MeslekHocam.com Kurucusu Hasan Ekşi ile Keyifli Bir Röportaj

Meslek Hocam kurucusu ve dostum Hasan Ekşi ile keyifli bir röportaj yaptım.

MeslekHocam da nedir? Ne işe yarar? diye sormadan önce sözü Hasan’a bırakıyorum 🙂

1-)Kendini bize ve arkadaşlarımıza tanıtabilir misin? Hasan Ekşi kimdir? – Klasik bir soru olacak ama 🙂

Merhaba ben Hasan Ekşi, 1997 Bursa doğumluyum. Tahmin edeceğiniz üzere size dolu dolu bir hakkımda kısmı sunamasam da kendimden biraz bahsedeyim. Orta okul hayatımda gayet güzel eğitim alma şansım olsa da aslında bunu biraz kendi ellerim ile geri teptim. Online oyunların cezbetmesi ve hayalimdeki Bilgisayar Mühendisliği bölümü için sürekli kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışmam sonucunda zamanında ki SBS ile orta seviyeli bir öğrenci olarak meslek lisesine gittim. Bilenler bilir meslek lisesinde 9. sınıf not ortalamanıza göre gideceğiniz bölümü seçmeniz gerekir. Ben de bu süreçte şu ana kadar hayatımın en büyük hatasını yaparak bilinçsiz bir şekilde çevremdeki kişileri dinleyerek belki de onları mutlu edebilmek adına Makine Teknolojileri bölümünü tercih ettim. Fakat bu hatayı çok geçmeden anladım ve artık bir şekilde kendi yolumu çizmem gerektiğini farkettim ve bu yüzden yüzeysel de olsa üniversite hayatı hakkında fikir edinmeye çalıştım.

Tabi ki burası biraz uzun olacak ama faydalı olması için yazıyorum. Meslek liselerinde eskiden kat sayı olayı vardı ve bu olay sizin üniversiteye gitmenizi zorlaştırıyordu. Benim okula başladığım senenin yanlış hatırlamıyorsam ikinci döneminde bu olay kalkmıştı. Fakat tekrar altını çizerek söylüyorum bilinçsiz çevremiz bizi sadece işçi olabilecekmiş gibi görünce pek üniversite hayali kuramadık. Fakat 10. sınıfın sonunda bir arkadaşım sayesinde hayatın böyle olmayacağını anladım ve her şeye rağmen dershaneye başladım. Negatif sayılarda toplama çıkarma yapamazken dahi 2 yıl iyisi ile kötüsü ile çalışarak İskenderun Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazandım.

Okulun ismini birçoğunuz ilk defa duyduğuna eminim çünkü resmi olarak okulumuz bu sene açıldı. Fakat Mustafa Kemal Üniversitesi’nin devamı olarak düşünebilirsiniz. Kısacası Hasan Ekşi’nin okul hayatı ve sevdiği meslek arasında çizgi sanırım bu kadar diyebiliriz.

meslekhocambüyük-(1)

2-) Meslek Hocam nedir? Hangi amaçla kuruldu?

Meslek Hocam adından da anlaşılacağı üzere meslekleri tanıtma amacı ile yaklaşık bir yıl önce kuruldu. Fakat Meslek Hocamı diğerlerinden ayıran nokta yüzeysel bilgiler yerine işin uzmanlarından bilgi almamız. Bunu yaparken de bazen bir üniversite öğrencisi ile bazen ise üniversite mezunları hatta okul toplulukları ile röportajlar yapıyoruz. İlk sorunun cevabını uzun tutmamın sebebi aslında bu yüzden. Bilinçsiz çevre birçok kişinin pişmanlığı oluyor.

Benim de Meslek Hocam kurarken en büyük amacım öğrencilerin tamamı ile kendi kararları ile gelecekte yapacakları mesleklere karar vermelerini sağlamak.Bunun içinde 8 ay gibi bir sürede altmıştan fazla kişi ile röportaj yaptık. Ayrıca sınav süresince birçok öğrencinin aklına soru işaretleri takıldığını fark edince hem tecrübelerimizi onlara aktarmak hem de sınav streslerine ortak olmak için Meslek Hocam üzerinde rehber yazılar yazmaya başladık.

3-) Bu fikir ne zaman aklınıza geldi?

Aslında dediğim gibi bilgisayar ile işli dışlı biri olarak hep yaşadım ve uzun süre teknoloji sitelerinde yazarlık yaptım fakat YGS-LYS çalışmalarına başlayınca zaman ayıramadığım için editörlüğü bıraktım. Sınav sonrasında ise ilk işim yeniden yazılar yazarak keyif aldığım işi yapmaktı fakat bu sefer teknoloji sektöründe ki yığılmayı görünce ve üstüne ekipte tek kalınca biraz soğudum ve başlayamadan yazmayı bıraktım. Ardından tercih dönemi geldiğinde çevremdeki kişilerin meslekler hakkında bilinçli bir araştırma yapmadığını fark ettim.Bu konuda daha önce canı yanan biri olarak üniversite tecrübesine sahip kişiler ile tercih dönemindekileri buluşturmak aklıma geldi. Sonrasında çevremde ki hocalarıma ve üniversite okuyan kişilere fikrimi sundum. Olumlu dönüşleri görüncede çalışmalara başlayarak Meslek Hocam’ı hayata geçirdim. Ayrıca buradan tekrar sizin sayenizde hepsine teşekkür ederim.

4-) Meslek Hocam’a nasıl içerik gönderebiliriz? – Ben içerik gönderebilir miyim sayın hocam 🙂

Meslek Hocam aslında bahsettiğim gibi sadece bir röportaj sitesi değil. Sınav döneminden tutunda üniversite hayatına kadar hemen hemen aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir internet sitesi. Bu yüzden bu arşivi geliştirmek için herkese kapımız sonsuza kadar açık. Tabi ki Ömer’in desteği ve yeri biraz daha farklı 🙂

5-) Meslek Hocam’da yeni açılan soru-cevap bölümü nasıl işleyecek? Bir moderatör olarak kurucuya sormak isterim 🙂

Meslek Hocam olarak aslında ilk etapta bir forum açarak kullanıcıların birbirleri ile bilgi paylaşımını yapmayı sağlamayı düşündük fakat artık forum olayına pek sıcak yaklaşılmadığını görünce kullanıcıların merak ettiği soruları sorup bildiklerini de cevaplayarak birbirilerine yardımcı olmalarını amaçlayarak soru cevap kısımını açtık. Üyeler arasında hem sınav süresince bilgi paylaşımı hemde üye olarak birbirleri ile sohbet etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. İnşallah yakın zamanda bu kısımda da işler rayına oturacak. Bu arada tekrardan Ömer’e Soru-Cevap kısımında da verdiği desteklerden dolayı teşekkürler.

6-) Cevapların için teşekkürler son olarak okurlara neler söylemek istersin?

Sütten dili yanan yoğurdu üfleyerek yermiş sözünde ki sütten dili yanan kişiyi temsil ederek Meslek seçiminde herkesin yoğurdu üflemesini sağlamayı amaçlayarak çıktığım yolda öncelikle destek olan herkese teşekkürü borç bilirim. Bunun dışında bu yazıyı okuyan herkese tek tavsiyem hayallerinizin peşinden koşun.

İstediğiniz bölüm popüler olsa da olmasa da araştırdıktan sonra içinize siniyorsa peşini bırakmayın. Her yıl yüz binlerce kişi bölümünü değiştirmek için çabalıyor birçok kişi üniversite sonrası okuduğu bölüm ile alakasız işler yapıyor. Bunlardan biri olmayın ve 4 yılınızı boş geçirmeyin.Üniversite ciddi anlamda birçok şeyi size katıyor. En basit hali ile artık bir benlik oluşturmaya başlıyor ve gelecek adına yolunuzu çiziyorsunuz. Farklı şehirlerden farklı dilden insanlar ile tanışıyorsunuz.

Kısacası üniversite hayatı size birçok şey katacak ve kesinlikle sevdiğiniz mesleğin eğitimini alırken çok daha keyifli geçecek. Daha çok uzatırım fakat sizi sıkmaktan korkuyorum bu yüzden yorum kısımında sorularınıza cevap vermekten mutluluk duyarım…

Tekrardan hem kendimi hemde Meslek Hocamı tanıtma fırsatını bana sunduğu için Ömer’e teşekkürler. Meslek Hocam’a da her zaman bekleriz 🙂afis_meslekhocam1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir