Küçüklüğümüzün Değerini Anlamak | Kemal Emre Şahin

[alert heading=”Not: ” type=”info”]Bu yazı misafir blogculuk kapsamında yazılmıştır.[/alert]

Birçok insan küçük bir bireyken çoğu zaman ‘ne zaman büyüyeceğim artık?’, ‘daha büyümedim mi?’ ya da ‘keşke büyük olsaydım’ gibi düşünceler içerisinde olur. Ne var ki bu düşüncelerimizi desteklemeyen ya da şöyle diyelim küçük olmanın güzel bir şey olduğunu söyleyen büyüklerimize karşı biz küçükler arasında bu konu bazı tartışmalara yol açmış olabilir. Küçüklüğümüzün değerini anlamak asıl meseledir.

Hemen bir örnek veriyim bu anlatıcağım olay ilk yaşandığında ben ortaokula gidiyordum ve tatillerde anneannemlere giderdik ki hala birçok tatilde gideriz. Birgün ailecek işte anneannemler, teyzemler, dayımlar, biz ve kuzenler falan böyle koca bir ailenin akşam yemeğinde yemek yeme zamanı geldi ve tabiki de herkes 1 masaya sığamadı. Bu şu demek oluyor büyükler bir masada küçükler bir masada. Ne varki o büyüklerin masasında da her zaman 1 kişilik boş yer olurdu tabi bunda küçüklerin yediği masanın küçük olması da etkiliydi. İşte bu mevzu hani vardır ya ‘insanlık için küçük ama benim için büyük bir adım’ diye tam da buna benzer bir şekilde biz kuzenler arasında pek çok zaman o büyüklerin masasında oturma isteğinden ya da zevkinden dolayı küçük büyük tartışması yaşanırdı. Neden zevkliydi bilmiyorum ama o zamanlar bizim için çok önemli ve zevkli bir şeydi büyüklerin masasında yemek yemek. Bugün ben 19 yaşındayım ve bu mevzu artık aile içerisinde bir tartışma değil bir eğlence konusu oldu onu da söylemek isterim.

Klişe olan bir söz vardır ‘küçük olmanın değerini büyük olunca anlıcaksın’ diye. Bunu birçoğumuz sıklıkla duymuşuzdur büyüklerimizden. O zamanlar pek inanmazdım ve hiç düşünmezdim bu sözün üstünde ama şimdi çok iyi anlıyorum. Çünkü her geçen gün büyüyosun ve üzerinde olan iş yükü ya da şöyle diyelim sorumluluklar giderek artıyor ve daha ciddi olan mevzular sizin hayatınızın bir parçası oluyor. Örnek vermek gerekirse işte ‘üniversite nasıl olucak?’, ‘acaba üniversite sonrası nolucak?’, ‘mastır yapsam mı?’, ‘nerede çalışıyım?’, askerlik, evlilik falan filan derken birçok önemli olan konularla karşılaşmaya başlarsın ve o güzel çocukluk günlerinde lego oynayarak ya da o sabahın kör zemiresinde kalkıp çizgi film izliyerek geçirdiğiniz günleri hatırlamaya başlarsınız ya da hatırlamak istersiniz. Hala bazen çizgi film izliyorum çaktırmayın. 

Demem şu ki artık çocuk değiliz ama bu demek olmuyorki çocukluğumuzu unutalım. Sadece yaşadığımız anın tadını çıkaralım hepsi bu.

Yazar Hakkında

Kemal Emre Şahin

Koç Üniversitesi İşletme bölümünde okuyor. Fotoğrafçılık ve gezi hobileri arasında.

ksahin14@ku.edu.tr

kemal emre şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir