2017 LYS Dil ve Anlatım ve 2017 YGS Türkçe için 7 İpucu

1-DÜZENLİ OLARAK PARAGRAF SORUSU ÇÖZÜN.

Günlük en az 10 paragraf sorusu çözün. Bu sayede paragraf sorusu çözmeye aşinalık kazanacaksınız. LYS’ye kadar hızınız ve doğru yapma oranınız artacak. Paragraf soru bankası olarak aşağıdaki soru bankasını kullanabilirsiniz. Ben geçen sene kullanmıştım, çözümlerinin bazılarını beğenmesem de işe yarayabilir.

Günde 15-20 soru çözerseniz hızlanmanız için iyi olabilir.
Günde 15-20 soru çözerseniz hızlanmanız için iyi olabilir.

2-DİL BİLGİSİ KONULARINI TEKRAR ETMEYİ UNUTMAYIN.

YGS sonrası LYS Matematik ve Edebiyat çalışmaya dalarak Dil ve Anlatım konularını unutmayın. Ara ara küçük tekrarlar bilgilerinizin taze kalmasına yardımcı olacaktır. Eski defterleriniz sizin için paha biçilmez kaynaklar olacaktır. Küçük ama sürekli tekrarlar hayat kurtarır 🙂

3-YAZIM KURALLARI KONUSUNDA DİKKATLİ OLUN.

Kişisel tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki LYS Dil ve Anlatım müfredatında en nankör konulardan birisi yazım kuralları ve noktalama işaretleri konusudur. Genelde çok tekrar edilir ve hemen unutulur. Ben duvarıma sık sorulan yazım yanlışlarını bastırıp asmıştım. Ara ara o tabloya bakıyordum. Böyle bir yöntemi tavsiye edebilirim.

Vikipedi'den aldığım örnek. Bu şekilde bir tabloyu duvarınıza asabilirsiniz.
Vikipedi’den aldığım örnek. Bu şekilde bir tabloyu duvarınıza asabilirsiniz.
4-DENEMELERDE DİL VE ANLATIM BÖLÜMÜNÜ MUTLAKA ÇÖZÜN.

Sınav döneminde bazı arkadaşlarım LYS-3 denemelerinde Dil ve Anlatım bölümünü zaten biliyoruz diye atlayabiliyorlardı. Bence bu yanlış bir davranıştı. Dil ve Anlatım bölümünü atlayarak bu bilseniz de pratikliğinizi kaybedebiliyorsunuz.

5-GEÇMİŞ YILLARIN SORULARINI MUTLAKA İNCELEYİN.

Her zaman dediğim gibi sorulmuş sorular sorulacaklar için bir işarettir. Soru tiplerini tanımak bakımından çalışmalarınıza her zaman çıkmış soruları inceleyerek başlayın. Son yılların sorularını içeren soru bankalarıyla çalışabilirsiniz veyahut internetten de çıkmış sorulara göz gezdirebilirsiniz.

6-YANLIŞLARINIZI SORMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler. Yanlışlarınızı mutlaka bir bilene sorun ve doğrularını öğrenin.

Yanlış sorularınızı kitaplardan veya denemelerden kesip(kitaplarınıza kıyamıyor olabilirsiniz) küçük zarflarda veya benim de kullandığım resimdeki gibi dosyalarda muhafaza edebilirsiniz.

Soru dosyası

Yanlışlarınız her biri ileride karşınıza yol, su, elektrik ve de net olarak çıkabilir 🙂

7-DİL BİLGİSİ KONULARINI DAHA DETAYLI ÇALIŞIN.

LYS kısmında dil bilgisi konuları daha detaylı sorulabiliyor. Buna hazırlıklı olun. Dil bilgisindeki istisna durumları öğrenmeye çalışın. Detaylı çalışın ama detayda da boğulmayın 🙂

Sizin de mutlaka ekleyeceğiniz maddeler vardır. Yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.
Ayrıca her türlü sorularınızı da yorum bölümünden sorabilirsiniz.
İyi çalışmalar!

“2017 LYS Dil ve Anlatım ve 2017 YGS Türkçe için 7 İpucu” için 3 cevap

  1. Konu testlerindeki dil bilgisi sorularını çözmeyi konular tamamlandıktan sonra bırakmak lazım. Son bir iki ayda Türkçe deneme setlerine ağırlık verilmeli. Çünkü çıkan sorularda birden fazla konu ölçülüyor. Konu testlerinde ise bir konu üzerinde duruluyor. Sıfatlar testinde edatla ilgili seçenek genellikle bulunmaz, sadece sıfat sorulur mesela. Denemelerdeki dil bilgisi sorularını bol bol çözmek, bu noktada çok faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir