LYS Coğrafya Çalışma Programı Son Ay

LYS Edebiyat Çalışma programından sonra diğer dersler için de son ayda uygulanabilecek çalışma programları hazırlıyorum.

LYS Coğrafya Çalışma Programı dosyasına ulaşabileceğiniz bu yazıda coğrafya ipuçlarına da yer vermeye çalıştım.

Ayrıca hazırladığım videoda:

  • LYS yaklaşırken bizi engelleyebilecek en önemli etken nedir?
  • Havaların ısınmasıyla birlikte ders çalışma isteğimiz giderek azalıyor. Nasıl motive olarak ders çalışmaya başlayabiliriz?
  • Son ay için ders programı nasıl hazırlanabilir?

gibi soruları cevaplamaya çalıştım.

LYS Coğrafya Çalışma Programı İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaOGt1YlpCOU9GZjQ/view?usp=sharing

LYS Coğrafya Çalışma Programı

 

 

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaZnVRVkNTTFBNWEk/view?usp=sharing

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon

 

LYS Coğrafya’dan Önce Bilinmesi Gereken 10 Şey:

1)Deniz ikliminin etkisinin az olduğu yerler dağların denize paralel uzandığı bölgelerdir. Akdeniz Bölgesi‘nde Toros Dağları’nın denize paralel uzanması nedeniyle bu bölgede deniz ikliminin etki alanı kısıtlıdır. Oysa ki Ege Bölgesi’nde dağlar denize dik uzanır ve bu nedenle deniz etkisi iç bölgelere rahat bir şekilde ulaşır.

2)Volkan-tehlike-nüfus yoğunluğu anahtar kelimelerinden oluşan bir soruda cevap genelde toprağın verimli oluşu veya tarım alanlarının verimliliğidir. Çünkü volkanik araziler mineral bakımından zengindir ve bu nedenle toprak verimliliği artar. Toprak verimliliğinin artmasıyla da nüfus yoğunluğu artar.

3)Türkiye’de gelgit olayının etkili olmadığını kanıtlamak istersek kıyılardaki delta ovaları bize yeter. Eğer gelgit etkili olsaydı delta ovaları oluşamazdı çünkü güçlü gelgitler delta ovalarının oluşumunu engellerdi.

4)Sanayi bölgeleri havadaki karbondioksit oranının çok fazla olmasıyla meşhurdur.

5)Türkiye’de Antartika ve Grönland gibi yerlerde bulunan geniş buz örtüsü bulunmaz. Bunun sebebi Türkiye’nin matematik konumuyla ilgilidir.

6)İthalatında hammadde payının az olduğu ve tüketim ve yatırım mallarının payının yüksek olduğu ülkeler geri kalmış ülkelerdir.

7) Akdeniz’in önemi Süveyş Kanalı ile birlikte artmıştır. Ümit Burnu’nun önemi ise azalmıştır. Ayrıca şunu da hatrımızda tutmalıyız ki Süveyş Kanalı ile birlikte denizlerin seviyelerinde bir değişim olmamıştır.

8) Ege Bölgesi’nde en çok yetişen ürünlerin kodlaması :

ZÜHTi: Zeytin, Üzüm, Haşhaş, İncir

9)Türkiye’de etkili olan rüzgarların kodlaması:

KaYıP SaKaL: Karayel, Yıldız, Poyraz, Samyeli, Kıble, Lodos

LYS Coğrafya için Kaynak Seçimi:

LYS Coğrafya dersi için kaynak seçerken şunlara dikkat etmeliyiz:

Kaynak görselleri ilgimizi çekmeli: Bu sayede öğrendiğimiz bilgiler çok daha rahat bir şekilde hafızamızda kalacak. Ayrıca sınavlarda görsel ağırlıklı(özellikle harita verilerek) sorular geldiğinden kullandığımız kaynaklardaki görsellerin özenle hazırlanmış olması gerekiyor.

Farklı soru tipleri bulundurmalı: Yazdığım neredeyse her yazıda ısrarla üzerinde durduğum bir konudur. Soru tiplerini öğrenmek sınava hazırlık aşamasında yapabileceğimiz en önemli çalışmadır diyebilirim. Seçeceğiniz kaynakta/kaynaklarda farklı soru tiplerinin bulunması gerekir. Soru tipleri ile ilgili daha fazla bilgi için şu yazıya bakabilirsiniz.

LYS Coğrafya Kaynak Tavsiyelerim için tıklayın.

 

 

“LYS Coğrafya Çalışma Programı Son Ay” için 14 cevap

  1. Hepsini not alıp incelediğimde, aralarında hafızamdan silinenler olduğunu gördüm. Benim için çok yararlı oldu, çok teşekkürler ^.^

  2. Ben soru yazdığımda temele geçmemiştim henüz ama artık temel lisedeyim okul gibi sınavlarımiz yok sürekli deneme ge aralarda quizler olacak sırf ygs lys ye yönelik hazırlanıyoruz siz temel liseler hakkında ne düşünüyorsunuz

  3. mf öğrencisiyim lysde tmden girmeyi düşünüyorum lys coğrafya için ygs coğrafya da bilmek gerekiyo mu yani çalışmalarımda ikisine birlikte mi çalışayım

    1. lys coğrafyasında soruların büyük bir kısmı genel kültür gibi bir şey,içinde yorum sorularıda oluyor fakat bildiğimiz üzere daha fazla bilgi sorusu var ancak bunlarda genel olarak hayatımızın içinde olan şeyler eğer ortalama bir net yapmak istiyorsan lys coğrafyaya komple çalış ygs coğrafyasından ise teorik bilgilere sahip ol yeter kanımca,fakat admin neder bilemiyorum

  4. hocam simdi bazi sorularim olacak size ben suanda lys’ye cok az calistim sinava tmden ve sozelden girmeyi dusunuyorum burada sizin verdiginiz 1 aylik edebiyat kampi ve 1 aylik cografyayi kaydettim ve ona gore calisip iki dersi hergun calisip 1 ayda bitirmeyi dusunuyorum tarih ve felsefeyide edebiyat ve cografya bittikten sonra son 1 ay calisicam felsefeden kisa notlar aldim tarihtense internete bi arkadas tarih notlari koymus onlarda kisa fakat cok iyi netler cikarmis o kisa tarih bilgileriyle ,son olarak topluyacak olursam bu 4 ders yetisirmi edebiyat ve cografyaya daha cok agirlik vericem tarih ve felsefe ise bu saatten sonra sans gibi gorunuyor sizce yetisirmi cevaplarsaniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir