LYS’de Kaçtan Kaça Çektim? #1 | 144K-?K | Büşra Metin

Merhaba ileriye başak tohumları saçan geleceğin ümitleri!

Zorlu bir maratondan geçiyorsunuz bulunduğunuz yolda tümsekler, bataklıklar var ama bunu aşabilmenizi sağlayacak olan tek şey çalışmak, inanmak ve yılmamak. Yalnız olmadığınızı bilin! Sizler gibi binlerce kişi bu yoldan geçti ve hala geçmekte.

Şimdi size biraz kendi sınav maratonumdan bahsedeceğim.

Eğitim Hayatım ve YGS

Anadolu öğretmen lisesinde okudum. Lisede durumu parlak bir öğrenci değildim. Lise 1 ve 2. Sınıflarını yaz okuluna kalarak geçtim diyebilirim. Lise 4’te çalışmaya başlamam yaklaşık Eylül-Ekim aylarını bulmuştu. Sıkı bir çalışmayla başladım, planlı bir şekilde günü gününe çalışıyordum. İlk denemem 73 netti. En başarılı dersim matematik en sıkıntı yaşadığım ders sosyal bilgilerdi.

YGS’ye girmeden önceki son deneme netim 126’ydı.  Sınav günü geldi son dakikaya kadar sakinken sınava girdiğimde elim ayağım titredi heyecandan afalladım okuduğumu anlamamaya başladım derken baktım sınav bitmiş. Çetin sorular vardı zaten onlar da heyecanımı katlamıştı. Sınavın nasıldı diyenlere  en kötü 85 falandır da 100 neti geçemedim diye üzülüyorum falan dediğimi hatırlıyorum J Sınav açıklandı 64 net yapmışım. 30 küsür yaptığım matematikten 15 netim vardı. Hayatımda çok nadir öyle bir hayal kırıklığı yaşamışımdır.

LYS Dönemi

144 bindeydim. Bu asla benim hak ettiğim bir yer değildi biliyordum..çalışmaya baya bir ara vermiştim. Hocalarım,  ailem hep ikinci yıla kalmama dönük sözler söylüyordu. Bir kişinin bile çalış sıralamanı çekersin dediğini hatırlamıyorum. Nisan ayı gibi kendimi toparladım, ne yapsam kardır diyerek çalışmaya başladım. Bu sefer de yetişmez demeye başladılar. Dinlemedim; çok sıkı bir çalışmayla 1 ay içinde edebiyatı coğrafyayı bitirdim, matematikte de türev integral gibi baba konular kalmıştı.

Edebiyata Nasıl Çalıştım?

Edebiyata nasıl çalıştığımdan bahsedeyim. Konu anlatımı olarak Yayın Denizi konu anlatımlı kitabını aldım. Soru bankası olarak Limit Yayınları, bunun dışında birkaç ince test kitabı vardı. Küçük bir deftere konu başlıklarıyla birlikte unutacağımı düşündüğüm yazarları eserleri not ettim ki tekrar çalışma fırsatı bulayım. Çalıştığım konu anlatımlı kitabımda da önemli gördüğüm yerlerin altını çizdim.

Bunun dışında hafıza tekniklerini kullanan birçok site var Youtube’dan bulabilirsiniz. Boş vakitlerimde onları izlerdim. Hem sıkılmamış olursunuz hem de oradaki hikayeleşmiş hallerini dinlemek gerçekten çok zevkli.

Son olarak da Google play ya da app storeda edebiyatla ilgili birçok uygulamalar bulunuyor. Onları telefonunuza indirebilirsiniz. Çoğu sitelerde çevrimiçi testler var onları kullanabilirsiniz. Edebiyat bir deryadır ve nereden ne öğrenirseniz o sizin yararınıza.

lys sıralamalys sıralama

144K – 26K

Derken sınav günü geldi çattı yine bir heyecan, yine yapamama korkusu matematiği atlattık edebiyata gelince artık heyecan falan kalmadı en fazla seneye kalırım mantığıyla sınavdan girdim çıktım. Sonuçlar açıklandı. 144 binden 26 bine çekmiştim. Yanlışlık vardır diye çıkıp tekrar girdiğimi hatırlıyorum.  Yerleştirme puanımda okul puanım kötü olduğundan dolayı 7 bin kişi geriye attım. Lisede yatmanın cezası buydu ama bilin ki hiçbir şey imkansız değil.

Bu Süreçte Neler Öğrendim?

YGS/LYS her ne kadar başarı ölçmek için olsa da sadece başarı sınavı değil aynı zaman da psikolojik de bir sınavdır gençler. 1 milyon üzerinde kişi var ve bunlar elbette bir süzgeçten geçecek. Her daim kendinize inanın ve gayret gösterin. Çalışmayı bırakmayın 1 soru bile sizi binlerce kişinin önüne geçirebilir. Asla umutsuzluğa kapılmayın neyin ne olacağı bilinmez. 300 binden 25 bine çekip hukuka giden arkadaşlarım var. Şuan Mustafa Kemal Üniversitesi PDR bölümünde okuyorum.  Bölümde LYS’de 0,5 matematik 50 net edebiyat yaparak 35 bine çekip benimle okuyan arkadaşım var. Kimsenin dediğine aldırmadan çalışmaya devam edin. YGS’niz kötü olabilir, sizden çok geride olan kişiler önünüze geçmiş olabilir ya da umduğunuzdan kötü yaptığınız için umudunuz kırılmış olabilir. Ama YGS’deki amaç zaten adam elemek değil mi? İdeallerinizden vazgeçmeyin. İyi yerlere iyi insanlar gelmeli. Vatan ve millete hayırlı güzel yerlerde olmanız dilekleriyle.. İyi çalışmalar..

Olurda bir sorunuz olursa yardımcı olmayı çok isterim mail adresim

“LYS’de Kaçtan Kaça Çektim? #1 | 144K-?K | Büşra Metin” için 2 cevap

  1. Ek puanlı yerleştirmede başarı sırası 5431 gözüküyor, sıralaman 5K mı 33K mı oluyor? 33K ise oradaki 5K ne anlamda acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir