LYS Kimya Çalışma Programı Son Ay

Son çalışma programı olan Kimyayı da yayımlıyorum.

Bu yazıda Boğaziçi’nde okuyan arkadaşım Bahadır Hocamoğlu’ndan yardım aldım. Ona teşekkür ediyorum.

Meb Kitapları:

Soruları hazırlayan kurum ÖSYM tabiki bir kaynağı temel almak zorunda ve bu kaynak da tabiki MEB kitapları. Doğal olarak bazı yerlerinden bir anlam çıkarılamıyor olsa da, bazı yerlerde fazla yüzeysel geçilmiş olsa da, MEB kitaplarına bakmakta yarar var. Diğer kaynaklarda gereksiz görülüp MEB kitabında dipnot olarak aktarılmış bir bilgi sınavda karşınıza önerge sorularında son madde olarak çıkabilir ve sizi şaşırtabilir. En azından ben zor soru hazırlamak istesem öyle yapardım. Özellikle 12. sınıf konularından organik kimya için çoğu kaynak detaya fazla inmiş oluyor, bazıları hatta müfredattan kalkmış bilgiler veriyor. MEB kitabı ise gerektiği kadar veriyor, şimdilerde ÖSYM’nin çok değindiği ‘Bu bilgi veya teknoloji hayatımıza nasıl yansıyor?’ tarzı kısımlara vurgu yapıyor. Tabi bahsettiğim durum organik için geçerli diğer konular ve yıllar için pek inceleme yapma fırsatım olmadı.

Deneme Seçimi:

Çalışma kaynağı olarak Fem Simetri Seti LYS-Kimya gözüm kapalı önerebilirim. Organik kimya hariç bütün kitapta bazı yanlış sorular olsa da anlatımı ve konuyu kavratışı çok iyi. Tabi Çok üst düzey bir kaynak ararsanız, yani derin detaylı bir kaynak olarak Fem Dergi Seti işinize yarar. Sade, pratik, kullanışlı bir yayın denilebilir dergiler için. Almanız gerekeni verir, detaylarla ve sayfa sayfa metinle boğmaz sizi. Her ne kadar Fem yayınları reklam sayfası gibi görünecek olsa da soru bankası olarak Fem LYS Kimya öneririm. Bu kitaplar benim çalıştığım kitaplar ve fazlasıyla yararlandığımı düşünüyorum. Kimya için Palme Yayınları da kullanan arkadaşlarım vardı ve memnunlardı da. Ara yıllar için Esen Yayınları kullanmıştım, onun da kaliteli olduğunu düşünüyorum.

Deneme seti seçimi olarak fazla zor kaynaklara yönelmenize gerek yok. Öncelikle çıkmış soruları yıl yıl deneme şeklinde çözmeniz, özellikle son birkaç seneyi analiz etmenizi tavsiye ederim. Hangi konulardan kaç soru çıkmış, hangi konudan ne kadar zor sorulmuş tarzında bir analiz yaptıktan sonra kendinizi ölçmeniz adına Palme LYS Kimya Denemeleri önerebilirim. Arkadaşlarımızla kitabı birkaç parçaya ayırıp beraberce çözmüştük çünkü LYS Kimya için denemeden ziyade soru bankası daha yararlı oluyor. Denemeler çok geniş çaplı dersler için bir konudan diğer konuya geçişi hızlandırmada işe yararken konu anlatımları bunu amaçlamıyor. Kimya dersi Fizik veya Biyoloji kadar farklı yerlere değinmediğinden biz soru bankasına yönelmiştik. Tabi Palme, Fem gibi kaliteli yayınlardan birinin denemelerini çözmeniz yararlı olacaktır.

Not Tutma:

LYS Kimyada ezber olarak formülleri ezberlemeniz gerekir. Aslında Fizik konusu olan atomaltı parçacıklar veya atom modelleri gibi konular istisna olmak üzere pek ezbere dayalı, sözel diyebileceğimiz konular yoktur. Kullanacağınız formüller de kullandıkça hafızanızda yer edineceğinden daha çok atom numaraları, kütle numaraları, elementlerin bileşiklerinde aldıkları değerler gibi bilgileri ezberlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Birkaç şık arasında kalırsanız bu bilgiler yanlış şıkları elemede çok yardımcı olur.

Tekrar:

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki tekrar etmek için konuyu unutmanız, unutmuş olduğunuz fark etmeniz gerekmez. Herhangi bir konunun detaylarını unuttuğunuzu fark etmeyebilirsiniz fakat bu ihtimale karşı iyi hatırladığınız konuları da en azından detayına inmeden tekrar etmenizde yarar var. Uzun veya karmaşık konuların tekrarını birkaç güne yaymamaya çalışın. Çünkü konunun mantığını oturturken veya hatırlarken konu dışına ne kadar taşarsanız konunun başını unutma ihtimaliniz o kadar artar.

Konuları tekrar etmekten ziyade konulara ilk kez çalışırken de bu geçerlidir, bir konuyu başladığınız günde bitirmeniz en iyisidir. Hatta arkadaşlarımla bizim yöntemimiz sadece konuyu değil dersi bitirmekti. Geometri çalışacağımız zaman Geometri bitene kadar diğer derslerle çok az ilgilenirdik. Bu da zihnimizin sadece Geometriyle meşgul olmasını sağlardı. Geometri haftamızda diğer derslerden sadece zoru çözerdik, konu anlatımını sonrasına saklardık. Bu şekilde, tekrar ederken de tek dersle ilgilenmeniz, bir konuyu uzun bir zaman dilimine yaymamanız sizin yararınıza olur.

 

LYS Kimya Çalışma Programı İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaWVpfWF9mOU1oWk0/view?usp=sharing

lys kimya çalışma programı

 

 

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon İndir

https://drive.google.com/file/d/0By2u6CSF7fbaZnVRVkNTTFBNWEk/view?usp=sharing

YGS-LYS Çalışma Programı Şablon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir