Neden Maliye Bölümünü Seçtim? Gazi Üniversitesi Maliye Öğrencisi

Merhaba Arkadaşlar ben Mustafa, Gazi Üniversitesi Maliye 2. Sınıf öğrencisiyim.

Hedefim aslında neredeyse her eşit ağırlık öğrencisi gibi hukuk fakültesi öğrencisi olmaktı, maalesef bu hedefimi gerçekleştiremeyince hukuka yakın bölümleri araştırmaya başladım. Bu konuda yaptığım araştırmalarım sonucunda yapmam gereken İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerinden birine yönelmekti. Bu bölümler işletme, kamu yönetimi, iktisat, maliye, çalışma ekonomisi, uluslararası ilişkiler..

neden_maliye_3

Bu bölümlerin arasında aslında devlet karşısında statü olarak hiçbir fark yok arkadaşlar. Mesela maliye bölümü mezunu kaymakam olabilirken çalışma ekonomisi mezunu da kaymakam olabiliyor Tabi ben kamu odaklı düşündüğüm için böyle izah ediyorum . Benim geleceğe dair planım kamu kurumlarında üst düzey bir konuma yerleşmek, bu yüzden de kamu sınavlarında birinci olan Gazi Üniversitesi’ne yerleştim. Özel sektör önünde illaki bölümünüzün ne olduğu üniversitenizin hangi üniversite olduğu önem kazanıyor.

Maliyenin ders içeriği diğer bölümlerden çok farklı olmamakla birlikte hukuk ağırlıklı arkadaşlar, her şey mantıksal bir zeminde sarmal şekilde ilerlemekte. Bunun dışında iktisat derslerini anlamanız için çok iyi grafik okumayı bilmeniz gerekmekte. Diğer bölümlerden farklı olarak hukuk dersi sayınızda bir kaç artı olacak ve gelelim esas konuya:

neden_maliye_2

Peki bunlar arasından neden maliyeyi seçtim?

Arkadaşlar mezun olduğunuzda KPSS ve kurum sınavlarına gireceksiniz. Bu kurum sınavları kaymakamlık, idari yargı hâkimliği, vergi müfettişliği, uzman yardımcılığı gibi bakanlıkların bünyesinde bulunan kurumların sınavıdır. KPSS ve bu kurum sınavlarında iktisat, maliye, muhasebe ve hukuk konulu sınavlara tabii tutulacaksınız. İşletme bölümünde sizin daha ağır muhasebe, iktisat bölümünde sizin daha ağır iktisat dersi almanızı sağlayacaklar ama maliye bölümünde hem iktisat hem maliye hem muhasebe hem de hukuk derslerinin hepsini ağırlıklı olarak almaktayız. Bunlar öğrencide her dersin temelininin oluşmasını sağlayarak kamu kurum ve kuruluş sınavlarına hazırlanmamızı sağlıyor. Özel sektörde ise başta bankalar ve şirketlerin muhasebe birimlerinde personel, mali müşavir gibi geniş yelpazesi olan bir bölümün mezunu olacaksınız. İİBF bünyesinde bulunan tüm bölümleri Ankara ya da İstanbul’da okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Açık öğretim mezunlarını da düşünürsek ülkede mezun sayısı çok olan bir fakülteyiz. Eğer mezunlardan ve mevcut öğrencilerden farkınız olmazsa sadece elinizde diplomanız olacaktır.

Bu farkları şöyle sıralayabiliriz:

  • İyi derecede ingilizce bilmek. Öyle önemlidir ki kaymakam dahi olsanız YDS’den 70 alamazsanız 5 sene sonra düz memur statüsünde bir kadroya yerleştirilirsiniz.
  • Diğer önemli faktör: Sosyal olmak. Bu sizi özel sektöre hazırlar, insan ilişkilerinizi geliştirir ki insan ilişkilerinizin iyi olması çok önemlidir.
  • Mezun olduğunuzda iktisat, maliye muhasebe ve hukuk derslerinden en az ikisi tamamen bitmiş olursa sizin için güzel bir gelecek hazır demektir.
  • Atama puanlarına gelirsek A grubu ve B grubu diye ayırmak gerekir. A grubu dediğimiz kadrolar kaymakamlık, vergi müfettişliği, uzman yardımcılığı, idari yargı hakimliği gibi mesleklerin olduğu kadrolardır. Bunlar için önce KPSS’den belirlenen puan türünde barajın üstünde bir puan almanız gerekir. Sonra kurum bünyesinde yapılan bir sınav sonrasında yine belirlenen baraj puanını aşmanız ve bir ön mülâkattan sonra mülâkata girmeniz ve sonuçlarını beklemeniz gerekmektedir. B grubundaki kadrolar ise KPSS’den yeterli puan aldığınız takdirde merkezi atama ile görevinize yerleştirileceğiniz kadrolardır.

Benim anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar. Hedeflerinize ulaşmanız dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir