Neyi Tercih Etmeliyiz? Üniversite Tercihleri için Farklı Bir Yaklaşım

Öncelikle siz değerleri ve geleceğimizin teminatı arkadaşlara saygı ve sevgilerle. Malum üniversite tercihleri devam ediyor ve binlerce arkadaşımız kafasın da onlarca soru işaretiyle tercih yapmaya çalışmakta.Bu yazı da hayatınızı etkileyecek bir kararı verirken maddi ve bazı kişisel çıkarlardan çok,kararınızı verirken asıl olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bazı manevi noktalara değineceğim arkadaşlar.

Önümüzde ki günler de hayatınızın büyük bir bölümünü etkileyecek bir karar vereceksiniz.

Bu kararı verirken en başta kendinize şu soruyu sorun arkadaşlar.

neyi_tercih_etmeliyiz_3

Neden bu bölümü tercih edeceğim?

Bu soru aslın da sizin vereceğeniz kararın can alıcı kısmıdır.

Bu soruyu cevaplarken şunu düşünmelisiniz.

Ben bu bölümü niçin okuyorum, niçin bu mesleği yapmak istiyorum.

Bu sorunun cevabı asla ve asla para, makam, mevki kazanmak olmasın.

Hukuk okumak istiyorsanız bu meslek çok iyi para kazandırdığı veyahut iş alanı çok olduğu için değil,adaleti ve hukuğu tüm insanlığa yaymak istediğiniz için bu mesleği bölümü tercih edin.

Hemen iş bulacağım diye tıp veyahut sağlık bölümlerini tercih etmeyin, gerçekten insanlara yardım etmek ve onları sağlığına bir katkı sunmak için bu mesleği bu bölümü tercih edin.

Hangi bölümü veya mesleği yaptığınız bir önemi yok,önemli olan nokta o mesleği gerçekten layıkıyla yerine getirip getirmediğiniz,sabah büyük bir mutlulukla kalkıp işinize okulunuza gidiceğiniz bir bölüm meslek seçmektir.

03 Tercih Donemi

Ülkemizin ve milletimizin çok para kazanmak için yanıp tutuşan gençlikten çok Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz gibi kendisini mesleğine,ideallerine adamış bir insanlara ihtiyacımız var.Seçiceğiniz mesleği belirken ne kadar para kazanırım gibi bir hesaba asla girmeyin.Acaba ben bu mesleği yaparken mutlu olacak mıyım?

Bu mesleği yaparken ülkeme ve milletime ne gibi bir katkım olacak? Kendinize bu soruları sorun.Üniversite okumak demek gezmek,eğlenmek,özgür hayatın tadını çıkarmak demektir ama bir yere kadar öyledir.

neyi_tercih_etmeliyiz_2

Bizler bu ülkenin teminatlarıyız,bu ülkenin geleceğiyiz!

Yapacağımız mesleği belirlerken herşeyden önce bizim bu topraklar da rahatça okulumuza,işimize gitmemizi sağlayan Şehitlerimize birer borcumuz olduğu için bu mesleği en iyi şekil de yapmamız gerekmektedir.Üniversite tercihlerinizi yaparken rahatlıktan,eğlenceden önce acaba bu üniversite bana ne katıcak,ne gibi bilimsel çalışmalara destek veriyor,ben bu üniversiteyi bu bölümü okurken veya mezun oldugum da devletime ve milletime ne gibi bir katkım olucak?Benim hayallerim ve hedeflerim neler? Kendinize bu soruları sorun.Çevrenizde ki insanların,annenizin,babanızın veya herhangi bir insanin fikirlerini,düşüncelerini size dayatmasına asla izin vermeyin.Oturun ve kendinize sorun benim hayallerim,benim fikirlerim,benim düşüncem nedir?

Prensibimiz:“Benim hayatım,benim doğrum,benim tercihim.”

İnsanların sizin gözünüzü şu meslek şöyle para kazandırır bu meslek şöyle rahat bir yaşam sunar gibi düşüncelerinden kendinizi koruyun.Yapacağınız meslek sizin mesleğiniz,sizin hayaliniz ve bu hayat sizin hayatınız.Unutmayın ki almış olduğunuz kararın bedelini sizler ödeyeceksiniz.

Siz siz olun kendinizi parayla,şan,şöhretle aldatmayın.Bu ülkenin en zengin insanlara ihtiyacı yok.Bu ülkenin ve halkımızın işini en iyi yapan hukukçulara,doktorlara,kaymakamına,valisine,öğretmenine,inşaat mühendisine,bilgisayar mühendisine aklınıza gelebilecek herhangi bir meslekten insanlara ihtiyacı var.

neyi_tercih_etmeliyiz_2

neyi_tercih_etmeliyiz_2

Aslında değinelecek birçok konu var ama hepsine değinebilmemiz malesef mümkün. değil.Önemli noktalardan biri de şu.Üniversiteye gittiğiniz de aklınız da sadece ben bu okulu okurken kendimi nasıl geliştirebilirim,ne tür bilimsel çalışmalar ortaya koyabilirim.Kendinizi olabildiğince maksimum nokta da geliştirin.Dil öğrenin.Kitap okuyun.Ülkemizin sorunlarına çözüm arayın.Mezun olduğunuz da bu binaya bir tuğla da siz koyun.

Bu hususta sözlerimizi sonlandırırken hayatımıza yön vermesi gereken bir sözü bırakmak isterim sizlere.

“Pencereden baktığınız da güneşi esirgemiyorsa gökyüzü,birileri yaşadığınız günlerin bedelini ödediği içindir.”

 Hepinize mutlu,huzurlu ve verimli bir üniversite hayatı diliyorum.Herşeyden önce devletinize,milletinize ve insanlığa yararlı bir birey olunuz.

Unutmayın,

Üniversite sadece bir başlangıç!

Oguzhan Altunay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir