LYS Biyoloji Çalışma Programı Son Ay

Sıra geldi Biyoloji dersine 🙂

Bu yazıda Boğaziçi’nde okuyan arkadaşım Bahadır Hocamoğlu’ndan yardım aldım. Ona teşekkür ediyorum.

Not Tutma:

Biyoloji çalışırken not tutmak faydalı oluyordu. Ama tuttuğumuz notlara da her şeyi yazmayacağımızı unutmayalım. Çünkü biyoloji ayrıntılı bir ders ve bir konuyu ilk defa çalışıyorsak gördüğümüz her şeyi yazmak o notu karmakarışık hale getirir. Öte yandan öğretmenlerin veya konu anlatımı kitaplarının vutguladığı, her denemede belki de her LYS sınavında çıkan küçük detayları, diğer derslerle ve konularla bağlantı noktalarını not almak gerekir.

Her şeyi not almak yerine görsel ağırlıklı (grafikli, şekilli) notlar tutmak gerekiyor. MindMapping (zihin haritaları) dediğimiz olay burda da karşımıza çıkıyor. Biraz araştırmayla MindMapping nedir öğrenebilirsiniz ki diğer yazılarımda da birçok kez bahsetmiştim. Şimdilik geçiyorum.

Kitap Seçimi:

Ben Palme YGS-LYS Biyoloji kitaplarını kullanmıştım. A ve B şeklinde iki kitap halindeydi. Neden böyle bir kaynak seçtiğimi soracak olursanız, öncelikle şunu söyleyebilirim ki Palme ayrıntılı ve görsel ağırlıklı bir kitaptı. Yazı yerine görsellerin olması da beni etkiledi. Eşit ağırlık öğrencisi olduğumdan LYS kısmı işime yaramayacaktı ama biyoloji çalıştıkça merak ettiğiniz bir ders.  Çünkü konular derinleştikçe derinleşiyor ve daha ötesi ne acaba diyorsunuz. Bu kaynakta ayrıntılara bakabileceğimi düşündüm ve bu kitabı seçtim. Ayrıca Fem İlk Adım soru bankası da çözmüştüm. Temel için faydalı olmuştu.

Diyeceğim şu ki kaynak seçerken kendi kriterlerini ve öğrenme yönteminizi belirledikten sonra bunları göz önüne alarak kaynak seçiminizi gerçekleştirmelisiniz. Kitabı severek almanızın, o kaynak yeterince iyi olmasa bile, size katkısı büyük olacaktır. Bu yüzden biraz zaman harcayabilirsiniz kaynak seçerken.

Son bir ayda olduğumuzdan genel olarak kaynak seçimi yapılmıştır diye düşündüğümden dolayı şimdi de branş denemeleri hakkında birkaç bir şey söylemek istiyorum. Branş denemeleri adından da belli olduğu gibi sadece bir ders üzerine yoğunlaşan deneme kitapları. Özellikle LYS derslerinde branş denemeleri es geçilmemeli. Biyoloji gibi diğerlerine göre biraz daha bilgi gerektiren bir derste son ay branş denemeleri faydalı olabilir. Öte yandan LYS Biyoloji sınavına tıp fakültesi adaylarının ayrı önem vermesi gerektiğini de düşünürsek branş denemeleri birkaç kaynaktan bile çözülebilir. Fem YGS-LYS Biyoloji Soru Bankası deneme olmasa bile çok yararlı bir kaynak. Gerekli ve üstünde durulması gereken yerleri tekrar tekrar sorup püf noktaların iyice oturmasını sağlıyor.

Çalışılacak kaynak seçimi olarak şunu özellikle belirtmek isterim ki MEB kitapları kesinlikle ve kesinlikle gözardı etmemeniz kitapların başında geliyor. İyi bir kaynak taraması yaptığınızda göreceğiniz şu ki çoğu yayınevi zaten MEB kitaplarını süzgeçten geçirip farklı resimler ekleyip kelime değişiklikleriyle, aynı noktalar üzerinde durarak kitaplarını hazırlıyorlar. Zaten bunu yapmaları da doğal ve gerekli, çünkü ÖSYM artık MEB kitaplarına daha çok önem veriyor. Konu anlatımlarını bitirip konunun doruklarında gezmek isteyenlere Fem Yayınları Dergi Setinin Biyoloji kısımlarını öneririm. Sınavda görmeyeceğiniz ama zor gelebilecek bir Biyoloji denemesine sizi hazırlayacak detay bilgilerle dolu bir kaynak.

ÖSYM sorularını neye göre hazırlıyor? Biyolojide neye dikkat ediyor? Bu işin mihenk taşı nedir? Eğer vaktiniz kalırsa ve bulmak için de uğraşabilirseniz size MEB’in hazırladığı kazanımları öneririm. Bu kazanımlar bir kitap, dergi, kitap parçası değil. MEB’in öğretmenler için hazırladığı, hangi yıl hangi konuda konu bitiminde öğrencinin neleri yapabilecek kabiliyetler kazanmış olması gerektiğini belirten maddeler diyebiliriz bu kazanımlara. Dikkat etmişseniz Karekök’ün köşetaşı tekniğini kullanan konu anlatımı kitaplarında bunun bir örneğini bulabilirsiniz. Hatta Karekök her kazanımı ayrı ele alıyor ve o kazanımı açıklıyor fakat malesef ki MEB’in hazırladığı kazanımlar ile Karekök’ün hazırladığı kazanımlar aynı değil. Sadece bahsettiğimiz maddelerin neye benzediğine dair bir örnek vermek istedim. Bir adım daha ileri gitmek gerekirse, ÖSYM MEB’in hazırladığı bu kazanımlar dışında soru hazırlamaktan kaçınır. Çünkü konu dışına taşmaktan; fazla zor veya MEB kitaplarında değinilmemiş sorular sorması mantıksız olur. Kısacası hangi dersten olursa olsun bahsettiğim tarzda kazanımlar maddelerini bulmanız ve biraz incelemeniz işinize yarayacaktır.

Tekrar:

Her derste olduğu gibi biyolojide de tekrar çok önemli. Konular ayrıntılı ve nereden sorulacağı genel olarak bilinmiyor. Tekrarlar düzenli bir şekilde yapılmalı ve unutulan bilgiler gözden geçirilirken hafıza teknikleri kullanılmalı ki tekrar unutulması zor olsun. Edebiyat için yazdığım hafıza tekniklerine şu yazıdan göz atabilirsiniz. Biyoloji için de kullanılabilir.

Öte yandan Biyoloji konularını tekrar ederken kendi hafızanızı süzmeniz; bir nevi otokontrol yaparak hangi konuyu, hangi konunun hangi kısmını unutabileceğinizi düşünüp ileride tekrar için bu kısımları not almanız çok yararlı olacaktır. Sınava aşağı yukarı bir ay kalmışken her konunun bütün detaylarını tekrar etmek yerine soru geleceği kesin olan kalıtım, solunum, fotosentez gibi konuların önemli kısımlarını tekrar etmek önceliğiniz olmalı.

LYS Biyoloji Çalışma Programı İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaODlHRGptZlFqc3M/view?usp=sharing

lys biyoloji çalışma programı

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaZnVRVkNTTFBNWEk/view?usp=sharing

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir