Matematik Okumak | Sınav Tecrübem #20 | Ayşegül Yinanç

Merhaba arkadaşlar.

Ben Fırat Üniversitesi, Fen Fakültesi Matematik bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Öncelikle sizlere sınava hazırlanırken neler yaptığımı anlatmak İstiyorum.

Son sınıftayken çok yoğun bi ders programım vardı. Sabah dokuzdan akşam sekize kadar okulda olduğum çoktu. Ders bitiminde özel dersler, etutler, soru çözümleri çok yoğun bi şekilde ilerliyordu. Eve gittiğimde bir saat çalışıp uyumaya ancak fırsatım oluyordu.

Aslında ben eşit ağırlık öğrencisiydim ve eşit ağırlıktan hazırlanıyordum. Arada sırada denemeler çözerken fen sorularına da bakardım. Bir yılımı bu tempoyla geçirdim. Çok zordu tabi ki benim için. YGS matematiğe çok odaklanirdim, çok ağırlık verirdim. Matematik beni kurtarır diye düşünen öğrencilerdendim. Bir gün okuldaki hocam bana “YGS çok nankördür, verdiğini alamazsın. Artık LYS çalışmaya başlamalısın.” diye uyardı o zamanlar pek anlamamıştım ne demek istediğini hocamın. Ama gelelim ki ygs sınavında yaptığım nete. YGS’ye girmeden önce en son denememde 120 soruluk eşit ağırlık kısmında 103 neti görmüştüm. Tabi ben nasıl mutluyum anlatamam size işte sınavda bundan bi on net aşağısını yapsam yeter bana falan diyorum. Sınav günü geldi, o sınav kağıdını gördüğümde aklıma sadece hocamın söylediği sözler gelmişti.

Sonuç olarak beklediğim neti yapamadım. Özellikle de matematikte. Tabi bunda girdigim yılki sınavın zorluğu da etkilidir biraz. LYS’ye hazırlanmaya istek de kalmamıştı bu yüzden.

Eminim ki YGS sınavınız kötü geçerse – inşallah geçmez tabi ama -bu duyguya kapılacaksınız. Sonra bi şekilde toparladım. LYS çalışıyorum tam gaz, gerekli şeyler olmadıkça evden çıkmıyorum özel dersler hocalar, etütler…

Lys sınavına girdiğim günler çok daha farklıydı inanın ki çünkü LYS’de ne verdiysen onu alabiliyorsun. Tamamen bilgi soruyorlar biliyorsan yaparsın. Ben eşit ağırlık olduğum için eşit ağırlık sınavına öyle heyecanli girdim ki bi ara Kendimi kaybettim sanki kalp çarpıntılarımı tüm sınıf duydu belki de 🙂


Ben tüm alan sınavlarına girdim, sözel sayısal.. Hepsine. Sözelden istediğim bölümlerden tercih edilebilecek çok yer yok diye düşünüyordum ama yine de denedim. Sayısal sınavına girdiğimde çok rahattım çünkü benim alanım değil, kendimi denemek için girmiştim. Şansıma fen sınavı eşit ağırlıktan kolay geldi bana. Denemelerde çözdüğüm sorular. Lisedeki bildiklerim çıktı karşıma. Rahat olmamın çok etkisi vardı ama buna eminim. Tabi biraz da şansım yürüdü salladığım sorular da tutmuştu çünkü 🙂 İnanın hiç çalışmadan iyi netler yaptım fenden. Sonuç olarak şu an eşit ağırlıklı olarak sayısal bir bölüm okuyorum. Kazanmak işin en kolayı diyebilirim size, gelin bir de şimdi görün şans yetmiyor burda öyle söyleyeyim. Çok zor bir bölüm okuyorum. Eğitim fakültesi ile fen fakültesi arasında dağlar kadar fark var. Her şeyin ispatı ile uğraşmaktan sanki edebiyatçı gibi sayfalarca ispat ezberlemekten şimdiden yoruldum. Mesela en basiti hipotenus teoremi: Bir üçgen çizip iki kenarın karesini alıp karekök yapsanız buluyorsunuz siz ama biz o teoremi sayfalarca ispat ediyoruz bazen. Zorlamak istiyorsanız bizim bölüme gelebilirsiniz. 🙂 gideceğiniz bölümün gideceğiniz üniversite ile de çok alakası var buna da emin olabilirsiniz. Neden derseniz birkaç arkadaşım var başka üniversitelerde olan. Geçme notları 35 ve bölümlerinde bir tane Prof var. O yüzden pek de zorlamıyor hocalar. Tabi yine de bölüm zor olduğu için kalan çok. Mesela onlarda kontenjan bizimkinin üç katı, sanırım sınıflar 60kişilik. Ama gelelim ki bizim universitemize, bölümümüzde o kadar çok Prof o kadar çok mükemmel hocalar var ki nasıl zorlandığımı düşünün.

Altı dersim var dört tane hocam profesör. Geçme notumuz 50, sınıf ortalaması denen bir şey de var. Harf notunu çok etkiliyor sınıf ortalamamız. Bunları zaten üniversite hayatında yeterince öğreneceksiniz 🙂 Bizim kontenjandan bahsedecek olursak sınıfımızın 20 kişi olduğunu söyleyeceğim size 🙂 resmen lise gibi ders işliyoruz 🙂 Bunun sebebini bilmiyorum ama bizim okula alım çok az. O yüzden aldıkları öğrencileri ellerinden güzelce geçirmeye çalışıyorlar sağolsun hocalarımız. Çok başarılı hocalardan ders almanın egitimdeki kalite kelimesinin anlamını yaşamadan bilemezsiniz diyebilirim. Daha güzel yerlerde olmak isterdim ama şu an zor da olsa bölümümü çok seviyorum.

Matematik yüzyıllardır değişmeyen değerlerin adıdır. Eskimeyen, her bölüme girmek için lazım olan en güzel ders 🙂 önümüz çok açık en azından bunu bilerek ilerlemek çok güzel. Artık ülke şartlarının da siz hangi bölümde olursanız olun her yerde kendinizi geliştirmenizi gerektiriyor. İkinci sınıf olmama rağmen dershaneden teklifler gelebiliyor mesela. En güzel tecrübem de Şehit ve Gazi çocuklarına ücretsiz özel ders veriyorum. O kadar güzel hissediyor ki insan kendini devletine, milletine, öğrencilerine hayırlı işler yapmak çok çok güzel bir şey. Allah herkese istediği yere ulaşmayı nasip etsin inşallah 🙂

Hepinize gireceğiniz sınavlarda başarılar diliyorum. Asla pes etmeyin.

Ayşegül Yinanç

“Matematik Okumak | Sınav Tecrübem #20 | Ayşegül Yinanç” için bir cevap

Yorumlar kapatıldı.