LYS Edebiyat için En İyi YouTube Kanalları

Lisans Yerleştirme Sınavı’nın LYS-3 kolunda Coğrafya ile birlikte yer alan Edebiyat, üniversiteye hazırlanan gençlerin sınavda en çekindiği derslerden biridir. Belki zamanın kısıtlı olmasından, belki de konuların fazlalığından, sınavda “Edebiyat” sayfasına gelince derin bir nefes almak gerekiyor. Edebiyat ile birlikte Coğrafya dersinin de yer aldığı LYS-3 sınavına; Eşit Ağırlık (TM) ve Sözel (TS) bölümü öğrencileri giriyor. Toplamdaki 80 sorunun 56’sını Edebiyat soruları oluşturuyor.

Peki, süre bu kadar kısıtlı ve sorular bu kadar fazlayken, LYS-3’ün edebiyat kolundan başarılı olmak mümkün mü? Aslına bakarsanız, sınav mantığı ile düşündüğümüzde; Edebiyat soruları önemli ölçüde ezbere dayanıyor. Bu da sınav öncesi uzun süreli ve özverili bir çalışmayı gerektiriyor. Konuları hikayelendirme ve test çözme eylemlerini düzenli olarak gerçekleştirdiğinizde LYS Edebiyat‘tan korkmanıza gerek kalmıyor. Buna ek olarak edebiyat seminerlerine katılmak, çeşitli kurumların düzenledikleri edebiyat programlarına dahil olmak ve evde LYS Edebiyat için en iyi Youtube kanallarını takip etmenin de size önemli ölçüde katkısı olacaktır.

Böylece yalnızca test kitaplarına ve ezber cümlelere bağımlı kalmaz, konuların içinde daha aktif bir şekilde rol alabilir, öğrenme ve pekiştirme aşamalarını daha hızlı ve kalıcı bir hale getirebilirsiniz. LYS Edebiyat sınavına girmeden önce bilmeniz gereken çok fazla şey var. LYS Edebiyat için; yazar-eser eşleştirmeleri, Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı, İslam Uygarlığında Türk Edebiyatı, Destan dönemi Türk edebiyatı ve Servet-i Fünun Edebiyatı; üzerinde en çok çalışmanız gereken konular. Ancak özellikle yazar-eser eşleştirmeleri, 56 soruluk edebiyat testlerinin neredeyse yarısını oluşturuyor. Bu durumda ünlü edebiyatçılar ve eserleri de sınavdan yüksek puan alabilmek için iki kat daha önemli hale geliyor. Peki, bu kadar fazla yazar ve her birinin bu kadar fazla eseri varken sınavda başarılı olmak mümkün mü? Evet, mümkün…

Üç çeşit öğrenme stili vardır; görsel, işitsel ve kinestetik. Her birimiz, bu üç öğrenme stilinden birine daha yatkın oluruz. İki öğrenme stilinin bir arada olması durumunda da öğrenme hem daha kolay gerçekleşir hem de daha hızlı pekişir. Bu durumda, LYS Edebiyat sınavına hazırlanırken tek başına “test çözmek” yeterli olmayabilir.

Özellikle de edebiyat gibi bir alanda; hafızanızda daha kalıcı yer edinecek imge ve sesler, öğrenmenizi daha kalıcı bir hale getirecektir. Biz bu yazımızda, evindeki teknolojik imkanlardan yararlanmak ve 80 dakikaya sıkıştırılmış 56 soruluk edebiyat konularında başarılı olmak isteyen, üniversiteye hazırlanan gençler için LYS Edebiyat için en iyi Youtube kanallarından bahsedeceğiz.

1.Edebiyat Seminerleri

Animasyonlu roman özetleri ve çeşitli hafıza teknikleri ile LYS Edebiyat’ı daha zevkli ve daha eğlenceli hale getiren bir başka Youtube kanalı daha. Sınavda çıkabilecek romanların hepsini okumak için yeterli vaktiniz yoksa, romanların hikayeleştirilmiş animasyonlu videoları ile bilgiler çok daha fazla aklınızda kalacak. Ayrica hafiza teknikleri videolarıyla LYS Edebıyat hızlı, kolay ve kalıcı bir şekilde öğrenilebilecek. LYS 3 sınavında Edebiyat bölümünden daha yüksek puan almak için Edebiyat Seminerleri sayfasını takip edebilirsiniz. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

2.Tonguç Akademi

YGS-LYS ve TEOG sınavlarına hazırlanan öğrenciler için deneme çözümleri ve konu anlatımları paylaşan Tonguç Akademi; LYS Edebiyat için de öğrencilere faydalı olacak, akılda kalıcı bilgiler paylaşıyor. Özellikle hafıza teknikleriyle daha kolay öğrenmeyi sağlayan “10 Dakikada Edebi Sanatlar” videosunu mutlaka izlemenizi öneriyoruz. Ayrıca Divan Edebiyatı, Servet-i Fünun ve Talha Hoca’nın anlattığı Milli Edebiyat videoları da sınava hazırlanan gençler için oldukça faydalı. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

tonguc akademi

3.Hocalara Geldik

Youtube’un en popüler YGS ve LYS kanallarından biri olan Hocalara Geldik; üniversiteye hazırlanan öğrencilere faydalı olacak bilgileri ücretsiz bir şekilde paylaşmaktadır. LYS Edebiyat için Youtube kanalı arıyorsanız, bu kanalı mutlaka takip etmenizi öneriyoruz. Cumhuriyet dönemi, edebi akımlar, Batı Edebiyatı ile ilgili bilgilerinizi pekiştirecek ve çok daha fazla şey öğrenmenizi sağlayacak videolarda iki öğretmen dersi birlikte anlatıyor. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

4.Harun Ardıç

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Harun Ardıç, bilgilerini sınava hazırlanan öğrencilerle Youtube üzerinden ücretsiz olarak paylaşıyor. Oldukça uzun süren videoları ile konuları detaylı olarak anlatan hocamız; Şiir Bilgisi, Edebi Sanatlar, Düzyazı türleri, İslamiyet öncesi Türk Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Servet-i Fünun Edebiyatı, Milli Edebiyat gibi konularda sınavda çok işinize yarayacak bilgiler veriyor. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

5.Fulya Hoca

Soru Çözümleri, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı, Roman Özetleri, Edebi Eserler ve LYS Edebiyat konu anlatımları ile sınava hazırlananlar için pekiştirici ve akılda kalıcı bilgiler paylaşan Fulya Hoca, onun videoları ile sınavda eksik bilginizin kalmayacağını iddia ediyor. Özellikle sınava hazırlanmak için kursa gidemeyen ve evden çalışan öğrenciler için konu anlatımları da mevcut. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

6.Nefanzer Official

LYS Edebiyat’a çalışırken sanatçılar ve eserleri gözünüzde mi büyüyor? O halde Cumhuriyet Dönemi sanatçılarının eserlerini bir şarkıyla ezberlemeye ne dersiniz? 25 sanatçının 60 eseri ve edebi kişiliklerini bir şarkıya dönüştüren Nefanzer Official’ın bu çalışması oldukça başarılı görünüyor. Evde ya da dışarıda kulaklığınızı takıp dinlemeye başlayın. Bir süre sonra şarkıyı ezberleyecek ve sınavda Cumhuriyet Dönemi sanatçılarından gelecek sorularda daha başarılı olacaksınız. Merak ediyorsanız, Youtube arama bölümüne 3 Dakikada Cumhuriyet Edebiyatı Ezberleyin yazarak videoya ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

7.Uygar Yazanoğlu

Edebiyatı şarkıyla öğrenmek isteyenler için bir başka Youtube kanalı daha. Ezber ve akılda kalıcılık anlamında LYS Edebiyat için en iyi Youtube kanalları arasında yer alan bu kanalda rap dinlerken; Halit Ziya Uşaklıgil’i, İkinci Yeniciler’i, Peyami Safa’yı, Ömer Seyfettin’i, Mevlana’yı, Nazım Hikmet’i, Halide Edip Adıvar’ı, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ı ve Yakup Kadri’yi tanıyabilirsiniz. Popüler şarkıları anında ezberleyenler için bu kanal ile sınavda çıkabilecek yazar ve eser eşleştirmelerini öğrenmek çok daha kolay olacak. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

8.Türkçe Hocası

YGS ve LYS Edebiyat için videoların yer aldığı bu Youtube kanalında İslamiyet Öncesi ve sonrası Türk Edebiyatı, Saf Şiir, Türk Tiyatrosu’nda İlkler, Türk Edebiyatı Romanı’nda İlkler ve Tanzimat Dönemi Gazetecilik konularını takip edebilir, bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Bu kanalın edebiyat videolarında; genel özellikleri ve önemli dipnotları edinebilirsiniz. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

9.Uzman Hafıza

En Hızlı LYS Edebiyat Öğrenme Metodu ve Sadece 20 Dakikada 2015 LYS başlıklı oynatma listeleri; sınavda başarılı olmak ve bilgilerin daha akılda kalıcı olması için hafıza tekniklerinden yardım almak isteyenler için hazırlanmış. Garipçiler’i öğrenmek hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Ayrıca şiir türlerini ezberlemekte zorlananlar için de sadece 1 dakikada görsel teknikler ile akılda kalıcı şekilde öğrenme videoları da var. LYS Edebiyat sınavı için Uzman Hafıza kanalını da takip etmenizde yarar var. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

10.Sifrex.com

Edebiyat konularını ben en iyi şifreleyerek öğrenirim diyorsanız, bu kanal tam size göre. İlk İslamiyet Dönemi Ürünleri, İslamiyet Dönemi Öncesi Ürünleri, Geleneksel Türk Tiyatroları, Halk Edebiyatı, Garipçiler, Divan Edebiyatı Temsilcileri, Maviciler, Öz Şiir Temsilcileri ve çok daha fazlasını şifreleyerek aklınızda tutabilirsiniz. Merak ediyorsanız; Youtube arama bölümüne Edebiyat Kısa Şifrelemeler 3 Dakikada LYS Edebiyat yazarak videoya ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

11.Doping Hafıza

LYS Edebiyat konularını ezberlemek ve bu bilgileri sınava kadar akılda tutabilmek çoğu zaman oldukça zordur. Çeşitli imgeler ve şifreler kullanılarak yazar-eser eşleştirmeleri konusunda sınavda çok daha başarılı olmanızı sağlayan bir kanal önerimiz var; Doping Hafıza. Yalnızca 8 dakikada toplamda 49 eserin yazarını öğrenebileceğiniz videosu ile LYS Edebiyat için en iyi Youtube kanalları arasında yer alıyor. Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

Son Söz

Sonuç olarak, çağımızın en büyük nimetlerinden biri  olarak gösterilen interneti, başarıya giden yolda da kullanmak gerekiyor. Sınava hazırlanırken çözdüğünüz testler ya da kursta hocanın tahtaya yazdığı ezber cümleler yeterli olmuyorsa; size daha akılda kalıcı çözümler sunan onlarca farklı LYS Edebiyat için Youtube kanallarını takip edebilirsiniz. Dinleyerek, görerek, şifreleyerek ya da şarkı söyleyerek İslamiyet Öncesinden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar tüm sanatçıları, eserleri ve akımları öğrenebilirsiniz.Tamamen ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz, evinizde, bilgisayar başında oyun oynamak ya da Facebook’ta oyalanmak yerine,vakit ayıracağınız bu videolar ile LYS Edebiyat sınavına hazırlanırken başarı şansınızı da arttırmış olacaksınız.

 

“LYS Edebiyat için En İyi YouTube Kanalları” için 4 cevap

  1. gri hafızanında başarısı kalitesi tartışılmaz…çok faydalı gerçekten gamze hocanın muhteşem anlatımıyla daha da eğlenceli edebiyat 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir