Odyoloji Okumak Nasıldır?

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda size odyoloji okumaktan bahsedeceğim. Şu an odyoloji 3. Sınıf öğrencisiyim.

Sayısal öğrencilerinin çoğu gibi ben de tıp veya diş hekimliği okumak istemiştim. Sıralamam yeterli gelmeyince ve sağlık sektöründe bir meslek istediğimden FTR, beslenme ve diyetetik ve odyoloji arasında kaldım. Araştırma yaptığımda odyoloğa çok ihtiyaç olduğunu ve yeni bir bölüm olduğu için de mezun sayısının az olduğunu gördüm. Mezun sayısı açısından düşündüğüm için odyoloji bölümünü tercih ettim.

odyoloji
Odyolog meslek tanımı olarak işitme ve denge bozukluklarını tespit eden, rehabilite eden ve bu amaçlarla kullanılan cihazları belirleyen sağlık meslek mensubudur. Bu yüzden kulak anatomisi, fizyolojisi ve işitmeye yardımcı cihazlar hakkında ağırlıklı bir eğitim alıyoruz. Okuması zor bir bölüm değil. Kendinizi de meslek için geliştirebilir, işaret dili öğrenip çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

Peki odyologlar nerede nasıl çalışabilir?

Aslında bu büyük bir sorun. Ben mezun sayısı az diye tercih ettiğimde ne yazık ki atama sayısının da az olacağını düşünememiştim. Bu yıl 23 odyolog alımı oldu ve maalesef bu benim düşündüğüm sayının çok çok altında. Tabi ki tek iş imkanı atanmak değil. Kendi işitme cihazı merkezinizi açabilir veya bir işitme cihazı merkezinde çalışabilirsiniz. Ancak işitme cihazı merkezlerinde genelde odyometrisleri tercih ediyorlar. Bu da iş alanımızı daraltıyor.
Endüstriyel odyolojiye yönelebilirsiniz. Üniversitede kalabilirsiniz. Rehabilitasyon merkezinde çalışabilirsiniz. Hatta yeni yönetmelikle beraber formasyon almadan rehabilitasyon merkezlerinde çalışma hakkı elde ettik. Yavaş yavaş da olsa mesleğin önünün açılmasını ümit ediyorum.
Üniversite konusuna gelirsek. Ben özel bir üniversitede tam burslu okuyorum. Üniversiteler arasında eğitim farklılıkları olduğunu biliyorum. Bu yüzden gitmeyi düşündüğünüz üniversitenin imkanlarını, hocalarını, etkinliklerini kesinlikle araştırmanızı öneririm. Açıkçası ben araştırmadım ve pişman oldum. Odyoloji bölümüne, üniversitem ve bölümüm hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak gitmeyi isterdim.

Kısacası odyolojide iyi olmanız için aktif olmanız gerekiyor ve ingilizce son derece önemli. Diğer mezunlardan farklı olamazsanız sadece mezun olursunuz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hepinize başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir