LYS’den Kaçtan Kaça Çektim? #3 | 500K – ?K | Enver Okşaş

Merhaba,ben Enver OKŞAŞ.
Lise hayatım çok eğlenceli geçmişti.Eğlenceli dediysem yani hiç ders çalışmıyordum. Son sene yeterince çalıştığımı düşünüyorum YGS’ye girdim sınav zordu sonuçlar açıklandı 280K… Bunun iyi bir sıralama olduğunu düşünüyordum. Tek eksiğim hangi mesleği istediğimi bilmiyordum ve yeterince stresliydim. Edebiyata lise hayatım boyunca hiç çalışmamıştım sınıfı geçecek kadar not alıyordum matematik desen yine aynı şekil. LYS’de önemli olanda bu ikisiydi zaten. Okyanusun ortasındaki motoru bozulan gemi misali neye çalıştığımı bilmeden dalgaların götürdüğü yere gidiyordum. LYS geldi çattı. Yeterince stresliydim içimde üniversiteyi kazanamama korkusu vardı. Sınavlar bitti rahattım takii sonuçları açıklanana kadar. 180K… Bu sıralamayla iyi yerlere gidemezdim tekrar aynı eziyeti de çekmek istemiyordum ama. Tekrar hazırlanmaya karar verdim.

Mezuna Kalmak

Yaz tatili bitmiş sınava yönelik çalışmalarım başladı.Geçen seneye nazaran rahattım hatta fazlasıyla rahattım.Düzenli olmasa da günlük ders tekrarı yapıp çalışıyordum ama konu seçiyordum sevmediğim konuların yüzüne dahi bakmıyordum.Tek eksiğim hedefti.

Okyanusa açıldım rotamı bilmeden bir o yana bir buna yana gidiyordum.

Hocalarımızın da desteğiyle kendimizi Ygs’ye motive ediyorduk. Sınav geldi çattı. Heycanlanmıyordum ama içimde çok güzel duygular vardı sanırım bu sefer olacaktı.Sınav başladı resmen ecel terleri döktüm içerde. Sınav bitti eve geldik ruh gibiydim ama umutsuz olmamalıydım.Hemen Lys’ye yönelik çalışmaya başlamam gerektiğini biliyordum ne yazık ki motive olamıyordum. Sınav açıklanana kadar günlerim böyle geçti çalışıyordum ama hiçbir şey anlamıyordum. Tabiri caizse o kara gün geldi ve sonuçlar açıklandı,500K!!

LYS Dönemi

Neye uğradığımı anlamadım. Tamam kötü geçmişti ama bu sıralamayı hakkettiğimi de düşünmüyordum. Böyle düşünmek ne yazık ki sıralamamı değiştirmiyordu. Sıra çevreme hesap verme zamanına geldi. Neden böyle olur anlamıyorum. İnsanlar daha çok motive etmesi gerekirken yerin dibine sokarlar! Umudumu kaybetmemeliydim ve ygs’de düşütüğüm hatalara düşmemeliydim bunun farkına varmak çok zamanımı almadı.Hemen sonuçların açıklandığı akşam ders çalışmaya başlamıştım ama bu sefer ne yaptığımı bilerek. Ailem,arkdaşlarım ve en önemlisi de kız arkadaşımın desteğiyle hedef belirledim,inandım. Şimdi ne yapmam gerektiğini biliyordum kendimi en iyi yere getirmek. Kimsenin inancını kırmaya hakkım yoktu çünkü. Ygs sıralamamı unuttum yine aynı şekil rahattım,başaracaktım farkındaydım. Zamanım geçen yıllara nazaran daha keyifli geçiyordu ne yapmam gerektiğini bilerek,inanarak çalışıyordum.Arkadaşlarımda bana bu konuda çok yardımcı oluyordu. Edebiyatı bitirmem üç ayımı aldı.Aynı zamanda matematikten de sorumluydum ama iddialı değildim.Lise hayatımda matematiği yapamazsın uğraşma fikri hakimdi. Üzerine gitme vaktim gelmişti.Öyle boş boş sorulara bakmak yerine karalıyordum sonuç yanlış çıkıyordu ama uğraşıyordum,hocalara sorup öğreniyordum. Artık matematikte yapıyordum,fazla değildi ama yapıyordum işte. Kendime güvenimi getirdi matematik sorularını çözmek. Hayatımda bazı olumsuzluklar olsa da bunu derslerime yansıtmamaya çalışıyordum ve öyle yaptımda. Sınavlar geldi çattı. Çok rahat bir şekilde edebiyat- coğrafya ve matematik-geometri sınavlarına girdim.Sınavlar biraz kötü geçmişti ama umudumu asla kaybetmedim.

110 K!

Sonuçlar açıklandı 110K!! Bu benim için kötü bir sonuçtu ama 500K dan çekmiştim. Şimdi Doğu Akdeniz Üni. Psikoloji öğrencisiyim. Burada olmamda emeği geçen aileme,arkadaşlarıma,hocalarıma ve o özel insana teşekkür ederim.

lys hedefilys hedefilys hedefi

Hedef!

Başarmak çok uzaklarda değil arkadaşlar.Tek yapmanız gereken kendinize bir hedef belirlemek. Sizi o hedefte görmek isteyen insanlar olsun çevrenizde,kırbaçlasınlar sizi. Yapamam korkusu olmasın içinizde mümkünse ne kadar rahat olursanız başarma şansınız da artacaktır.Biliyoruz ki sınavlar sadece bilgi değil dikkatte ölçüyor. Korkan,heycanlanan kimsede sınava odaklanamaz ve maalesef başaramaz. Unutmamanız gereken bir diğer husus ise günlük düzenli olarak konu ayırt etmeden programlı bir şekilde ders çalışmak. Ben yeterince uyamadığım için fazla çekemedim ama 500k dan 50k ya çekmek hayal değil… Umarım sizlere faydam olmuştur. Hayallerin hayal kalmasına izin vermeyecek arkadaşlarıma selam olsun.İyi günler dilerim.
Farkkettiniz mi bilmiyorum ama ilk başlarda sınav adlarını gözümde büyüttüğüm için büyük yazıyordum git gide küçüldüler gözümde. Ben,biz istedikten sonra sınavlar çok çok kolay basamaktır. 🙂

“LYS’den Kaçtan Kaça Çektim? #3 | 500K – ?K | Enver Okşaş” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir