin. Ramazan Yetgin hocanın emeği üstümde büyük. Bu videoları izleyerek kendime not aldım. Hoca çok ayrıntılı anlatsa da KPSS’de bir o kadar ayrıntı bir sınav.  Vatandaşlık ve coğrafya konularını da buradan takip ediyorum.

Benim matematiğim iyi fazla sözel çalışmayacağım diyenlere;

Okul birincimiz ve sınıfımızda denemelerde matematik dahileri vardı onlar fulle yakın çıkartırken ben sadece 10 tane yapabiliyordum. Arkadaşlar kpss sadece matematik veya sadece tarih sınavı degil ikisine de aynı oranda önem vermelisiniz.  Çünkü sınavda tarihin mi matematigin mi zor gelecegini bilemezsiniz. Tarih sorularının kat sayısınız daha yüksek olduğu da aşikar. Hala coğrafya, vatandaşlık önemsemeyen arkadaşlar var ise aslında bu derslerin hepsinden çok daha kolay olduğunu ve çabuk kavranabilinecegini unutmamanızı söyleyeceğim.

Ve kalemi durdurken

Hem çalışıp hem okumanın kolay olmadığını , olmayacağını bilin fakat ailenize destek böylede destek olabilirsiniz. Veya hayaliniz direk kamu da memur olmakta olabilir. Bununla ilgili elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım . Bugün mürekkep şimdilik bitti sağlıcakla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir