Yüksek Lisans + Memurluk + YGS-LYS | Sınav Tecrübem #13 | Helin Yücel

Merhabalar ben Helin,

Celal Bayar Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu mezunuyum. Şuan hemşire olarak görev yapıyorum. Florance Nigtingale Hemşirelik Yüksek Okulunda da Yüksek Lisansımı yapıyorum.

Hedefim..Mezuna Kalmak Hedef

Peki gitmek istediğim bu yol muydu?

Hayır ..Sadece yaptığım işi en iyi şekilde yapmaya çalışıyordum.

Sen bu yolda mutlu olucak mısın ?dedim kendi kendime.

Gerçekten hemşire mi olmak istiyorsun ya da bir üniversitede hemşireliğe dair öğretim görevlisi mi olmak istiyorsun? Cevabım hayır oldu…

 

İlk önce kısa hedefler koydum kendime. Mesela 1 yıl sonra bu zamanlarda Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nin kapısının önünde kazanmışlığın verdiği gururla fotoğraf çektirmek istiyorum .. Neden Dokuz Eylül üniversitesi çünkü tam bir İzmir aşığıyım.

Sınava çalışmaya dair ilk yaptığım şey hayatımdan beni olumsuz etkileyecek herşeyi çıkarmak oldu.Düşüncelerimi bile… İnsanın kendi bedenine hakim olması gerek .. Düşüncelerine, kalbine söz geçirmesi gerek.. Herhangi biri bu sizi çok seven bir kişi de olabilir istemeden modunuzu düşürdüğünde nasıl hemen toparlanmanız gerektiğinin cevabını şimdiden veriyor olmanız gerek .Ben duymamayı öğrendim .. Özellikle yüksek lisansı bitirmeden bu yola tekrardan çıkıyor olduğum için söylenen sözleri duymamak nasıl olur bana sorun.

Ömer Tarık Koç ve Blogu

otarikkoc-banner

Daha sonra kaynak araştırması yaptım. Yeni müfredata uygun en çok işime yarayacak olan kaynakları kendime aldım ve kütüphaneme koydum. Tabi bunda Ömer Tarık Koç’un etkisi büyük. Özellikle tavsiye ettiği kitapları araştırdım ve aldım

Plan ve program .. Yolun yarısı ediyor.. Programımı Ömer Tarık Koç’un hazırladığı programdan esinlenerek yaptım ne yalan söyleyeyim.

Kendime göre yeniden bir program yaptım çıkardığım konular oldu eklediğim konular oldu ama tavsiyem herkesin bir kapasitesi vardır ve sınırları zorlamanız .. Ben masanın başına oturdum mu hiç kalkmadan 6 saat çalıştığımı dahi bilirim. Verimli çalışmaktan bahsediyorum  Çünkü üniversitede zorluk gördüğümüz için kapasiteyi zorladığımız için şimdi sınırları daha da zorlamak istiyorum .. Buna inanın yeter, sizlerde yapabilirsiniz .. Pes ediceğiniz o çok ince nokta var ya işte o an bir bardak kahve alın yüzünüzü yıkayın ve masanın başına oturun. Kendinize şu cümleleri de tekrarlamayı unutmayın eğer ki gece ders çalışıyorsanız kimse uykusuzluktan ölmemiş. Ben hep bu cümleyi tekrarlarım ve günlük 4-5 saat uyku ile yıllardır ayaktayım.

Memurluk Yaparken YGS-LYS’ye Nasıl Çalıştım?

Şimdi ayrıntılara geçelim..( Ben ayrıntıları severim  )

Sayısal dersleri nasıl çalışıyorum ? Benim için en faydalı konu anlatım ekol hoca, hocalara geldik gibi videolu konu anlatımlar oldu. Gerçekten inanılmaz.  Çünkü 7 yıl önce matematik 2 gördüm ve şimdi konuların çoğunluğunu bitirdiğim halde eksiklerim yok denecek kadar az… İlk önce videolu konu anlatımını notlar alarak dinledim. Fem simetri konu anlatımlı kitabından da tekrar edip daha sonra aynı konudan yaklaşık 300 soru bitirdim. Sevdiğim devamlı karşıma çıkan soru tiplerini de notlarıma eklemeyi unutmadım. Sonradan tekrarlara başlayınca bana çok faydası oldu. Programımdaki sayısal konuları böyle çalıştım ve her iki haftada bir tekrar ve soru çözümü ekledim. İki hafta konu çalışıyorsam bir hafta soru çözümü, tekrar yapıyorum.

YGS-LYS Sözel Dersler Kaynak Tavsiyeleri

Sözel derslere gelecek olursak edebiyattan Ziya Baran ‘Görsel edebiyat’  kitabını inceleme fırsatım oldu gerçekten çok yararlı . Tarih ve coğrafya güvender, fem kaynaklarını edindim ve %80i bitti sayılır . Edebiyata zaten oldum olası ilgim vardır fakat bir şeylerin beni strese sokmasını da sevmem sınav çalışır gibi çalışmayı düşünmüyorum şahsen araştırma yapar gibi çalışmak istiyorum .. Kitap okumak benim için vazgeçilmez bir duygu . Hatta kitap okurken kimse rahatsız etmesin diye telefonlarımı bile bazen kapattığım olmuştur. Bu yüzden edebiyatı ilk önce sevmelisiniz .Tabi ezberden nefret etmemeyi de öğrenmelisiniz.  Mecbur ezber.Ev de, iş de, kütüphanede, arabada her yerde edebiyat notları elinizde olmalı. Çünkü ne kadar bilirseniz o kadar çok soru yaparsınız çünkü bilindiği üzere LYS Edebiyat (Türkçeyi aradan çıkaracak) olursak bilgi sorularının çoğunlukta olduğu bir bölüm. Emeğinin karşılığını almak diye buna derim ben.

Matematik…

son-aylarda-matematik

Sevmek deyince babamın bir lafı geldi aklıma.  İlkokulda matematikten nefret eden biriydim. Ne yapsam da olmuyodu . Bir gün babam beni okula bırakırken babama yapamıyorum sevmiyorum matematiği demiştim . Bana

“sevmezsen yapamasın. Matematik bulmaca gibidir çözdükçe çözesin gelir demişti yaptıkça mutlu olur bırakasın bile gelmez demişti”

nasıl hayranlıkla babamın yüzüne baktığımı anlatamam.

Çünkü anlatıyorken matematiği yaşıyor gibiydi. Gerçekten ondan sonra çok çabaladım öyle böyle bir çabalama değil .. Gece gündüz matematik çalıştım ÖSS de matematikten 30 soru çıkmıştı ve sadece 3 yanlışım vardı.

o da yapamayacağım sorular değildi.

Ah ah babalar her zaman mı haklı olur.

YGS-LYS Sözel Videolu Konu Anlatım Önerilerim

Sözel derslere gelecek olursak. Size pişman olmayacağınız iki tane videolu anlatım önereyim . Tarihte Sacide hoca var atlas akademi .. Coğrafyada ise Fethi hoca yine atlas akademi.. Biraz gözleriniz bozulabilir görüntü kalitesinden ama Sacide hoca ve Fethi hocanın anlattıklarını rüyamda resmen yaşıyorum. Biraz fazla tekrar var ama olsun ben çok beğendim . Tabi sadece oraya bağlı kalmıyorum . İlk önce videoyu dinleyip notlar alıyorum daha sonra kitabımdan da elimdeki notlarda olmayan önemli noktalar varsa onları da notlara ekliyorum ve üzerinde soru çözüp bitiriyorum.. İnanın çok yararlı oluyor.

Tavsiye yazı: Ücretsiz Videolu Konu Anlatım Siteleri

Bazen düşünmeyi de çalışmak olarak düşünün ve düşünerek çalışın.

Mesela aklınıza Edison un

HİÇBİR BAŞARIMI RASTLANTIYA BORÇLU DEĞİLİM. BULUŞLARIMDA RASTLANTININ DEĞİL ÇALIŞMALARIMIN SONUCUDUR

sözü gelsin.  Ve düşünün. Çalışmadan okumadan hiçbir şey olmayacağını . O yüzden Allah, Hz . Muhammed’e ilk vahiyi ‘OKU’ diye indirmedi mi.  Okumak gerek. Kendinize inanmanız gerek… Hadi bu maratona birlikte başlayalım…

 

 

“Yüksek Lisans + Memurluk + YGS-LYS | Sınav Tecrübem #13 | Helin Yücel” için 10 cevap

  1. Helin hanım bende kamuda hemşireyim , bende tekrar hazırlanıyorum hedef pdr 🙂 Sizi görünce mutlu oldum ve umutlarım tekrar ve tekrar arttı 🙂

  2. Gerçekten tebrik ediyorum. Benimle benzer şeyleri yaşayan insanları görükçe motive oluyorum. Bende sağlık meslek lisesi mezunuyum. Haliyle de Düzce Üniversitesi Hemşirelik bölümü 2. sınıftayım. Ama liseden beri aklım kalbim tıpta. Bende tekrar hazırlanıyorum. İnşallah herşey hayırlısı olur. İstediğimizi başarmamak için engel yok. 🙂

  3. Allah can sağlığı versin yeter ki .. Sağlıklı bir birey isterse elinde imkan olsun olmasın her şeyi yapabilir. Yeter ki iste .. Ve istediğin şeyin seni şu kısacık hayatta ne kadar mutlu edecek bu sorunun cevabını rahatlıkla veriyor olman gerek 🙂 Başarman için başlaman gerek.. Bence zaman kaybetme 🙂

  4. Benim anlamadığım madem sizi mutlu etmiyor neden yüksek lisansı da yapıyorsunuz? Madem başka bir bölüm istiyorsunuz, neden hem üniversitede, hem de anabilim dalında bir kişilik kontenjanı işgal ettiniz? En önemlisi de neden şimdi tekrar başka bir okulda okuyup bir kişinin daha hakkına girmeyi düşünüyorsunuz? Toplamda 3 kişinin hakkına nasıl girdiğinizi neden böbürlenerek anlatıyorsunuz? Siz nasıl rahat ediyorsunuz?

  5. Yorumunuz icin tesekkur ederim neveser hanim 🙂 sordugunuz sorular bunun akabinde merak ettiginiz cevaplar yazimin icinde zaten var 🙂 hersey gonlunuzce olsun 🙂

  6. Hayır, sorduğum hiçbir sorunun cevabı orada yok. Ya soruları okumadınız, ya da cevapları siz de bilmiyorsunuz. Sanırım kabınız o kadar dolu ki, alacak yeriniz yok; anladığınızı da, bu konu üzerine düşündüğünüzü de zannetmiyorum. Sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir