2017 LYS Neden Önemli?

Bu yazı galiba biraz gecikti. Daha önce yayınlanması gerekliydi ama olamadı, yoğun bir dönem geçirdim. Birçok arkadaşa da yayınlayacağım demiştim, kusura bakmayın.

Evet arkadaşlar! YGS’yi atlattınız(En azından öyle varsayıyorum, henüz YGS önünüzde duruyorsa dikkate almayabilirsiniz.)

Şimdi ise LYS zamanı. Peki LYS neden önemli ?

Altı üstü bir sınav(!) değil mi tıpkı YGS gibi?

Hayır! Kocaman bir HAYIR daha!

Birçoğunuzun bildiğine eminim ama tekrar hatırlamakta fayda var. Asıl  belirleyici faktör LYS. Yani Lisans Yerleştirme Sınavı. Aslında adından bile anlayabiliyoruz; nereye yerleşeceğimizi belirleyen sınav!

Önce teorik açıdan inceleyelim.. İşte 2015 ÖSYM Kılavuzudan aldığım tablolar.

tablo-2tablo-1

Açık bir şekilde görülüyor ki LYS’nin etkisi çok daha fazla. 

Özellikle TM-2 puan türünden alan bölüm seçmek isteyen arkadaşlar için şuna da dikkat çekmek isterim: Bu sene TM-2 puan türünün ağırlık katsayıları değişmiş. Artık Edebiyat’ın katsayısı Matematik dersine göre daha yüksek-24/22

Pratik açıdan LYS’nin etkisine baktığımızda ise daha büyük bir tabloyla karşılaşıyoruz. Birçok öğrenci YGS sonucundan binlerce kişi daha iyi yerlere gelebiliyor. Örneğin, benim YGS-5 sıram 1238 iken TM-2 sıram-her şey dahil 🙂 110 idi. Başka bir arkadaş 10.000 sıralamadan 600. oldu. Bir başkası 100.000 küsürlerden 20.000’e sıralamasını düşürdü.

Sıralamalardaki bu tarz başarılar kadar geriye düşme de olabiliyor. Yine bir arkadaşım YGS’de 700’lerde olmuş iken LYS ile 1700’lere geriledi.

Demek ki LYS pozitif veya negatif olarak sıralamamızı ciddi şekilde etkileyebiliyor. Dikkat etmek lazım!

Çalışmak, Çalışmak, Çalışmak!

LYS ve YGS gerçekten birbirinden çok farklı.

YGS bilgi ister ama çok fazlasına gerek yoktur. Dikkat ister, sonuna kadar dikkat ister.

LYS’de ise bir şeyleri ciddi anlamda bilmeniz gerekir. Soru tiplerini(bağlantı) bilmeniz gerekir. Aynı soru tipleri tekrar tekrar soruluyor. Konuları daha detaylı bilmeniz gerekir. Kısacası, bilgi seviyeniz ölçülür.

O zaman şöyle bir sonuca varabiliriz. LYS için tek çaremiz: Daha fazla bilmek.

Bilgi için yapmamız gereken: Çalışmak!

Tükenmişlik Hissi-Yorgunluk-Çalışma İstediğinin Olmaması

Birçok arkadaşımız bana sorularını gönderiyor. Elimden geldiğince cevaplayamaya çalışıyorum. Genelde şu dönemlerde öğrencilerde tükenmişlik hakim. Kimse çalışmak istemiyor. Herkes çok sıkılmış..

YGS sonrası sınavdan sıkılma, ders çalışmaya adapte olamama normaldir. Üstüne bir de istediğimiz sonucu elde edemediysek çevrenin de etkisiyle tükenmişlik sendromuna gireriz. Şunu unutmayalım arkadaşlar: Hayatta çalışmak hiçbir zaman bitmiyor. Diyelim ki sınav bitti. Hayal ettiğiniz üniversiteyi kazandınız. Bu seferde vizeler, finaller başlıyor. Bu şekilde kendimizi kandıramayız. Peki ne mi yapacağız?

Çalışma ile barışacağız! Çalışmak hayatımızın bir parçası olacak. İnsan değil mi ki çalışmak için yaratılmış?

Çalışmayı kendisine arkadaş edinen insanda tükenmişlik sendromu, bitkinlik, halsizlik gibi türlü illetlerden hiçbiri kalmıyor.

Çalışmaktan bahsetmişken şu iki şiiri mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Hatta odanızın bir köşesine bile asabilirsiniz.

[accordion][/accordion][accordion_item title=”Utansın/Necip Fazıl Kısakürek”]

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!

Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Eski çınar şimdi noel ağacı;
Dallarda iğreti yaprak utansın!

Ustada kalırsa bu öksüz yapı,
Onu sürdürmeyen çırak utansın!

Ölümden ilerde varış dediğin,
Geride ne varsa bırak utansın!

Ey binbir tanede solmayan tek renk;
Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın!

[/accordion_item][accordion_item title=”Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak/Mehmet Akif Ersoy”]

Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak…
Alçak bir ölüm varsa, emînim, budur ancak.
Dünyâda inanmam, hani görsem de gözümle.
İmânı olan kimse gebermez bu ölümle:
Ey dipdiri meyyit, ‘İki el bir baş içindir.’
Davransana… Eller de senin, baş da senindir!
His yok, hareket yok, acı yok… Leş mi kesildin?
Hayret veriyorsun bana… Sen böyle değildin.
Kurtulmaya azmin neye bilmem ki süreksiz?
Kendin mi senin, yoksa ümîdin mi yüreksiz?
Âtiyi karanlık görüvermekle apıştın?
Esbâbı elinden atarak ye’se yapıştın!
Karşında ziyâ yoksa, sağından, ya solundan
Tek bir ışık olsun buluver… Kalma yolundan.
Âlemde ziyâ kalmasa, halk etmelisin, halk!
Ey elleri böğründe yatan, şaşkın adam, kalk!
Herkes gibi dünyâda henüz hakk-i hayâtın
Varken, hani herkes gibi azminde sebâtın?
Ye’s öyle bataktır ki; düşersen boğulursun.
Ümîde sarıl sımsıkı, seyret ne olursun!
Azmiyle, ümidiyle yaşar hep yaşayanlar;
Me’yûs olanın rûhunu, vicdânını bağlar
Lânetleme bir ukde-i hâtır ki: çözülmez…
En korkulu câni gibi ye’sin yüzü gülmez!
Mâdâm ki alçaklığı bir, ye’s ile şirkin;
Mâdâm ki ondan daha mel’un daha çirkin
Bir seyyie yoktur sana; ey unsur- îman,
Nevmid olarak rahmet-i mev’ûd-u Hudâ’dan,
Hüsrâna rıza verme… Çalış… Azmi bırakma;
Kendin yanacaksan bile, evlâdını yakma!Evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş…
Sesler de: ‘Vatan tehlikedeymiş… Batıyormuş! ‘
Lâkin, hani, milyonları örten şu yığından,
Tek kol da yapışsam demiyor bir taraftan!
Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.
Feryâdı bırak, kendine gel, çünkü zaman dar…
Uğraş ki: telâfi edecek bunca zarar var.
Feryâd ile kurtulması me’mûl ise haykır!
Yok, yok! Hele azmindeki zincirleri bir kır!
‘İş bitti… Sebâtın sonu yoktur! ‘ deme, yılma.
Ey millet-i merhûme, sakın ye’se kapılma.14 Mart 1913

[/accordion_item]

Konu Fazla-Süre Az

Siz de konularım yetişmeyecek, LYS için sürem çok az diyenlerdenseniz LYS’yi ihmal etmiş olmanız muhtemel. Sınava hazırlık sürecinin başından dengeyi korumamız gerekiyordu. Ama hâla çok geç değil.

İki seçenek var:

1-Bir yazı boyunca söylediğim, tahmin edebileceğiniz gibi, ÇALIŞMAK: Mantık çok basit. Daha çok çalışırsak daha çabuk konuları bitirebiliriz ve konular yetişmiyormuş gibi gözüküyorken yetişebilir. Tabiki çalışırken kullandığımız teknikler de önemli.

Edebiyat çalışma teknikleri için şu yazıma,

Dil ve anlatım için şuraya bakabilirsiniz.

Diğer dersler için henüz hazırlayamadım ama hazır olunca yazının bu kısmını güncellerim.

Ayrıca Murat Atalay arkadaşımın yazdığı şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

2- Konu dağılımlarını incelemek: Daha önce de söylemiştik; LYS’de konular çok detaylı. Örneğin, LYS Edebiyat müfredatında Cumhuriyet Dönemi kısmında birçok yazar var. Bunların hepsi sorulamaz. Zaten belli başlı sorulabilecek olanlar var. İşte biz önce bu yazarları öğrenerek başlamalıyız.

Herhangi bir derste önce konu dağılımı incelenmeli. Konu dağılımı incelerken konuların ve detaylarının önceki senelerde çıkma oranlarına bakılmalı.

Aslında bu işlem çok basit. Önceki senelere ait soruları buluyoruz. Konuya çalışmadan önce soruları hızlıca inceliyoruz. Zaten bu şekilde hangi konuda hangi detayın daha çok sorulduğunu anlayabiliriz.

Yine de şu bağlantıyı da incelemenizi tavsiye ederim.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sayfanın alt kısmındaki alandan yorum atarak bana destek olursanız sevinirim.

“2017 LYS Neden Önemli?” için 44 cevap

 1. Öncelikle merhabalar. Edebiyatla ilgili bir yardim isteyeceğim. Sonradan eşit ağırlığa geçmiş birsayisalci olarak edebiyattan milli edebiyata kadar bitirdim. Kalan kısa süre ve uzun bir cumhuriyet dönemi var onum de. Normal bir konu anlatım kitabında yaklaşık 150 yazar var. Yukarıdaki yazı da bahsettiginiz çıkma ihtimali yüksek olan yazarlarla ilgili cumhuriyet döneminden yardımcı olurmusunuz bana. Enazindan önce onları çalışsam konu yetistirmede hiç bir sıkıntım olmaz. Böyle bir yardıma şuan gerçekten çok ihtiyacım var :)) şimdiden teşekkürler. Bu konuyla ilgili epostadan veya başlık altından yorumlarınızı en kısa zamanda bekliyorum

   1. Öncelikle şükranlarımı sunarım 🙂

    Peki bu sitedeki videolar hakkında ne düşünüyorsunuz. Sitedeki insanlara sorsam onların ticari kaygıları benim zaten az olan zamanımı çalabilir. O yüzden sizin gibi objektif bir gözden duymak isterim. Kayıt olsam işime yarar mi? Ekstra bir konu anlatımına ihtiyaç duyurmayacak kadar yazar veriyor mu?

    1. Kayıt olsan işine yarar, videoları düzenli ve tekrar edecek şekilde izlersen ezber işini kolaylaştırır ama yine de daha çok görsel hafızaya dayandığı için kişiden kişiye etkisi değişiklik gösterir. Bu yüzden kimseye kayıt ol ya da olma diyemiyorum. Örnek videolarını incele, beğenirsen sende işe yarıyorsa kayıt ol 🙂
     Ekstra bir konu anlatımına ihtiyaç duymazsın diyemem. Bence elinin altında iyi bir kitap olması lazım. Örneğin, güvender edebiyat gibi kapsamlı bir kaynak her zaman işine yarar.

 2. hocam ben bu yıl son sınıf sayısalcıyım umudum kalmadı sayısaldan seneye dersane de olmayacak .edebiyat ve mat calışmak daha cazip geliyor ikinci yıla kalıp tm calışsam dersanesiz özel derssiz 4 yıl tm okumuş biri kadar iyi yapabilir miyim bunu sormamın sebebi 4 yıldır edebiyatla ilgili adamakkıllı ders görmedim ve fen liseli olduğumdan bu seçeneği göz ardı ettim.edebiyat kitabını açınca heyecanlandığımı yeni farkettim .boğaziçi psikoloji istiyorum

  1. Tabiiki yapabilirsin. Edebiyat aslında zevkli bir derstir. Özellikle okumayı seviyor ve dünyaya bir de başkalarının gözünden bakmak istiyorsan bana göre paha biçilemez bir derstir.
   Hiç edebiyat görmedim diyorsun ve anladığım kadarıyla zor bir diye çekiniyorsun. Şöyle yapabilirsin:
   Çok ayrıntılı olmayan bir edebiyat kitabı al.(fem simetri gibi) Bu kitabı ders kaygısı ve ezber kaygısı olmadan karıştır. Özellikle de bilgi yerine metin örneklerinden alınmış kısımları oku. Bu sayede edebiyatın aslında o kadar da sıkıcı olmadığını fark edip edebiyat çalışmaya yeni bir pencereden bakabilirsin.
   Sonrasında ise günlük ve düzenli olarak edebiyat çalış. Çok ayrıntılı olmayan kitabı bitir, bir soru bankası çöz. İlk başta bu kadar şeyi nasıl öğrenecem tarzı düşünceler aklını meşgul edebilir. Bu türden düşüncelere sakın izin verme. Sen düzenli çalışmana bak, edebiyat belli bir zaman istiyor.
   YGS dönemine kadar düzenli ve her gün çalıştıysan YGS’den sonra fark edeceksin ki edebiyatın çok büyük bir kısmını adını bildiğin gibi biliyorsun. Eksiklerini de tamamladıktan sonra sınava girmeye hazırsın. Aynı zamanda edebiyatın büyülü dünyasına da adım atmış bulunmaktasın, hayırlı olsun 🙂

     1. mezuna kalma durumunu ailemle paylaşayım da bir. 🙂 yapıcam ama! koç psikolojiye de gelirsem önce sizinle tanışıcam inşallah .siz ,sn. Kırış, sn. Atalay çok değerli yazarlar oldular şimdiden benim için 🙂

     2. KOÇta 24 saat adlı programa başvuru yaptım 🙂 Başvuru formlarının nasıl değerlendirildiği hakkında bilgi verebilir misiniz ?

 3. Aslında bu yazıyı yazıp yazmamak konusunda kendimle ne kadar çelişsem de sonunda bu yazıyı yazmaya karar verdim.İsminizle bugün google da tesadüf eseri alınabilecek iyi bir deneme seti ararken tesadüf eseri karşılaştım.Daha sonra Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi ‘nde okuduğunuzu öğrenince de biraz heyecanlandım.Biraz araştırdıktan sonra blogunuza da ulaştım.Sorulara karşı bu kadar duyarlı olmanıza sınava hazırlanan öğrencilere böylesine yardımcı olmanıza hayran oldum diyebilirim. Yazılarınızın hemen hemen hepsini okudum edebiyatla ilgilenen biri olarak edebi yazılarınızı da çok sevdim.Bu yazıyı da aklıma takılan sorulara cevap almak istediğimden yazdım.Size sormak istediğim soruları aslında şuan üniversiteniz de hukuk fakültesinde okuyan İsmail Ata Doğruel isimli kişiye sormayı çok istemiştim.Çünkü kendisinin mezun olduğu lisede ve gittiği dershanede eğitim alıyorum ve okulumda, dershanem de ismini çok duymuştum fakat kendisiyle hiç irtibata geçemedim.Size çok kısa kendi durumumda bahsetmek istiyorum ben on birinci sınıf tm öğrencisiyim.Aslına bakarsanız kendini üniversite hayallerine oldukça kaptırmış biriyim.Bu sene için ygs sınavının tm konularını kabaca bitirdim diyebilirim yüz sekiz veya yüz dokuz civarında net yapıyorum ve ygs sınavında fen çözmek istiyorum fakat henüz buna dair bir çalışmam olmadı.On birinci sınıfı elimden geldiğince verimli geçirmeye çalıştım fakat çalışmalarımın sonucun da istediğim neti görememek beni üzdü ve şuan derslerimden kopmuş durumdayım bir türlü derslerime odaklanamıyor ve artık iyi bir üniversite kazanacağımı bile düşünemiyorum.Ailem ve hocalarım benden derece bekliyor ama ben kendimde bu gücü bulamıyorum size ilk sorum kendimi nasıl toplayabilirim ?Nasıl hayatımın odak noktasını tekrar derslerim haline getirebilirim?.İkinci sorum ise derslerden kopmam beni telefona yönlendirdi kendimden hiç beklemeyeceğim şekilde telefonla uğraşıyorum ve bunun nedeni inancımı kaybetmem.Sizce telefonumu yaz dönemine girmekle kapatıp kaldırmalı mıyım? Yoksa bunun başka bir yolu var mı?Üçüncü soruma gelirsek benim uyku düzenim yok ve ders çalışıyorken de çoğu zaman konularımı yetiştirmek için uyumazdım ama bu seferde diğer gün çok yorgun olurdum sizce kendime nası bir ders çalışma sistemi kurmalıyım?Kaç saat uyuyup kaç saat çalışmalıyım? Bu konu hakkın da tecrübelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.Diğer bir sorum ise ders çalışırken mola verme süremiz ne kadar olmalı? Ben bu konuda da her zaman kararsızlık yaşardım ve çoğu zaman ara vermez başımın ağrımasına neden olurdum bu konuda da tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekleyeceğim.Yazımı sonlandırmam gerektiğinin farkındayım fakat son olarak dört konu hakkında da bana yardımcı olmanızı isteyeceğim.İlki ben liseye başladığımdan beri matematiği çok sevdim stresli olduğum da kedimi onunla motive ettim mutlu olduğumda bile matematik çözerdim fakat matematiği ne kadar sevdiysem geometriyi bir o kadar sevemedim sevmediğim için de hiç üstüne gitmedim yahut soru çözmedim bu nedenle geometri adına birçok sıkıntı yaşıyorum ve bunu nasıl aşabileceğim konusun da bir fikriniz var mı?Sizce özel ders mi almalıyım seneye için? Yoksa kendim temiz bir kaynaktan mı başlamalıyım ?Size ikinci bahsetmek istediğim konu ise hocalarımın yaz döneminde Cumhuriyet Edebiyatını bitirmem gerektiğini söylemeleri.Edebiyata ilgi duyuyorum fakat yazın Cumhuriyet Edebiyatını bitirmek ne kadar mantıklı olur unutulur mu bilmiyorum ve size sormak istedim bu konu hakkında da fikrinizi yine merakla bekliyorum.Size bahsedeceğim üçüncü konuysa fen konusunda zamanımı nasıl kullanmalıyım baştan sona hepsini bitirmeli miyim? Yoksa tm öğrencisi olduğum için önemli yerlere bakıp geçmeli miyim?Size bahsetmek istediğim son konuyu da söyleyip yazıma son vermek istiyorum son sorum ise dikkat dağınıklığım ile ilgili ben sınavlara girerken gereğinden fazla heyecan yapıyorum ve bu nedenle süremi yetiştirememe gibi sıkıntılar yaşadığım bile oluyor fen çalışıpta fen çözücek vakit bulamamaktan da bir hayli korkuyorum dikkat dağınıklığım yüzünden bildiğim soruları kaçırdığım da oluyor bunun için ne yapılabilir ? Diğer sorularım gibi bunun da cevabını da sabırsızlıkla bekliyorum. Bunu okumaya zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ediyorum.Sınava hazırlanan öğrencilere böylesine yardımcı olduğunuz için de hem kendim hem de sınava hazırlanan diğer tüm arkadaşlarım için teşekkür ediyorum.

  1. Öncelikle böyle detaylı bir yorum için teşekkür ederim. Elimden geldiğince cevaplayamaya çalışacağım. Bu cevabı gece geç saatte yazdığım için cümle bozuklukları olabilir. Uyku sersemliği mi diyeyim, aşırı dozda İngilizce’nin yan etkileri midir bilemedim.(3 Haziran’da sınavım olduğundan son birkaç günüm genelde kütüphanede İngiliz çalışmakla geçiyor.) Anlamadığın bir yer olursa sormaktan çekinme, hatalarımla gurur duyarım 🙂 🙂

   Yazı formatı şu şekilde olacak: Önce senin sorunu aynen buraya kopyalayacağım. Sonrasında cevabımı yazıp bir satır boşluk bırakacağım. Bu şekilde sana daha kolay bir okuma deneyimi sunacağımı düşünüyorum. Ayrıca aradığın cevaba daha hızlı ulaşabileceksin.-En hızlısı ctrl+f yapıp aramak ama olsun 🙂 İlk soruyla başlıyorum bakalım 🙂

   “kendimi nasıl toplayabilirim ?”
   Bence bu yorumu yazarak ve bu durumun farkında olarak kendini toparlamanın ilk aşamasını zaten gerçekleştirmiş oluyorsun: farkındalık. Durumunun farkındasın, kendini toparlaman gerektiğini biliyorsun. Geriye sadece aksiyona geçmek kalıyor. Bunun için de hemen kendine bir aksiyon planı yap. Öncelikle sorunu yaz. Sonra bu sorunu çözebilecek kendince çözümlerini yaz. Bu çözümleri bana gönder. Beraberce değerlendirelim. Bence kendini toparlaman için gerekli çözümler sende saklı, sadece açığa çıkarmamız lazım.

   “Nasıl hayatımın odak noktasını tekrar derslerim haline getirebilirim?”

   Hayatının odağında hiçbir zaman ders olmasın. “Hayat dersten ibaret değil.” Klişe bir söz, birçok kez duydun, eminim. Olsun! Bir kez de benden duy!
   Dersler önemli, aksatılmaması lazım. Boş verilmemesi gerekiyor. Ama yine de hayatın merkezine alınabilecek kadar da değerli değil. Sağlığın, ailen, arkadaşların… Sahipken kıymetini bilmediğimiz onca şey…
   Soruyu sorarken bunları kastetmediğini biliyorum. Yine de yukarıdaki paragrafı yazma ihtiyacı hissettim. Belki sana değil, bu yorumu okuyacak bir başkasına…
   Aslında bu soru bir önceki sorunun devamı ve cevabı da genel olarak önceki soruyla aynı.

   “İkinci sorum ise derslerden kopmam beni telefona yönlendirdi kendimden hiç beklemeyeceğim şekilde telefonla uğraşıyorum ve bunun nedeni inancımı kaybetmem.Sizce telefonumu yaz dönemine girmekle kapatıp kaldırmalı mıyım? Yoksa bunun başka bir yolu var mı?”

   Bence telefonunu düşük model ile değiştir. Yani ne whatsapp olsun, ne instagram, ne de facebook. Evet, belki çok acımasız bir yöntem gibi gelebilir. Ama bence en iyi ve en etkili çözüm. Her ne kadar çoğu arkadaş telefonu faydalı amaçlar için kullandıklarını savunsalar da bu faydalı zamanlar genelde telefonla geçirelen zamanın çok az bir bölümü oluyor. Bu yüzden en kesin çözüm eski model telefon kullanmak.

   “benim uyku düzenim yok ve ders çalışıyorken de çoğu zaman konularımı yetiştirmek için uyumazdım ama bu seferde diğer gün çok yorgun olurdum sizce kendime nası bir ders çalışma sistemi kurmalıyım?Kaç saat uyuyup kaç saat çalışmalıyım?”

   İnsana kaç saat uyku yeteceği kişiden kişiye değişiyor. Bu yüzden bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim. Ama öğlen vaktiniz olursa yarım saatlik kestirme yapmaya çalışın. Bilimsel olarak kanıtlanmış ve “power nap” olarak geçiyor. İnsana baya enerji veriyor. Faydası oluyor. Bir de dediğiniz gibi diğer güne yorgun girmektense uykunuz geldiğinde direkt uyuyun ve bir sonraki gün de enerjik olun. Zaten biyolojik sisteminiz uykunuz geldiğinde size haber veriyor. Sadece sözünü dinleyin yeter 🙂

   ders çalışırken mola verme süremiz ne kadar olmalı?

   Bu konu da kişisel bir durum olsa da genel olarak okuduğum makalelerde 45-50 dakika çalışma 10 dakika mola gibi bir oran hatırlıyorum. Ama tam olarak da emin değilim. Ben çalışırken genelde o kadar saatli çalışmıyorum. Oturuyorum, gerçekten yorulduğumu ve sıkıldığımı hissettiğimde 10-15 dakika duruma göre mola veriyorum. İnsan değişken bir varlık. Herbir saniyesi diğeriyle aynı olmuyor. Bu yüzden bu süreler de değişkenlik gösteriyor. Çok fazla kafanıza takmayın. Eğer vücudunuz sizi inandırdıysa sıkıldığınıza ara verin, tabii ki 15-20 dakikayı da geçmesin. Abartmamak lazım 🙂

   “geometri adına birçok sıkıntı yaşıyorum ve bunu nasıl aşabileceğim konusun da bir fikriniz var mı?Sizce özel ders mi almalıyım seneye için? Yoksa kendim temiz bir kaynaktan mı başlamalıyım ?”

   Geometri, en azından benim için, zevkli bir derstir. Belki temel bilgilerde eksikleriniz vardır. Eğer imkanınız varsa ve faydalı olacağını düşünüyorsanız özel hocayı bir deneyin derim. Olmazsa bırakırsınız. Ayrıca http://www.ekolhoca.com gibi internet sitelerindeki videolar ile de çalışmayı bir deneyin. Öğrenmenin bir değil birçok yolu var, deneyerek size uygun olanını bulun ve peşini bırakmayın 🙂

   “Hocalarımın yaz döneminde Cumhuriyet Edebiyatını bitirmem gerektiğini söylemeleri.Edebiyata ilgi duyuyorum fakat yazın Cumhuriyet Edebiyatını bitirmek ne kadar mantıklı olur unutulur mu bilmiyorum”

   Benim kişisel kanaatim yazın ygs üzerine yoğunlaşmak. Yıl içinde de lys ye çalışmak. Hem bu sayede yıl başladığında ygs denemelerinden diğer arkadaşlarınıza göre nispeten yüksek yapacaksınız ve moraliniz de iyi olacak lys çalışmak için. Bu yüzden Cumhuriyet edebiyatını da yıl içinde halletmeye çalışmanız bana göre daha iyi. Yazın ygs yi iyice bitirin. Eksiğiniz kalmasın. Tabi ki hocalarınızın fikirleri de önemli. Bu benim sadece şahsi tavsiyem.

   “en konusunda zamanımı nasıl kullanmalıyım baştan sona hepsini bitirmeli miyim? Yoksa tm öğrencisi olduğum için önemli yerlere bakıp geçmeli miyim?”
   Eğer vaktiniz kalırsa ygs fen kısmının hepsine bakın. Konular yetişmiyorsa önemli yerleri gözden geçirin. Bana sorarsan ygs fen zor bir ders değil. Sadece önemli kısımlara bakarak bile bir şeyler yapılabilir. Değerlendirmek sana kalmış 🙂

   “son sorum ise dikkat dağınıklığım ile ilgili ben sınavlara girerken gereğinden fazla heyecan yapıyorum ve bu nedenle süremi yetiştirememe gibi sıkıntılar yaşadığım bile oluyor fen çalışıpta fen çözücek vakit bulamamaktan da bir hayli korkuyorum dikkat dağınıklığım yüzünden bildiğim soruları kaçırdığım da oluyor bunun için ne yapılabilir ?”

   Dikkat sorunu neredeyse her sınava giren öğrencide olur. Eğer çok aşırı düzeyde değilse kafanıza takmayın. Şu ana kadar sınava girip de dikkatsizlikten soru kaçırmayan çok çok az kişi vardır. Siz bu sorunun üstüne gidip düşündükçe kaygılandıkça büyüyecektir. Hiç önem vermeyin. Sorunun asıl kaynağı bence psikolojik. Önemsiz olduğunu düşündükçe dikkatsizliğiniz ve kaygılarınız azalacaktır.

   1. eski model telefona takıldım ben hocam .seneye dersane yok ben vatsaptan sorularımı sormayı düşünüyordum 🙁 napiyim yani telefonu kaldırsam daha mı iyi olur ?

    1. Bence telefonu kaldırsan daha iyi olur. Çünkü birkaç soru sorayım diye telefonu açıyorsun ve sonra baya zaman geçiyor. Eğer sen kendine bu konuda güveniyorsan bir şey diyemem ama kendi tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak böyle bir yargıya vardım.

   2. Yazıma öncelikle size teşekkür ederek başlamak istiyorum.Size sorularımı sorduktan sonra sanırım cevapta vermiyiceğinizi düşünerek bir anda internete girmeme kararı aldım ve bir süredir internet kullanmıyorum bu nedenle sorularıma verdiğiniz yanıtları yeni görüyorum.Böyle kapsamlı yanıtlar verdiğiniz için size bir kez daha çok teşekkür ediyorum.Bugün ders çalışırken aklıma birkaç soru takıldı ve aklıma ilginç bir şekilde size danışmak geldi ve o yüzden burdayım.Gelelim benim bitmek tükenmek bilmeyen sorularıma.İlk sorum şu olucak ben on birinci sınıfta ygs nin tm kısmını üstünden de olsa bitirmiştim fakat daha sonra yeni başladığım kitaplardan bazıları yarım kaldı şuan yeniden ygs ye başladım fakat bir derstten yarım bıraktığım kaynaklarıda çözünce üç kaynak hatta dört kaynak ilerlediğim oluyor ve bunun doğru olmadığını düşünüyorum aslında o yüzden sizce yarım bıraktığım kaynaklara sonra dönmeli şuan da belirli kaynaklardan mı devam etmeliyim? Yazın ygs i bitirmek için bir derstten kaç kaynak takip edilmeli?Ayrıca eylül döneminde ygs yi bitirmiş olursam ygs yi tekrar etmek yerine yalnızca deneme çözmem yeterli olur mu? Birde zamanı mı verimli kullanamıyorum günler kısa geliyor sanki hiçbir şeye yetmiyormuş hissi oluşuyor bu konusa ne yapabilirim?Sanırım sorularım şu andabu kadar sabırla okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum. cevaplarınızı bekliyorum.

    1. Bence kaynaklarını belirleyip onları tamamen bitirmelisin ki genel olarak ygs temelin oluşsun. Sonrasında ise zorlandığın konuları birkaç kaynaktan çözmek en iyisi olacaktır.

     Bence eylül dönemine kadar ygs yi bitirmen senin için çok faydalı olacaktır. Kesinlikle bitirmelisin!
     Eylül ayından sonra da lys konularına çalışırken ygs denemeleri çözersin. Denemelerde zorlandığın konuları da ayrıca çalışırsın.

     Zamanı verimli kullanmak için zamanını nelere harcadığını bir gün not al. Örneğin şu kadar saat çalıştım. Şu kadar uyudum. Şu kadar şunu yaptım. Toplam 24 saat etmeli.
     Sonrasında zaten kendin göreceksin ki zamanını nasıl daha verimli kullanabileceğini.

     1. Cevabınız için teşekkürler.Aslında sormak istediğim ygs i bitirme hedefini kendime koydum fakat her ders için kaç kaynak takip edilmeli en azından siz yazın hangi derstten kaç kaynak ilerlediniz bunu merak ediyorum.

     2. Ben her dersten birçok kaynak ile çalıştım. Ama kaynakların hepsini baştan sona bitirdim diyemem. Yani eksik olduğum konulara diğer kaynaklardan da çalışıyordum.

     3. Şuanlık yeterince soru sorduğum için başka bir sorum yok ama kafama takılan herhangi bir şeyde yine size danışıcağım bilgilendirdiğiniz için çok teşekürler. 🙂

     4. merhaba size bir soru sormak istiyorum okula başladığınızda ygs netiniz kaçtı yani kaç netle başlamıştınız on ikinci sınıfa

     5. Cevapladığınız içim teşekkür ederim ben yaz döneminde tm bölümündeki derslerimi hallettim sayılır bir haftalık bir kısmım kalfı inkılap ve felsefe hariç ama fene baksamda çok az baktım yani daha baştaki konularım bitti hepsinden toplasam beş konu bitmiştir ve fen beni çok geriyor yani geç kaldım diye çok korkuyorum size feni ne kadar bir sürede hallederim yada fen için çok mu geç kalmışım sormak istiyorum birde siz dershanede fen dersleri aldınızmı yoksa mf den tm yemi geçmişdiniz benim kafamda sanki kendim feni halledemiyicekmişim gibi bir algı oluştu bunu kırmak istiyorum bu yüzdende size bu soruları sormak istedim fen dersleri için nasıl bir yol izlemeliyim ve geç kalmış mıyım cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler 🙂

     6. Feni halletme süreniz temelenize ve ne kadar zaman harcayağına göre değişir. Evet dersanede fen dersleri aldım. Ayrıca kendim de çalıştım. MF den TM ye geçmedim. Bence geç kalmadın ama biraz daha fazla çalışman gerekecek. Ayrıca bence önce kimyadan başla. En kolay kimya btiyor.

 4. Selamun Aleyküm ,
  Ya çok teşekkürler bizleri tecrübelerinle imtihana ait ilminle bir şeyler katiyorsun ya koç hukuk süper muazzam sen 9 dan itibaren mi kazandın bu kadar başarılı olmayı neye borçlusu fen Lisesi filan miydin genelde tip olur ya fen liseleri bende 9 dan beri hep calis tim ve çalışıyorum bende tm yim ve Marmara veya istanbul hukuk istiyorum inşallah senin beklediğin yer mi oldu yoksa üstünde mi altında mi daha yüksek olması için ne yapılmalı şu an zaten lys ağırlıklı çalışıyorum ben de aynı şekilde senin gibi edebiyat a yazmaya meraklıyim aynı zamanda tarihe bu dersler benim icin zaten bir tutku matematik yükleniyorum dediğim gibi daha yüksek olması için ne yapmalıyım senin ygs çok iyi mesela nasıl bu kadar iyi oldu ayrıntılı anlatır misin

  1. Merhaba Sefa,
   Sorduğun birçok soruya otarikkoc.com/buradan-basla yazısında cevap bulabilrsin. Lise başından beri dersleri dikkatli dinlemeye çalışırdım ama zamanımın hepsini ders çalışarak da geçirmedim. Senin de düzenli bir çalışma ile başarılı olacağını düşünüyorum.
   Şimdiden başarılar dilerim!

 5. Merhaba,
  Ben sınava ts den hazırlanıyorum ygs denemelerinde türkçe-sos-mat bittikten sonra ne yapmalıyım genelde tekrar ediyorum türkçe-sos-mat boşlarıma bakıyorum felan ama fen kısmına da bakmalı mıyım ? nasıl değerlendirmeliyim türkçe-sos-mat dan sonraki zamanı mı, daha fazla verimi nasıl alabilirim ?

 6. Sizce 10.sınıfı şuan bitirip yazın da 9.sınıf konularını mı bitirmeliyim? Bitermi yani 3 ay da kaç konu bitebilir? Lys de 10.000 e girip Anadolu bursiyerleri (koçun) programıyla katılmak istiyorum:)o üniversiteye gerçekten gitmeyi çok istiyorum

 7. merhaba ben 11. sınıfa bu sene geçicem ygs yi bu yıl ıcınde halletmek istiyorm kı lysye bıraz daha vakit ayırayım nasıl yapabılırım nasıl çalışmalıym ygsye yardımcı olablırmısnz ??

  1. Merhaba. YGS’yi bu yıl içinde halletmen senin yazın LYS’ye daha çok vakit ayırmana ve sene içinde de LYS ağırlıklı gidebilmene olanak sağlar.Ancak 11.sınıf ve YGS dengesini iyi kurman gerekir. Okul derslerini de aksatmadan günlük 1-2 saatlik çalışmalarla YGS’de ilerlersen senin için büyük avantaj olur.
   şuradan da faydalanabilirsin.

   Daha sonra kendi programını oluşturarak sene içinde YGS’yi büyük ölçüde halletmen elbette senin için iyi olur.
   BAŞARILAR 🙂

 8. Merhaba ben bu sene mf4 ten tercih yapmak istiyorum lys benim için çok önemli ygs için iyi bi sıra bana gerekir mi sonuçta ygsden tercih yapmak istemiyorum kafama koyduğum bi hedefim var ve sizce ygsden normal bi puan beni çok etkiler mi?

 9. merhaba, lys’ye 54 gün kaldı fakat ben henüz çalışma düzenimi tam olarak oturtabilmiş değilim. TM öğrencisiyim ve ygs’de 96 bindeydim, LYS ile bu sıralamayı 10 bine çekmek istiyorum fakat çalışmalarım olmuyor. mat ve geo yu videolardan dinliyorum fakat edebiyat ezberi gerçekten beni çok sıkıyor. Çalışırken kitabı atmak istiyorum, normalde ezberim kuvvetlidir fakat o kadar çok isim ve eser var ki ne yapacağımı bilemiyorum. Açıkçası biraz da panik olmuş bir durumdayım, çok çalışmam gerektiğini biliyorum fakat masanın başına oturunca yarım saat ders bana iki saat gibi geliyor. LYS denemesine girdim ve sonuç berbat, mat 17 geo 3 edebiyat25 ve coğrafya 10 net. Netlerimi artırmak için neler yapmalıyım? Deneme sonuçları düşük gelince ister istemez çalışma isteğim de azalıyor. Acaba lys’de ilk 10 bin hayal mi? Edebiyatta da kilit noktalar olarak nelere ağırlık vermeliyim?
  bayağı dağınık bir şekilde yazdım farkındayım çünkü aklımda böyle karışık. sıralamayı çekip çekemeyeceğim devamlı aklımda olan bir soru işareti ve ben çekemeyeceğimi düşününce her şey iyice kötü oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir