Limit-sizsiniz! – LYS Matematik Nasıl Çalışılır? – İsmail Çiğci

lys matematik nasil calisilir

Lys yaklaşıyor. Editörümüz Ömer Tarık KOÇ limit-türev-integral nasıl çalışılır, konulu bir yazı kaleme almamı istedi. Aslında bu sorunun cevabı matematik nasıl çalışılır sorusunun cevabıyla aynı. Konuya ait kural, formül, özelik, teoremler öğrenilir. Çözümlü örnekler incelenir ve en az her birinden 1500 soru çözülürse, hemen hemen bütün soru tiplerine aşina olunmuş olur diye kestirmeden klişe bir cevap verilebilir. Ancak ben daha temelden öğrenim hayatımız boyunca benimde düştüğüm bir hatadan bahsetmek istiyorum.

Arkadaşlar;

bilimum öğrenme süreçlerinde parçalardan bir bütünü inşaa ederiz aslında. Her birimiz önce kalem tutmayı, çizgi çekmeyi, harfleri ve o harflerle çıkarılan sesleri , heceleri, kelimeleri ve en sonunda bir yazım metnini okumayı öğrendik. Gelinen noktada, bir kitap okurken her defasında bu süreçleri hatırlayarak bir okuma yapmayız, öylece okuruz. Kelimeler ve onların ifade ettiği manalar kalıcı belleğimizde yer tuttuğundan geriye doğru tek tek bu süreçleri hatırlama ihtiyacı duymayız.

lys matematik nasil calisilir 2lys matematik nasil calisilir 2lys matematik nasil calisilir 2

Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik öğreniminde ise, sınav ve başarı odaklı bir eğitim sistemi içinde olduğumuzdan zihnimiz bir bütünün önemli bir parçasını inşaa etmekte olduğumuz kanaatiyle değil, o konudan olacak yazılıda alacağımız nota odaklıdır. Diyelim ki 9. sınıfta üslü sayılar ya da köklü sayılar konularını işliyoruz. Bu konulardan yazılı olup iyi ya da kötü bir not aldıktan sonra bu konularla işimizin bittiğini varsayıyoruz. İşin başında bu konulardan ikişer üçer soru sorulacak yazılıda ön kabulüyle bu konulara ait bilgileri geçici belleğimize kaydediyor ve yazılıdan sonra da o bilgileri zamanla unutuyoruz.


Ve 11. sınıfın ortalarından itibaren yaklaşmakta olan yaklaşınca bir telaşa kapılıyoruz. Trigonometri öğrenmeye çalışıyoruz, ama çarpanlara ayırma kurallarının bir çoğunu unutmuşuz. Ve sonra da toparlamak oldukça zor oluyor. Henüz yolun başında 9 .veya 10. sınıfta olan kardeşlerime, ısrarla aynı şeyi söylemek istiyorum. Matematikte (diğer derslerde de muhtemelen öyledir ) şuan da işlediğimiz her konu hayati öneme sahip , sizin bütün yaşamınızı etkileyecek , bir bütünün vazgeçilmez parçalarıdır. Lütfen onlara önemli ve değerli olduklarını hissettirin. Ve lütfen onları tam öğrenin.

Fonksiyon, fonksiyon, fonksiyon..

Gelelim asıl konumuza.. Okumakta olduğunuz cümle içindeki kalın yazılmış sözcüklere dikkat ediniz; trigonometrik fonksiyonlar , üstel fonksiyon, logaritmik fonksiyon,  fonksiyonlarda limit ve süreklilik kavramı , f(x) fonksiyonunun türevi, fonksiyon integralini alma. Arkadaşlar üslü sayılar, köklü sayılar ve çarpanlara ayırma kurallarını bütün hücrelerimizle hissederek tamamladıktan sonra sihirli kelimemiz “FONKSİYON” u hallediyoruz.

TAVSİYE YAZI  Hızlı Okumaya Giriş: Teori ve Basit Egzersizler

Fonksiyon Grafikleri

fonksiyon grafik


Fonksiyon demek grafik demektir. Bir fonksiyonun grafiğini çizmek, grafiği verilmiş bir fonksiyonun size anlattığı bilgileri okuyabilmek çok ama çok önemlidir. Fonksiyonlar konusu iğneden ipliğe hallolmadan limit, türev, integral öğrenmek ve yapabilmek zor değil, imkansızdır. Diğer önemli iki konumuz trigonometri ve logaritma.

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

Trigonometri-Logoritma

Facebook grubumuzda bir öğrenci arkadaşımızın limit sorusunu bir hocamız çözmüştü. Soruyu soran öğrenci arkadaşımız Sin2x yerine nasıl 2Sinx .Cosx yazdınız diye sormuştu. Belli ki trigonometriyi hazmetmeden limite başlamıştı. Arkadaşlar trigonometri matematiğin hayat damarlarında birisidir. Eveeet bence bu kadar yeter bu yazıyı okuyan herkesi yeterince gerdim diye düşünüyorum . Ama gerçeklerle yüzleşmezsek hayal ettiklerimiz yalan olur. Bir hayalimiz olsun ama hayalci olmayalım. Ayaklarımız daima yere bassın. Bir başka konuyla daha iç açıcı bir yazıda buluşmak dileğiyle hepinize başarılar diliyorum…

2017 LYS Matematik Kaynak Tavsiyeleri(Bonus)

Yüzdeyüz yayıncılık:

Trigonometri

Limit ve süreklilik

Türev İntegral fasikülleri ,

Apotemi yayıncılık:

Fonksiyonlar

Trigonometri

Limit ve süreklilik

İntegral

Mustafa yağcı:

MY matematik 3 kitabı fazlasıyla işinizi görecektir.

Matematik Öğretmeni

İsmail ÇİĞCİ

Yazar Hakkında

Yorum Bölümü 27 yorum

Yusuf Çolak - 6 ay önce Yanıtla

Sayın Hocam Rabbim İlminizi artırsın İnşallah bu faydalı yazılarınızın devamını bekliyoruz Saygılar Hocam

Ertan - 6 ay önce Yanıtla

Konunun seçimi ve işlenişi bakımından tebrik ederim fakat eklemek gerekir ki matematik konuları sadece kendinden sonraki konuları değil insanın kendisinide inşaa eder. Asıl yatırım budur hem uzun süreli hem kârlıdır.

AlperTunga - 6 ay önce Yanıtla

Ögrencilerle beraber öğretmenlerin ve velilerin de okuması gereken bir yazı olmuş elinize sağlık..

Ramazan Sağır - 6 ay önce Yanıtla

Saygıdeğer hocam matematiğe hakimiyetiniz dışında öğrenciler için hazırladığınız bu yönlendirme yazılarınızda kullandığınız sade ve akıcı üslubunuz ayrıca takdire şayandır. Sizi ve ekibinizi kutlar çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Mehmet Terkeşli - 6 ay önce Yanıtla

Matematiğin , aynı zamanda hayatın , Aslında bir bütün olduğunu çok güzel anlatmış. Her bir konunun bir yap boz parçası gibi birbirini tamamladığında güzel bir sonucun ortaya çıkacağını net bir biçimde anlatilmis.

İsmail Çiğci - 6 ay önce Yanıtla

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum güzel düşünceleriniz için iyi ki varsınız ??

Yıldıray - 6 ay önce Yanıtla

Sayın hocam, çok tesirli bir yazı olmuş matematik ve anlatım şekliniz daha tesirli devamlarını bekliyoruz.

Can - 6 ay önce Yanıtla

Matematiği sayenizde sevdim. Çok teşekkür ederim hocam. Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum 🙂

Zeliha - 6 ay önce Yanıtla

Sayın Hocam, çok etkili bir yazı olmuş. Matematik sizinle daha eğlenceli, çok teşekkür ederiz. Devamını bekliyoruz…

Hüseyin - 6 ay önce Yanıtla

Sayın Hocam; çok akıcı ve başarılı bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Devamını bekliyoruz…

Hayati Arısoy - 6 ay önce Yanıtla

Sayın hocam öncelikle bu guzel anlatım icin cok teşekkür ederim. Çok müthiş bir yazı dizisi olmus..anlatımlarınızın devamını bekliyoruz..

Recai - 6 ay önce Yanıtla

Edebiyat lisanı ile yazılmış olması çok etkileyeci fevkalade çok okuyan bir matematikçi olduğunuz aşikar

Musab - 6 ay önce Yanıtla

Sayın hocam, anlatımınız harika.. Yazıların devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Musa - 6 ay önce Yanıtla

hocam ne desem yeterli olmaz.sırf yardım olsun diye harcadığınız bu emekleri … hocam elinize dilinize sağlık süper anlatıyorsunuz. Allah razı olsun.

Hasan - 6 ay önce Yanıtla

Çok güzel olmuş elinize sağlık

abdullah - 6 ay önce Yanıtla

Sayın Hocam çok isabetli bi konu seçimi olmuş. Konu anlatımınız çok akıcı ve çok faydalı bilgiler içeren bi yazı olmuş devamını bekliyoruz İnşallah. Saygılar…

Şebnem - 6 ay önce Yanıtla

Hocam maalesef biz bunları evlatlarımıza aktaramıyoruz anlamıyor yada anlamak istemiyor. Seminer verseniz daha iyi olmaz mı?

Metehan - 6 ay önce Yanıtla

Keyif alarak okudum tebrikler

Hasan Can Akbulut - 6 ay önce Yanıtla

Hocam ellerinize sağlık çok güzel olmuş.

Serkan - 6 ay önce Yanıtla

2 oğlum var biri dgs diğeri üniversiteye hazırlanıyor. Ben okudum ve çocuklarıma muhakkak okutacagım

Mustafa - 6 ay önce Yanıtla

Hocam Allah razı olsun kaleminize sağlık.

Alex - 6 ay önce Yanıtla

Huzura vesile olan, dikkate yol açan, şevk veren bir yazı tebrik ederim..

Ruşen Ali - 6 ay önce Yanıtla

Kendi belleği bomboş lakin flaş Bellekleri agzına kadar dolu insanlar var iken sizin gibi felsefik bakışlı insanların matematik ile ilğili bu arayışı ilğinç. Elinize sağlık

Cengiz Özkan - 6 ay önce Yanıtla

emeğinize, dilinize, yureginize sağlık hocam. devam

ANT - 6 ay önce Yanıtla

Sayın Hocam matematikten korkan öğrencileri için şevklendirecek bir yazı olduğunu düşünüyorum ayrıca yazının dilini de çok akıcı buldum. Allah kolaylık versin.

Enes - 6 ay önce Yanıtla

Muhterem hocam matematiği en iyi şekilde algılama ve öğrenme adına hoş bir yazı kaleme almışsınız emeğinize,yüreğinize sağlık..

murat - 6 ay önce Yanıtla

ismail hocam, ders çalışma amaçlı olanlar veya biz , fonksiyonlar veya diğer konularda matematiksel düşünmenin boyutlarını da merak edenler, için video olarak kağıda çözüm ve o konuya dair anlamsal tespitler bekliyoruz.

Yorum Bölümü:x