LYS Fizik Çalışma Programı Son Ay

Bu yazıda Boğaziçi’nde okuyan arkadaşım Bahadır Hocamoğlu’ndan yardım aldım. Ona teşekkür ediyorum.

Fizik Çalışırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey:

1)Temel konularda uzmanlaşın:

Fizik dersinde birçok karışık gibi görünen konu aslında temel kurallar üzerine kurulmuştur. Ayrıca birçok formülün ispatı mevcuttur. Eğer temel konuları çalışıp iyice öğrenirsek, örneğin mekanik ve kuvvet-hareket fiziğin temelidir, daha zor gibi görünen konular kolaylaşır ve haliyle netlerimiz de artar.

Mekanik demişken, mekanikte kullanılabilecek bir çok yöntem vardır. Bazısı ezbere dayalıyken bazıları konunun mantığını oturtma üzerinedir ki ben bunları daha yararlı görüyorum. Mekanikte bu yöntem kalabalığı içinden kolay kavradığınız ve her yerde kullanabileceğiniz yöntemleri seçin, her yöntemi bilmeniz gerekmez çünkü. Kuvvet-harekette ise özellikle ivmeli ortam, ivme, sürat-hız arasındaki ilişki, konum-hız-ivme arasındaki ilişki konuları en temeldir ve formülleri Fiziğin her yerinde kullanılır.

2)Bazı Konuları Sona Saklayın:

Yıldızlar, atomaltı parçacıklar gibi konulardan iyi özet çıkarıp sınavdan önceki hafta bir tekrar etmeniz çok yararlı olacaktır. Çünkü bu konular ezber üzerinedir, bulunmuş olguların isimlendirilmesinde sağlam bir mantık yoktur ve bu yüzden akılda kalması zordur. Ezberlemek için de haftalarınızı vermenize gerek yok, onun yerine sınavdan önceki hafta tekrar ederek bu isimlendirmeler aşına olmanız yeterli olacaktır.

2)Matematiğin Üzerine Düşün:

Fizik deyip geçmeyin! Problemleri çözerken temel matematik bilgisine de çok ihtiyacınız oluyor. Bu yüzden fizikten iyi sonuçlar çıkarmak için matematik dersimizin de iyi olması gerekiyor. Örneğin çoğu Fizik formülü türevle ve integralle elde edilebiliyor. Çembersel hareket konularında öğretmenler bazen erken davranıp öğrenci Matematikte bu konuları görmemişken ispatları bu konularla yapıyorlar. En bilindik formül, F=m.a için, kuvvet ve ivmenin vektörel olduğu ve kütle pozitif olduğu için ikisinin aynı yönlü olması gerektiği basit bir Geometri bilgisidir fakat Fizikte çok kullanılır. Matematiğiniz ve Geometriniz iyiyse Fizik konularını bu derslerle bağdaştırmanız sizin için büyük bir artıdır.

3)Görsel Kullanın:

Görsel kullanmak her zaman işe yarıyor. Fizik dersinde de görsel ağırlıklı kitaplar kullanmanız formülleri öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Sayfalarca yazıyla anlatılamayan şeyleri küçük bir grafik ile anladığınızı fark ettiğinizde görsel kullanımının ne kadar önemli olduğuna bir kez daha şahit olacaksınız. Özellikle soruları grafik kullanarak çözmek zaman kazandırır, soruyu kolaylaştırır, konuya hakim olmanızı sağlar ve en zor soruların bir sihir gibi çözülebileceğini gösterir.

4)Basitleştirin:

Fizik soruları ilk okuyuşta çok karmaşık gelebilir. Sorularda her türlü olasılığı size söylemek olduğundan soru metni giderek uzar ve bu uzun ve karmaşık metin öğrencileri korkutur. Halbuki sorunun sizden bilmenizi istediği kısım çok daha basittir. Kalanlar ise soruyu çözerken kullanmanız veya dikkat etmeniz gereken verilerdir. Unutmayın ki her fizik sorusu daha basit hale indirgenebilir.

Öte yandan soruları basite indirgerken konunun ince noktalarını da aklınızda bulundurmalısınız. Özellikle elektromanyetik gibi konularda gerçekleşebilecek durumlar genelde ikiden fazla olur ve hepsini düşünmeniz gerekir. Bu hususta bu tür soruları çok çözmek işinize yarayacaktır. Bir diğer nokta ise şudur ki sorunun size gerekenden fazla bilgi vermesi de bir ihtimaldir ve bir bilgiyi elde etmek için hangi önbilgilere ihtiyacınız olduğunu ölçer bu tür sorular. Verilen her bilgiyi kullanmanız gerekmez, gereksiz bilgiyi eleyebilmeniz için neyi nasıl yapıyor olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

5)Sorularda Birimlere Dikkat Edin:

Fizik sorularında birimler çok önemlidir. Metre verip, santimetre isteyebilir. Hatta sadece fiziksel bir değerin biriminin bile sorulduğu sorular vardır ki son senelerde çok çıkıyor bunlar. Birim çevirilerde uzmanlaşmak soruyu doğru yanıtlamak açısından çok önemlidir. Bazen sorunun cevabını nasıl elde edeceğinizi bilmeyip birimine bakarak bile cevaba ulaşabilirsiniz. Eğer birim çevirmede sıkıntılarınız varsa bunu bir an önce halletmeniz gerektiğini unutmayın. Birçok sorunun son aşaması olan bu işlemi gerçekleştiremezseniz doğru sonuca ulaşamazsınız ve emekleriniz ziyan olur. Bulduğunuz cevabın birimini istenen birimle kontrol etmek de sorunun doğru çözüldüğünü doğrulamanızda size çok yardımcı olur.

6)Son Olarak, Yararlı Kaynaklar:

Tavsiye edebileceğim en iyi kaynak Güvender Soru Bankası. Bu kitabı çözüp, çözemediğiniz sorular üzerine yoğunlaşıp kitabı iyice hazmettikten sonra Fizik konusunda içiniz rahat olabilir demektir. Tabiki Fem Yayınları Dergi Seti konular hakkında derin bilgi elde etmeniz için birebirdir. Fizik konusunda da bol bol deneme çözüp konu tekrarı niyetine çözemediğiniz sorulara bir göz gezdirmek yararlı olacaktır. Fizik konusunda Fem Simetri Setleri beğenilen kaynaklardan ama bazı yerleri üstünkörü anlatmış ve kitabı kalın tutmuş olmasından dolayı Dergi setlerinin daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Kaynak: https://www.examtime.com/blog/how-to-study-physics/

LYS Fizik Çalışma Programı İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaclBnb1hMMXR5MUU/view?usp=sharinglys fizik çalışma programı

 

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaZnVRVkNTTFBNWEk/view?usp=sharing

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir