LYS: Emek Olduğunu Unuttuk mu Yoksa?

Bizim sevgimiz: geleceğimiz, sevgilimiz: YGS-LYS’ye selam olsun. Kıskanırlar sonra selam etmek gerek yakında kavuşuyoruz.

Bir Hikaye

4 Temmuz 1952 günü 34 yaşında bir kadın, Pasifik Okyanusuna dalarak, Catalina adasından, 21 mil batısında kalan Kaliforniya’ya doğru yüzmeye başladı. Eğer başarılı olursa, bunu yapan ilk kadın olacaktı. Adı Florence Chadwick olan bu yüzücü, Mans Denizi’ni her iki yönde gecen ilk kadındı.

O sabah su, vücudu uyuşturacak kadar soğuktu ve sis o kadar yoğundu ki, beraberindeki tekneleri güçlükle seçebiliyordu. Milyonlarca insan televizyonlarından onu izliyordu, köpekbalıkları ve dondurucu soğuğun etkisini hiçe sayarak 15 saat yüzdü. Yakındaki bir teknede bulunan annesi ve antrenörü, araya çok yaklaştıklarını ve devam etmesini söyledilerse de o, kendisini sudan çıkarmalarını istedi. Azimli yüzücü, Kaliforniya kıyısına yarım mil kala sudan çıkısının nedenini şöyle açıkladı:

Karayı görebilseydim, başarabilirdim! Vazgeçmesinin nedeni ne yorgunluk, ne de soğuktu. Tek neden, sis yüzünden karayı görememekti. Bu hayatin bir gerçeğiydi: Bir şeyi başarabilmek için, ortada gözle görülür bir hedef olmalıydı!

Hepimiz bir yol da yürüyoruz. Çoğumuzun bir hedefi var birçoğumuzun ise hala belirli bir hedefi yok. Sonunu biliyoruz: Başarı ya da başarısızlık. Fakat tek başarı bütün soruları doğru yapıp rakiplerimizin sıralamada önüne geçmek değildir. Herkes sınavlar sonuçlandıktan sonra bir karar verecek. Çoğumuz belki de bundan yıllar sonra neydim ne oldum diyecek bu kararlar sonucunda. Ama benim tavsiyem istediğiniz yolda hür bir şekilde ilerlemeniz neyi istediğinizi bilmeniz ve kendinden emin bir şekilde ben bunu istiyorum demeniz. Sizi işte en ön sıralara taşıyacak sorumluluklarınızın başında bu geliyor. Karar verme aşaması: ne olduğunuzu bilip ne olmak istediğinize karar vermeniz. İşte o zaman belki de cümleniz ilerde yarım kalmaz. Düşünün çok iyi bir yere geldiniz bunu hevesle anlatmanız için yaptığınız işi de o heves de yapıyor olmanız gerek. Bu paha biçilemez bir şey. Severek yaptığınız işi her daim anlatacak insan eş dost ararsınız. Çünkü içimize sığmaz sevgilerimiz mutluluklarımız taşar bazen.

pes etme otarikkoc

 

Sevgili Hayalim,

Tam da Drina Nehrinin ortasında bulunan o evdeyim. Kitabı mı yazıyorum. Yoruldum. Pes diyorum bazı kez. İçimdeki sesi susturmak için çabalıyorum. Sözlerini anlamadığım bir şarkı açtım dinliyorum. Bu böyle olmamalı derken arkamdan bir ses işitiyorum. Bu olamaz! Olması imkansız burası ulaşılması emek isteyen bir yer. Kim emek verir kim sadece kulağıma ‘PES ETME’ demek için gelir ki?  Evet var birileri. ‘Pes etme’ dedi bana. Gülümsedim. Koskoca bir tebessüme dönüştü yüzümdeki o hafif gülümseyiş. Daha sonra kahkaham uzun süre durmadı. Neden kim neden önemsesin ki emeğimi. Döndüm arkamı karşımda dimdik emek vardı. Evet emek veren Emek’ti. Benim için gelen benim emeğimi önemseyen emekti! Yanında da ondan bir iki santim kısa çok yakın arkadaşı olan Sevgi vardı. Baktım uzun uzun. Uzun uzun baktım. Özlemiştim. Evet artık ben koşuyorum Emeğime. Ben bırakmıyorum çünkü onun karşısında saygım sonsuz. Alın teri akıttı o; alın teri akıtan kişiye sonsuz saygı duyulmaz mı? İşte bende kendi emeğime sonsuz saygı besliyorum içimde her an yeşertiyorum. Koşarak sarıldım. Yapacağım tek şeyi yaptım. Ne onlar beni ne de ben onları bıraktım o saatten sonra. Drina Nehrinin ortasında dalgaların bile bize göz kırpıp yoluna gittikleri bu küçücük evde kışların aydınlık olduğunu gördü gözlerim. Işığımız umudumuzdu. Işığı gördüğüm sürece yürüdüm o yolda. Işık doğruydu ışık dürüstlüktü ışık kalpti ışık o kalbin içindeki emeğe sonsuz saygı duyup başarıcam deme arzusuydu…

Çalışmak sorumluluktur. Hedef belirlemek ise hayatınızda kendinize yapacağınız en büyük iyiliktir. Yılmadan çalışmak bir şeyleri değiştirmektir. Severek çalışmak ise geçen şu kısacık zamana sen benim elimden sevdiğimi alamazsın demektir. İşte girdiğimiz şu son düzlükte kendimize söz geçirebiliriz. Yola devam demeliyiz. Tek ilacımız: azim, devamlı ve disiplinli çalışma. Herkese başarılar…

Kaynakça

http://egiticihikayeler.blogspot.com.tr/2008/10/yzc.html?m=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir