LYS Geometri Çalışma Programı Son Ay

Küçük bir aradan sonra çalışma programlarının kalan kısmını da yayımlıyorum.

Geometri dersine çalışırken dikkat etmememiz gereken birkaç nokta var:

  • Bu derste çok fazla formül yoktur. Konuları detaylı şekilde çalışmak çok zamanınızı almaz. Bu yüzden konuları iyi öğrenmeliyiz aynı zamanda konu çalışarak çok vakit kaybetmemeliyiz.
  • Kalıp sorular, şekiller olur. Bu kalıpları iyi kavramamız gerekir. Çoğu sorunun ilk aşaması kalıbı görebilmektir. Çoğu yerde üzerinde sıklıkla durduğum soru tipi metodunu geometri dersinde bu bu şekilde görmekteyiz.
  • Soru bankaları mutlaka çözülmeli. Geometri çalışması soru çözümü ağırlıklı olmalı.
  • Çözemediğimiz soruları biriktirmeli ve en kısa sürede doğru çözüm yollarını öğrenmeliyiz.(Programın alt kısmında bu şekilde bir bölüm de var. Bu bölüm gerçekten çok önemli)
  • Yine çözemediğimiz yahut değişik bir soru tipi olarak nitelendirdiğimiz soruları bir deftere yapıştırarak arada bu soruları tekrar etmemiz bizim faydamıza olur. Bu sayede daha önce bahsetmiş olduğumuz “kalıp” hazinemiz genişlemiş olur. Deftere yapıştırmaktan erinen arkadaşlar olursa şöyle bir yöntem kullanabilirler: İlk zamanlar ben de deftere yapıştırıyordum ve bu işten zevk alıyordum. Sonrasında sıkıldığımı fark ettim ve deftere yapıştırmak yerine masamdaki kitap yığınımın altına koymaya başladım. Arada sırada, genelde sıkıldığım vakitlerde denemelerden veya soru bankalarından kestiğim bu soruları o kitap yığının altından çıkarıp tekrar ediyordum. LYS’de çok işime yaradı. Çıkan soruların birçoğunu kendi soru havuzumda yakalamıştım.
  • Gometri dersi için düzenli soru çözmek çok önemlidir. Çözmediğiniz gün pratikliğinizi kaybedersiniz. Her gün çok az da olsa düzenli olarak soru çözmeyi bir alışkanlık haline getirmeliyiz.
  • Özellikle hukuk isteyen arkadaşların tercih yapacağı TM-2 puan türünde geometrinin katsayısı çok az gibi görünse de önemi büyüktür. Çünkü sizi ileriye taşıyacak puanlar sayı değeri olarak çok fazla değildir. Belki küsüratlar sayesinde istediğiniz üniversiteyi kazanacaksınız. Her dersi, konuyu ve soruyu önemsemek bu yolda atılabilecek en büyük adımlardan birisidir.

 

Ayrıca çalışma programında geçen konu listesini yazının altına doğru bulabilirsiniz. Bu sayede kendi programınızı hazırlamanız daha kolay hale gelebilir diye düşündüm.

LYS Geometri kitap önerilerime ise şuradan ulaşabilirsiniz.

LYS Geometri Çalışma Programı İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaWFR2ajdnRGYtT28/view?usp=sharing

lys geometri çalışma programı

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaZnVRVkNTTFBNWEk/view?usp=sharing

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon

 

LYS Geometri Çalışma Programı için Konular

Doğruda Açılar

Üçgende Açılar

Açı Kenar Bağıntıları

Dik Üçgen

Açı ortay

Kenarortay

Açı ortay – Kenarortay

Özel Üçgenler

Üçgende Alan

Üçgende Benzerlik

Benzerlik Alan

Çokgenler – Dörtgenler

Paralelkenar – Eşkenar – Dörtgen

Dikdörtgen E– Kare

Yamuk – Deltoid

Çemberde Açı

Çemberde Uzunluk

Dairede Alan

Doğrunun Analitik İncelenmesi

Uzay Geometri

Prizmalar

Piramitler

Çemberin Analitik İncelenmesi

Vektörler

Koniklerin Analitik incelenmesi

Uzayda Doğru ve Düzlem Denklemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir