LYS’den Kaçtan Kaça Çektim? #4 | 300K – ?K | Hüseyin Ali Akteke

Arkadaşlar merhabalar;

Size YGS ve LYS tecrübelerimden ve bana neler kazandırıp neler kaybettirdiğinden bahsetmeye çalışacağım.

2013-2014 yıllarında lise son sınıftaydım. Artık herkese düşen sınav telaşı beni de iyice sarmıştı. Lise 3. sınıfın yarısına kadar boş geçirmiştim ki o döneme ait hiçbir bilgim yoktu. Adeta 3. sınıfta yeniden doğmuş liseye ilk defa gelmiş hissediyordum. Bir de sudan çıkmış balık gibi çaresiz ve yabancıydım liseye ve derslere. Sonra bir gün internette bir video izledim ve bu benim belki de miladım oldu diyebilirim. O videodan öğrendiğim belki basit bir iki cümleydi ama o cümleler benim için yeni bir hayatın habercisiydi sanki.

Ben öğrenmiştim ki;

geçmişe bahaneler bularak yaşamak, yaşamaktan korkmak, geleceğini çöpe atmak ve senin güçsüzlüğünün göstergesidir.

Bu cümleler bana iyi bir ders olmuştu ve sanki sudan çıkan balığın yeniden suya dönmesini sağlamıştı. Artık hemen bir orta ve hedef koymam gerekliydi. Bunun için de çok fazla zamanım yoktu ve ben de iki gün içinde belirlemiştim hedefimi. Psikolog olacaktım ve kendime bir yer açacaktım. Her ayrıntısına kadar belirlenmişti artık hedef. Şimdi geriye kalan ise hedefe giden o zorlu, karlı, yağmurlu, çamurlu olan yolda yıkılmadan yılmadan yürümekti. Bunun için gerekli gücü kendimde görüyordum. Ama önümde en önemli etken olan zaman vardı ve bu benim aleyhime işliyordu her geçen saniye. En yakın zamanda rehberlik hocam ile konuşup yolu da çizip zamanı ayarlamıştık. Belirdiğim programa uymaya özen gösteriyordum artık. Zaman su gibi akıp geçiyordu, YGS’ye 3 ay kalmıştı ve ben hala istediğim düzeyde değildim. Bu durum benim direncimi epeyce kırmıştı ve ben artık çalışmaları aksatmaya başlamıştım. Bir ay kadar böyle sürdü fakat sonra ‘’geçmişe bahaneler bularak yaşamak; yaşamaktan korkmak, geleceğini çöpe atmak ve senin güçsüzlüğün göstergesidir.’’ sözü aklıma dank etti. Ve kalan iki ayda öyle bir çalıştım ki artık istediğim noktaya gelmiştim. En azından ben öyle düşünüyordum. Ta ki YGS’ye girene kadar. Hiçbir şey hayal ettiğim gibi değildi. Kabus yeniden başlıyordu.

Sıralamam 300 bin küsur gelmişti.

İki haftalık bir bocalama evresine girmiştim. Bir rehberlik hocam beni çağırıp bana başarı hikayelerinden bahsedip “Senin bunlardan ne eksiğin var, bir başarı hikayesi de biz yazalım var mısın?” diye sorana kadar benim bende olmayan iki haftaydı. Sonra dedim ki tarihe ismimi yazmak benim elimde. İlerde ‘’BAŞARISIZ OLDUM’’ demek yerine ‘’ÖNÜME ÇIKAN HİÇBİR ENGEL BENİ YILDIRMADI ‘’demeyi seçmiştim. Artık yeniden çalışmaya başladım. Hep yeni yeniden dedim kendi kendime ve YGS’yi tamamen unuttum. Sadece LYS vardı aklımda artık. Kısa sürede büyük iş yapacaktım. Kararlıydım. Artık yoğun çalışma temposuna girmiştim yeniden ama kendime vakit ayırmayı sosyalleşmeyi de hiç ihmal etmedim. Her şey güzel gidiyordu ve güzel gittikçe kendime olan güvenim artıyordu. Sınava üç hafta kalmış tamamen deneme maratonuna başlamıştım. Girdiğim her sınav bana güven veriyordu. Sınava kadar motivasyonum üst düzey olmuştu çünkü ben inanmıştım ve inandığım şeyi yapıyordum. Sınavlarım çok iyi geçmişti. Bundan sonra tek yapacağım şey oturup sonuçları beklemek olacaktı. Ben de öyle yaptım. O gün geldi çattı. Sonuçlar açıklanmıştı. Ben şok olmuştum. İstediğim sonucu alamamıştım. Bu sonuç beni hayal kırıklığına uğratmıştı belki ama yine benim için bir başarı sayılırdı.

300 bin küsurdan 54 bin küsura girmiştim.

Belki size çok pollyanna gibi gelecek ama dedim ki; ‘

’Tarih beni şu an psikolog olarak anımsamayacak belki ama benim ismim olmadan da kapanmayacak.’’.

Şu an Sosyal Hizmet okuyorum. Evet ne hayal ettim ne buldum gibi oldu belki ama şimdi diyorum ki iyi ki psikoloji değil, Sosyal Hizmet okuyorum. Sormak istediğiniz şeyler olursa bana buradan ulaşabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum. Ayrıca sizlere “Sosyal Hizmet Okumak” ile ilgili bir yazı yazacağımın da sözünü veriyorum. Asla pes etmeyin, kendinize güvenin.

Görüşmek üzere,

Hüseyin.

“LYS’den Kaçtan Kaça Çektim? #4 | 300K – ?K | Hüseyin Ali Akteke” için 4 cevap

  1. Vayyy beee :)) ….Tebrik ederimm 😉 İnanmak dediniz de…
    Kendime olan inancımı kaybetmedim hiç bir zaman Fakat her şey inanmakla da olmuyor onu da ygs sonucumdan sonra öğrendim.. Lys ye 2 ay Kaldı ve ben yeni yeni çalışıyorum ..Ama hiç durmadan çalışırsam halâ küçükte olsa bi şansım vardır diy mi ? Bölüm olarak bi hedefim yok ama ilk 150 binde olmayı istiyorum..Hayır sadece istemiyorum Olana kadar dewammm….

  2. Sayısalcı arkadaşlarımızın tıpkı sözelciler gibi ezber yaptığı bir eğitim sisteminde müfredatın tamamlayıcılığına çok güzel dikkat çekmişsiniz tebrik ederim

  3. Sistem çok kötü. En başta bize öğrettikleri bilgiler sadece sınavda işimize yarıyor günlük hayatta pratikliği yok denecek kadar az böyle bir sistem olunca öğrenciden de pek fazla verim alamıyorsun sonuçta herkesin ilgisi zeka yönü farklıdır bu sistem değişene kadar ses çıkaracağız bizden sonraki nesil en azından daha bilgili ve bilgisini uygulayarak yetişmeli. Ben suan Ege Tıp 1. Sınıfım yazınızı çok begenerek okudum

  4. Siz bir de beni dusunun, 2012de liseden mezun oldum 2016da tekrar sinava girmek istedim. Konulari toparlayamadim mufredat degisti. Her sey allak bullak oldu. 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir