Neden Kitap Okumalıyız? | Alparslan Kılıç

Merhaba değerli arkadaşlar,

Bu yazıda sizlere şu bitmek bilmeyen koşuşturmacanın olduğu dünyada, kısa bir ara verip, hayallerimizi ve ufkumuzu geliştirmek için neden kitap okumamız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Şimdi çoğunuzun aklında YGS-LYS-KPSS veya adı her ne ise, gireceğiniz o sınav var. Yazının ilk adımı; unutun onları. Çünkü göreceksiniz ki hiçbir anlam ifade etmiyorlar ve bir fonksiyonları yok hayal gücünüzü törpülemekten başka, eğer Türk eğitim sisteminin içindeyseniz.

Yeterince Kitap Okumamış Olmak

Hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencisi olarak size şunu net bir şekilde söyleyeyim: Sınav dönemine ve öncesine dair tek bir pişmanlığım var, o da yeterince kitap okumamış olmak.

Düşünmeyi şık elemek olarak görüyoruz ne yazık ki, ne bir Kafka biliyoruz ne bir Kemal Tahir. Yasama organını çok iyi biliriz ama devlet ne demek bir fikrimiz bile yok.

Fuzuli’nin aşk şairi olduğunu ezberleriz ama ‘Aşk imiş her ne var âlemde, ilim bir kîl u kal imiş ancak..’ dizelerini bilmeyiz. Evet, o önünüzdeki sınavlar gerekli ama zihninizde baki kalacak olan okuduklarınızdır. Çünkü okumak size asıl olan düşünme biçimini yani analiz etme ve sonuca bağlama yeteneklerini kazandırır. Bu yetenekler ise sizi birey yapar. Örneğin, Milletlerin Zenginliği’ni okuduğunuzda günümüz ekonomilerine bakış açınız değişir, herkesten farklı bakmaya başlarsınız.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi okuduğunuzda bir devletin nasıl küllerinden doğduğunu, bugün herkesin imrenerek baktığı Fin eğitim sistemini anlarsınız ve neden Atatürk’ün bu kitabın her okulda zorunlu olması gerektiğini önerdiğini kavrarsınız.

Devlet Ana ile 600 yıl ayakta kalabilmiş bir imparatorluğun temellerinin nasıl bir ortamda atıldığını, insanların güven ve adalet açlıklarının nasıl büyük etkilere sahip olduğunu anlarsınız. Daha da genişletirsek konuyu, Leviathan’ı okuduğunuzda kurulan o ilk devleti ve sebeplerini açıkça görebilirsiniz… Ardından 1984’ü okuduğunuzu farz edelim. Bu sefer de kurulan o ilk devletin sınırları ne kadar zorlayabileceğini kavrayabilirsiniz. Sosyal bilimlerden başka olarak, Anna Karenina ile aşkın insan üzerindeki etkilerini görürken, Katre-i Matem ile yaşanılan aşkı adeta iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Siyah Kan’ı okuduğunuzda adeta ruhunuzun bedeninizden ayrılışına tanık olabilir, Melekler ve Şeytanlar ile bedeninizden ayrılan ruhunuzun yolculuğuna kendinizi kaptırabilirsiniz.

Neden Kitap Okumalıyız?

Sonuç olarak, gençler olarak, öncelikle muktedir olmak için okumalıyız. Ve bunu yaparken yaptığımız şeyi, yaşanmış olan ve yaşanacak olanlarla tanıştığımız için, kendi benliğimizle ve ruhumuzla buluşma fırsatı bulduğumuz için bir zorunluluk olarak değil de gelmesini gözettiğimiz bir zaman dilimi olarak görmeliyiz kitabımızla buluştuğumuz zamanları. Yazımızı Christopher Murley’in şu özetleyici sözleriyle bitirmek istiyoruz: “Bir adama bir kitap sattığın zaman ona yalnız yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın. Ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler. Eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa onun içinde bütün gökler ve yer vardır”…

Sağlıcakla Kalın!

“Neden Kitap Okumalıyız? | Alparslan Kılıç” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir