Hafıza Teknikleriyle Edebiyat Ezberi Kolaylaşıyor

Sizin de LYS Edebiyat çalışırken hatırlayamadığınız eser ve yazar oluyor mu? Benim oluyordu! LYS Edebiyat ezberi hafıza tekniklerini keşfetmemle kolaylaştı!

Bu yazıda neler var?:

Genel olarak ezber yapmak için kullandığım/kullanılabilecek bazı teknikler

LYS Edebiyat ezber yapmak için genel tekniklerin uygulanması

 

1-Ezber Yöntemleri

A-Klasik Yöntem:

Adı üstünde normal bir şekilde liste tutulur veyahut bir kağıda not alınır, ardından sürekli tekrarlayarak ezber yapılır. Çoğu öğrencinin kullandığı yöntem budur.

Bu yöntemi sınava hazırlanırken ben de kullandım . Küçük bir not defterim vardı. Deneme çözerken öğrendiğim yeni bilgileri bu not defterine madde madde yazardım. Genelde otobüs yolculuklarında bu not defterini karıştırırdım. Özellikle matematik formüllerini bu yolculuklarda ezberledim diyebilirim.

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Bu şekilde yapılan ezberler zaman içinde çok çabuk unutuluyor. Birazdan anlatacağım yönteme göre de daha sıkıcı. Yine de çok zor olmayan konularda kullanılabilir.

B- Hafıza Teknikleri(Nimonik):

Bu yöntemle ilgili bir şey söylemeden önce sizden bir test yapmanızı isteyeceğim. Eğer zamanınız varsa lütfen bu testi uygulayın.

Sizden aşağıdaki 4 İngilizce kelimenin Türkçe karşılıklarını ezberlemenizi isteyeceğim. Bunu yapmak için 2 dakikanız var. Buyrun, süreniz başladı.

 1. posterity: (poster’iti) gelecek nesiller.
 2. sever: (sev’ır) ayırmak, koparmak
 3. digress: (daygres’) konudan ayrılmak
 4. greedy: (gridi) obur, açgözlü

Ezberlediniz mi? Evet veya hayır. Hiç önemli değil. Şimdi de hafıza tekniklerini kullanarak ezberlemeye çalışalım.

Aşağıdaki resimler her kelime için ayrı ayrı dizayn edilmiş. Resimlerde çağrışım metodu kullanılarak ezberlemek kolaylaştırılmış. Zaten siz de deneyince göreceksiniz ki bu şekilde ezber yapmak gerçekten çok  daha kolay oluyor normal yönteme göre. Aynı zamanda da daha eğlenceli diyebilirim.

PDF halinde indirmek için tıklayınız.

Hafıza Teknikleri Maceram

319457

lys edebiyat tony buzan

“Hafıza teknikleri” ile 10. sınıftayken karşılaştım. Okul çıkışı eve gelmiş ve babamın kütüphanesi karıştırmıştım. Tony Buzan’ın Muhteşem Hafızanızla Tanışın adlı kitabının eski bir baskısını buldum. Biraz okuduktan sonra kitaptaki en basit örneği denedim ve işe yaradı. O günden sonra ezberlemem gereken bazı küçük listelerde, örneğin alışveriş listesinde, hafıza tekniklerini kullanmaya başladım. Benim hafıza teknikleriyle serüvenim bu şekilde başladı, belki de bu yazıyı okuyan değerli okuyucularımdan bazılarının da hafıza teknikleriyle tanışması bu yazıyla birlikte olmuştur. O zaman gelin hafıza teknikleri nedir, kısaca göz atalım.

Hafıza Teknikleri Nedir?

Hafıza teknikleri temel prensip olarak çağrışım yoluyla hatırlatmayı kullanır. Bu teknikler sayesinde bilgiler kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya daha kolay bir şekilde taşınır. Eğer yukarıdaki testi uyguladıysanız siz de göreceksiniz ki ezberlemeniz daha kolay ve daha hızlı bir şekilde gerçekleşti.

Hafıza Teknikleri Uygulamaları

Hafıza teknikleriyle küçük bir hikaye yazalım. Örneğin, gelin şu olayı zihnimizde canlandıralım: “Bir gün yolda yürürken ayağınız kocaman bir muz kabuğuna takıldı ve yere düşmeye başladınız. Muz kabuğu o kadar büyüktü ki yanından geçen arabalar yanında karınca gibi kalıyordu. Araba gürültüsü ise o kadar fazlaydı ki yüksek sesten ötürü sağır olacağınızdan korkuyordunuz. Neyse tam düşmeye başladığınız vakit mosmor bir domates gördünüz havada asılı duran ve o domatese tutunup düşmekten kurtuldunuz.”

Yukarıdaki örnekte de gördüğünüz gibi kafamızda çok abartılı bir hikaye canlandırdık ve ezberlemek istediğimiz alışveriş listemizin elemanlarını(muz,domates) bu hikayede kullandık. Aynı zamanda hikayede farklı duyu organlarına hitaben bağdaştırmalar da yaptık.( Araba gürültüsü gibi) Son olarak dikkat etmemiz gereken kısım ise renkler. Renkleri de alışılmadık bir şekilde kullandık.

Abartı, farklı duyu organları ve alışılmadık renkler kullanarak sıradışı, aynı zamanda da unutulması güç bir hikaye oluşturduk. Bu kısımdan da anlaşılabileceği gibi, hafıza tekniklerinde basit olarak üç yöntemi kullanıyoruz:

 • Abartma
 • Farklı duyu organları
 • Alışılmadık renkler

LYS Edebiyat için Hafıza Teknikleri Uygulamaları

Basit hafıza tekniklerinden olan “çivileme” tekniğiyle yukarıdaki bölümlerde bir sıradışı hikaye oluşturduk ve bu hikayeye ezberlemek istediğimiz objeleri yerleştirdik. Bu basit yöntemi hayatımızın her alanında kullanabiliriz.

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır!  Bu yazımı arkadaşlarınla paylaşır mısın? (Sosyal medya kutucuklarını kullanabilirsiniz)

Aşağıdaki videoda 2011 ABD Hafıza Şampiyonu Nelson Dellis kendi yöntemini ve tecrübelerini paylaşıyor. Video İngilizce olduğundan anlamakta güçlük çeken arkadaşlar olursa videodan sonra küçük bir açıklama da yapacağım. Yine de önce İngilizce olarak izlemenizi tavsiye edebilirim 🙂

(00:38-00:56) Hafıza yarışmalarına katılma konusunda beni motive eden şey büyükannemin aizheimer hastası olması. Bu hastalığa yakalanmak istemediğimden hafızamı eğitmeye ve bu hastalıkla mücadeleye başladım.

(01:00-01:28) Yaptığım çalışmalardan birisi “Konuşan Sayılar”. Bu çalışmada gözlerimi kapatıyorum ve her saniyeye bir sayı gelecek şekilde sayıları dinliyorum ve ezberlemeye çalışıyorum. Bu ezberi yaparken de sayıları resimlere dönüştürüyorum. Sayıları sırayla resimlere dönüştürüp bu resimlerden bir hikaye oluşturuyorum. Sonrasında ise bu hikayeyi bir mekânda saklıyorum. Hatırlamak için yapmam gereken tek şey ise sakladığım bu mekanda tekrar gezip hikayeyi zihnimde canlandırmak. Resimleri hatırlıyorum ve bu resimleri tekrar sayılara dönüştürüyorum.

(01:29-01:42) Sayılara baktıkça insanları hatırlıyorum. Örneğin 000 gördüğümde aklıma Conon O’Brien geliyor. Büyükannem ise 185 sayısına karşılık geliyor.

(01:47-02:15) Dikkat dağıtıcı herhangi bir şey işinizi zorlaştırabilir. Bu yüzden ben bu dikkat dağıtıcılara karşı kendimi eğitmeye çalışıyorum. Örneğin, kamusal alanlara gidip çalışmalar yapıyorum. Yine aynı amaçla yüksek rakımlı dağlara çıkıyorum. Yüksek rakımlı dağlarla ilgili benim ilk büyük projem Everest’e tırmanmaktı.

(02:16-02:31) Yarışmalar için genelde günde 4-5 saat çalışıyorum. Hafıza yarışmaklarını kazanmak için gerçekten çok sıkı çalışmanız gerekiyor. Bilirsiniz güçlü bir vücuda sahip olmak için spor salonunda antrenman yapılır. Aynı bunun gibi ben de hafızamı geliştirmek için antrenmanlar yapıyorum.

(02:32:03:) Beni en çok korkutan şey anılarımı kaybetmek. Her şeyi unutmak, üniversite yıllarımı, hafıza şampiyonu olduğumu unutmak… Ayrıca sadece küçük anlar değil, sevdiğiniz insanları da unutmak… ve bu hatıralarımız bizi biz yapan değerler. Eğer tüm bunları unutursak, kendimizi nasıl bileceğiz ve hayatımızı nasıl mutlu bir şekilde geçirip eğlenebileceğiz?

Peki biz bu teknikleri Edebiyat dersine nasıl uygulayabiliriz? Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu teknikler de ustalaşmak biraz zaman alabiliyor. İlk başlarda zorlanabiliyorsunuz ama sonrasında çağrışım bulmak daha kolay hâle geliyor.

Örneğin, Orhan Pamuk’un eserlerini çalışırken “Pamuk” kelimesiyle “Kar” adlı eseri arasında bir ilişki kurabiliriz. Hatta “Kar”dan yapılmış “Beyaz Kale” diye düşünebiliriz. Beyazın saflığın ve masumiyetin rengi olduğunu düşünerek “Masumiyet Müzesi”yle bir bağlantı kurabiliriz. Edebiyatseminerinden aldığım aşağıdaki videoda ise ilişki görsel hale getirilmiş.

————-

Buraya kadar basit olarak hafıza teknikleri nedir, yöntem olarak neleri kullanır ve nasıl uygulayabiliriz konularını öğrendik. Bundan sonra siz de edebiyat çalışırken kendi çağrışımlarınızı bulabilirsiniz ve ezberlemeyi daha zevkli hale getirebilirsiniz.

[bctt tweet=”Unutmayın ki insan emeğinin olduğu bir bilgiyi kolay kolay unutmaz!”]

Tabiki hafıza teknikleri bu kadarla sınırlı değil, ilgili olanlar için birkaç kaynak ise şu şekilde:
Şu videoları da izleyebilirsiniz:

 

 

Ayrıca ilk testte kullandığım kelimeleri ve hafıza teknikleri resimlerini MegaHafıza sitesindeki şu linkten aldım.İncelemek isterseniz hafıza teknikleriyle hazırlanmış İngilizce kelime setleri de mevcut. 

Hafıza teknikleri kullanarak kurguladığınız hikayeleri yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyorum! 🙂

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 31 yorum

Furkan - birkaç yıl önce Yanıtla

Anahtar kelime ile bağlantı kurmak benim için işe yarıyor. Teşekkürler 🙂

  Ömer Tarık Koç - birkaç yıl önce Yanıtla

  Evet faydalı bir yöntem. Yorumun için teşekkür ederim 🙂

   Zehra_Isik - birkaç yıl önce Yanıtla

   Yazılarınız gerçekten çok faydalı oluyor. Büyük emek harcadığınızı düşünüyorum ve bu gerçekten çok büyük bir nezaket. Siz kazanmışsınız bir üniversitenin var ve insanlara yardımcı oluyorsunuz. Öncelikle bunun için ikinci olarak da yazılarınız için çok teşekkür ederim.

    Ömer Tarık Koç - birkaç yıl önce Yanıtla

    Yazılarımı üşenmeden okuduğunuz için ve bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim

     abidin doğan - birkaç yıl önce Yanıtla

     seni gönülden tebrik ediyorum kardeşim…Allah yolunu açık eylesin…

     Ömer Tarık Koç - birkaç yıl önce Yanıtla

     Çok teşekkür ederim. Hepimizin…

Sena - birkaç yıl önce Yanıtla

merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim ygs mat konularım bitti şuan ama yaz tatilinde nasıl bir çalışma yapmam gerektiğini bilmiyorum tmden sınava gireceğim yardım eder misiniz acaba?

  Ömer Tarık Koç - birkaç yıl önce Yanıtla

  Merhaba,

  Yaz tatiline bir tane YGS denemesi çözerek başlamalısın.
  Daha sonra bu denemeyi analiz edip eksik olduğun ve iyi olduğun konuları bulmalısın.
  Bu aşamadan sonra önce eksik olduğun yerlerden çalışmaya başlayıp yaz sonuna kadar YGS’yi detaylı olarak değil de genel olarak bitirmen senin için çok yararlı olacaktır. Seneye yani son sınıfta birçok YGS denemesi çözeceğin için ve halihazırda YGS’yi genel olarak yazdan bitirmiş olduğundan YGS’yle ilgili detayları yavaş yavaş öğrenmen senin için bir avantaj haline gelecektir.
  TM öğrencisi olduğun için Fen derslerine çalışıp çalışmama konusunda tercihini yapman gerekiyor. Bu konu tamamen kişisel bir tercih. Ben hazırlanırken çalışmıştım, çünkü bana göre puan getirecek her soru önemliydi, az yahut çok puan getirmesine bakmadım.
  Umarım yaz için planın kafanda biraz şekillenmiştir.
  Herhangi bir sorun olursa burdayım 🙂

Hazal Gülel - birkaç yıl önce Yanıtla

11. Sınıf öğrencisiyim ve yaz tatilinde ygs ye en bastan çalışmak istiyorum tm öğrencisiyim ve matta zorlanıyorum bana nasıl bir program önerirsiniz ayrıca çözmem gereken beğendiğiniz kitapları söylerseniz sevinirim

  Ömer Tarık Koç - birkaç yıl önce Yanıtla

  Aşağıdaki yorumda yaz ile ilgii soruna cevap bulabilirsin 🙂 Beğendiğim kitapları yan taraftaki kategoriler bölümünden derslere tıklayarak o derslerle ilgili tavsiye kitaplar yazılarından bulabilirsin.

Slim Shadyy - birkaç yıl önce Yanıtla

Merhaba Ömer benim hedefim koç üniversitesi medya ve görsel sanatlar bu bölümü 2-3 aydır araştırıyorum ama hala edinmediğim bilgiler var sende koç üniversitesinde okuyorsun belki bilgin vardır bu bölüm hakkında mezunlar ne iş yapabilirler ve bildiğin ne varsa anlatabilir misin ?

  Ömer Tarık Koç - birkaç yıl önce Yanıtla

  Merhaba
  Şu yurtdışında olduğumdan arkadaşlara ulaşmam zor oluyor ayrıca tanıdığım mezun arkadaşım da bulunmuyor. Bölüm hakkında da bildiğim iyi bir sıralama istediğidir. Daha fazla detaya sahip değilim. Okullar açıldıktan sonra belki bir şeyler öğrenebilirim.

Matador - birkaç yıl önce Yanıtla

Doping hafııza mı Edebiyatsemineri mi alınmalı?

  Ömer Tarık Koç - birkaç yıl önce Yanıtla

  Doping hafızayı hiç kullanmadım. Deneme şansım olursa daha sağlıklı bir karşılaştırma yapabilirim. Bir fikrim yok.

aysu - geçen yıl Yanıtla

merhaba ben lys öğrencisiyim 80 günlük bi zamanım var fakat şuan edebiyattan ve diğer derslerden olmak üzere sadece 2 şer konu ezberledim bu zaman diliminde nasıl fazla şey ezberleyebilirim özellikle de yazar eser konusunda süre yeterli gelmiyor ve ezberlerken de sıkılıyorum aklımda tutamıyorum lütfen yardımcı olur musun bu konu hakkında?

  Ömer Tarık Koç - geçen yıl Yanıtla

  Bu yazıda tam olarak bu sorun üzerinde durmaya çalıştım. Hafıza teknikleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

  Ayrıca sık sık tekrar yapmak da önemli..

Ali - geçen yıl Yanıtla

Merhaba ,ben ygs-5’den 271 aldım sıralamam 490 binde
ygs+lysden 370 puan almak istiyorum çok mu zor?
sizce seneye hazırlansam daha uygun olur mu?A

  Ömer Tarık Koç - geçen yıl Yanıtla

  Merhaba,
  Bu sene sıralama tahmini yapmak zor. Çünkü puanlar birbirine çok yakın ve bir yığılma söz konusu. Yanlış yönlendirmek istemem fakat en yakın sonuç için http://puanza.com dan 2014 yılını referans alabilirsin..

  Ayrıca şimdiden seneye hazırlanmayı düşünmek için erken. Elinden gelenin en iyisini yapman şu an için en önemlisi.

Aslı - geçen yıl Yanıtla

Edebiyat seminerleri adlı siteye uyemisiniz oraya üye olmak istiyorum çünkü lysye az bir zaman kaldı ve bilgilerimin yeterli olduğundan çok emin değilim videolar ile pekiştirmek istiyorum ancak bu siteyi kullanan ve yorum yapan çok kişi gormedim tüm eserler konular yazarlar var mi siz kullandiysaniz önerir misiniz? Cevaplarsaniz sevinirim Tesekkur ederim

  Ömer Tarık Koç - geçen yıl Yanıtla

  Evet kullanmıştım. Tüm konular vardı. Konulardaki genel olarak önemli eser-yazarlar da vardı.

selma - geçen yıl Yanıtla

¿

selma - geçen yıl Yanıtla

bu hayat cok acımasız bu sınav yuzunden herseyımı kaybettım kendımı cok kotu hıssedıyorum gece gunduz ders calıstım ama faydası olmadı ben psıkolojı ye gıtmeyı cook ıstıyorum ama olmuyor calısıyorum ama sınav geldıgınde hersey bıtıyor.bu sınav herseyımı aldı benden cok yalnızlastım.bıde suan cumhurıyete calısyom ama cok fazla yazar var ezberleyemıyom bana yardımcı olurmusunuz

Zehra_Isik - geçen yıl Yanıtla

Selma benimle iletişime geçer misin
zehra203665@gmail.com

Defne Karayel - geçen yıl Yanıtla

kusura bakmayın merak ettim de , pskolog falan mısınız ?

Zehra_Isik - geçen yıl Yanıtla

Öğrenciyim 🙂

Defne Karayel - geçen yıl Yanıtla

anladım 🙂

Mehmet - geçen yıl Yanıtla

Lys edebiyatta yazar-eser ortalama kaç tane soruluyor ? Ve bir sey daha sorucaktım paragraf soruları için her türlü okuma kitabının faydası olur mu yoksa belirli kitapların örneğin dünya klasiklerinin paragrafa diğer kitap türlerine oranla daha mı faydası olur ?

hüseyin yılmaz - 10 ay önce Yanıtla

LYS-3 Yazar Eser ezberi için Google Playe girin “görsel ezber” diye arattırın, tanzimattan itibaren olan yazar-eser sorunu dert olmaktan çıkıyor.

İLGİ EKİNCİ - 8 ay önce Yanıtla

Selam. Benim kızım Anadolu Lisesi 11. Sınıf Eşit Ağırlık Bölümü okuyor. Ben de kızım için eğitim setinizi almak istiyorum ancak sadece lys den bahsediliyor Ygs setiniz yok mu ? Bir de tüm set edebiyat içerikli mi? Sayısal ders yok mu set içeriğinde ? Çok teşekkür ederim.

Fatih dursun - 7 ay önce Yanıtla

Merhaba iyi günler ben 2017 LYS aday öğrencisiyim hukuk fakültesi istiyorum ücretli farketmez sizce LYS den kaç net yapmam gerekiyor edebiyat ve Türkçe den bana yardımcı olabilir misiniz acaba yurtdışı da düşünüyorum

gülcan - birkaç ay önce Yanıtla

üniversiteler bu sene ham puandan mı alıyor yoksa yerleştirme puanı mı

Yorum Bölümü:x