LYS Matematik-Geometri için En İyi YouTube Kanalları

Lisans Yerleştirme Sınavı’nın birinci basamağını LYS-1 yani; matematik-geometri sınavı oluşturuyor. Matematik 50 ve geometri 30 olmak üzere toplamda 80 sorunun yer aldığı LYS matematik ve geometri sınavı 135 dakika sürmektedir. Üniversiteye hazırlanan milyonlarca gencin başarısını önemli ölçüde etkileyen bu sınav, LYS’ye girecek öğrencilerin en çok korktuğu sınavlardan biridir. Sayılar, sayı basamakları, obeb-okek, rasyonel sayılar, basit eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar, çarpanlara ayırma, oran-orantı, denklem çözümleme, kümeler, fonksiyonlar, permütasyon, kombinasyon, olasılık, istatistik, ikinci dereceden denklemler, karmaşık sayılar, parabol, polinomlar, mantık, modüler aritmetik, eşitsizlikler, logaritma, trigonometri, diziler-seriler, limit ve süreklilik, türev ve integral konularından soruların yer aldığı LYS matematik ve geometri sınavı için düzenli ve istikrarlı bir çalışma şart.

 

Bu süreçte, testlerde çıkma olasılığı yüksek sorular ve en çok çıkan soru karşımıza çıkan soru tipleri üzerinde durmak, sınavda daha yüksek puan elde etmek için önemli. Bu sınavda yüksek puan alabilmek için iyi bir matematik bilgisinin yanında; lisede özellikle son iki yıl konuları düzenli olarak tekrar etmek, formülleri akılda tutmak için çeşitli formüller geliştirmek ve özellikle integral türev ve limit konularına hakim olmak gerekiyor. Zorluk açısından daha temel konuları kapsayan YGS matematik basamağına göre daha zor ve daha kapsamlı olan LYS matematik ve geometri sınavı, temel matematiğin yanında, matematiğin daha zor bölümlerini de kapsıyor, işin mesleki kısmıdır diyebiliriz.

LYS matematik ve geometri sınavına; Fen bilimleri öğrencileri ve Türkçe-matematik öğrencileri girmektedir. Peki, sınavda başarıyı arttırmak ve matematiği daha zevkli, daha akılda kalıcı ve daha anlaşılabilir bir hale getirmek için ne yapmak gerekiyor? Matematik ve geometri denildiğinde bir adım geri duranlardansanız; bu yazımızda yer alan LYS Matematik ve geometri için Youtube kanalları ve bu kanallarda yer alan önerilere göz atabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl LYS-1 sınavında özellikle integral, türev uygulamaları, trigonometri, karmaşık sayılar, permütasyon, kombinasyon-olasılık konuları sınavın önemli bir bölümünü oluşturuyordu. Sınavın geometri bölümünde ise özel üçgenler, doğrunun analitik incelenmesi, vektörler ve katı cisimler geçtiğimiz yıl sınavın önemli bir bölümünü oluşturuyordu. Siz de LYS matematik ve geometri sınavında başarı oranınızı arttırmak istiyorsanız, Youtube’da yer alan kanalları takip edebilir, hocaların verdikleri ipuçlarına göre sınav için kendinize doğru bir yol çizebilirsiniz; üstelik tamamen ücretsiz olarak. İşte LYS matematik ve geometri için en iyi Youtube kanalları…

1. Hocalara Geldik

hocalara geldik

500 bine yakın takipçisi ile YGS ve LYS’ye hazırlanan öğrenciler için en iyi Youtube kanallarından biri olan Hocalara Geldik kanalında, LYS-1 yani matematik-geometri konularında her konu ve her soru tipi var. Matematik ve geometri dersleri için ayrı ayrı oynatma listelerinin oluşturulduğu bu kanalda; sınavda çıkması beklenen tüm konular için detaylı ders anlatımları ve çeşitli soru çözümleri yer alıyor. Geometriyi gözünde büyütenler için iki hoca eşliğinde ders işlenen videoları takip edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

2. Öğreten Olsa

ogreten olsa

LYS Matematiğe nasıl çalışacağınız konusunda tereddütleriniz varsa ve size bir yol haritası oluşturacak birileri olsa daha iyi olur diyorsanız Öğreten Olsa Youtube Kanalı’nın “LYS Matematik Nasıl Çalışılır?” başlıklı videosunu izleyebilirsiniz. Bu kanalda Necati Hocanın üniversiteye hazırlanan öğrencilere özel önerilerini bulabilirsiniz.

Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

3. Şenol Hoca

senol hoca

Matematik ve geometriye dair merak ettiğiniz konular, formüller, kitap önerileri, bir türlü çözemediğiniz soruların çözümleri, zor denilen konuların daha kolay ve anlaşılabilir hali, Şenol Hoca Youtube kanalında. 500 binlik takipçisi ile bu kanal, üniversiteye hazırlanan gençler için bir rehber niteliğinde. LYS matematik ve geometri sınavı gözünüzde büyüyorsa, siz de sınava Şenol Hoca ile hazırlanabilirsiniz. 9. sınıftan başlayarak lise son sınıfa kadar tüm matematik konularına dair soruların daha kolay çözümlerini bulabileceğiniz bu kanalda Şenol Hoca öğrencilere, matematiği daha kolay ve daha anlaşılabilir bir hale getiriyor.

Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

4. Ceyhun Hoca

ceyhun hoca

LYS 1 sınavı için takip edebileceğiniz bir diğer Youtube kanalı da Ceyhun Hoca. Konuların anlatımının yanı sıra, öğrencileri motive edecek ve “gaza getirecek” cümleleri ile de sınava hazırlanan öğrenciler için önerdiğimiz bir kanal. Ceyhun Hoca’nın kendi anlatımıyla konu anlatımları, çıkan soruların çözümleri, en çok çıkan soru tipleri ve çeşitli matematik hocaları ile konuşmaların yer aldığı bu kanalın takipçi sayısı 50 bine yakın. LYS matematik ve geometri sınavı için konu anlatımları ve test çözümlerinin yanı sıra motivasyon ve rehberlik videolarının da bulunması bizce çok hoş. Sınav anında net arttırabilecek öneriler, sınav anında süre uzatma yolları ve daha onlarca ipucu için Youtube Ceyhun Hoca kanalını takip edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

5. Tonguç Akademi

tonguc akademi

YGS ve LYS’ye hazırlanan tüm öğrenciler için her dersin yer aldığı kapsamlı bir Youtube kanalı. LYS matematik konusunda da oldukça başarılı. Hangi yöntemler hangi konularda kullanılır?, sınavda neler çıkacak?, başarımı nasıl arttırırım? diyorsanız, sınava hazırlanırken rehber niteliğindeki Tonguç Akademi kanalı takip edebilirsiniz. Özellikle 11 DK’da LYS Matematik başlıklı videosu, sınava hazırlanan öğrenciler için bir rehber niteliğinde.

Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

6. MatAkademi

matakademi

LYS matematik ve geometri sınavı için takip edebileceğiniz bir diğer kanal da MatAkademi. Konu anlatımları, ipuçları, soru çözümleri ve deneme sınavlarının yer aldığı bu kanalın 65 bin takipçisi var. Daha çok soru çözerek sınavda başarınızı arttırabilirsiniz, bu kanalda matematik ve geometri deneme sınavlarındaki sorular hocalar tarafından detaylı olarak çözülüyor. Böylece artık matematikten korkmanız, hangi sorunun nasıl çözüldüğünü anlamamanız gibi durumlar ortadan kalmış oluyor.

Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

7. Şifreli Matematik

sifreli matematik

Matematik ve geometriden korkanlar, neyi nasıl yapacağını bilemeyenler için sınavda başarıyı arttıracak ipuçları ve pratik bilgiler için ücretsiz eğitim veren bir başka Youtube kanalı. “Matematik bilmeden sınavda full çekmeye ne dersiniz?” Bu kanalda bunu başarabileceğinizi söyleyen bir video da var. Sınavda işinize gerçekten yarayacak şifreler ve pratik yoldan çözümler için Zihinden 9,10,11.. basamaklı sayıları çarpan Abdül Aziz Gürbüz’ün kanalı Şifreli Matematik’i takip edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

8. Atlas Akademi

atlas akademi

Hem TEOG’a hem de YGS ve LYS’ye hazırlanan öğrenciler için konu anlatımlı videoların yer aldığı Atlas Akademi Youtube kanalının 65 bin takipçisi bulunuyor. Her eve bir dershane kuran Atlas Akademi’nin bu hizmeti, sınavda başarı şansını yükseltmek isteyen tüm öğrenciler için ücretsizdir.

Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz.

9. Sayısal Dershane

sayisal dersane

LYS matematik ve geometri sınavında daha önce çıkmış sorulara göz atmaya ne dersiniz? Bir önceki yılın sorularını detaylı olarak anlatarak çözen hoca eşliğinde işlenen videolar, soru tiplerini iyi tanımak ve sınavda işine yarayacak ipuçlarını yakalamak isteyen öğrencilere büyük katkı sağlayacak. Sınava hazırlanırken gerçek çıkmış sorulara bakmak, sınavda her zaman size artı puan kazandırır. Hem konu anlatımları hem de soru çözümleri ile sınava hazırlanan öğrencilere rehber niteliğindedir.

Buraya tıklayarak kanal sayfasına ulaşabilirsiniz. 

 

 

“LYS Matematik-Geometri için En İyi YouTube Kanalları” için 2 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir