Özel Seçilmiş Burs Veren 8 Vakıf | Bu Vakıflara Başvurmayı İhmal Etmeyin!

YGS-LYS’ye hazırlanan arkadaşlar sınav gelsin rahatlarım der, sonra sınav biter şu tercihler bir açıklasa da rahatlasak der. Ardından sonuçlardan sonra nerede kalacağım, nerden burs alabilirim gibi sorular başlar.. Bu yazıda sizin için seçtiğim burs veren 8 vakıf yer alıyor.

Öncelikle şunu biliniz ki bu sorular hiç bitmeyecek. Şimdi çoğunuz içinizden biter diyorsunuz biliyorum çünkü bende biter deyip bitiremeyenlerdenim. Her neyse konumuza gelelim. Sırayla anlatalım neler yapmanız gerektiğini.

Üç Adım

1- İlk hedefiniz KYK kredisi/bursu almak olsun. Hiçbir riski yoktur, sosyal sorumluluk projesi yürütme şartı yoktur. Alırsınız 400 liranızı yolunuza bakarsınız 🙂

Tavsiye yazı: KYK Yurtları Hakkında Merak Edilenler

2- Gideceğiniz/bulunduğunuz ilde bulunan büyük dernekleri araştırın. Örneğin Ankara’da bulunan Erzurumlular Derneği. Bu tür  dernekler de garantili yerlerdir.

3- Sıra geldi vakıflara. İşte işin bu kısmı riskli. Son zamanlarda yaşanan ‘malum’ olay ve yapılardan dolayı 3-5 yıl sonra sıkıntı çıkarabilir. Ben olabildiğince eleyici davranarak bir liste yaptım.

1- Türkiye Eğitim Vakfı (TEV)

tev

Araştırdığım kadarıyla, bu kadar kapsamlı ve bu kadar fazla burs veren(223.600 öğrenci) vakıflar listesinin tepesinde TEV bulunuyor.  5 ayrı kategoride burs veriyorlar.

 • TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) Bursları
 • TEV Teknik, Endüstri Mesleki Lisesi Bursları
 • Yüksek Lisans Doktora Bursları
 • TEV Üstün Başarı Bursu
 • Kız Öğrenci Yurt Bursları

Tabi bu bursları almak için belirli şartlar var. Başka herhangi bir kurumdan(KYK dahil) burs almıyor olmanız gerekiyor ki bence bu çok normal bir durum. 480 TL burs veriliyor, KYK’dan bile fazla. Bir üniversite öğrencisine ailesinden gelen az bir katkıyla her türlü yeter. Ayrıca KYK’dan öğrenim kredisi alabilirisiniz bu sorun teşkil etmiyor.

Detaylı Bilgi için şuraya bakabilirsiniz.

 

2-  Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı

 Anadolu Vakfı

Listemizin ikinci sırasında Anadolu Vakfı yer alıyor. 6 ayrı kategoride burs veriliyor:

 • Genel Başarı Bursları
 • Anadolu Bursu
 • Engelli Öğrenci Bursu
 • Dış Kaynaklı Burslar
 • Genel Başarı Bursu
 • Talep Bursu

Anadolu Vakfı bursunun ise güzelliği şurada yatıyor; KYK bursu haricinde başka kurumlardan aldığınız burslar herhangi bir sorun teşkil etmiyor bu bursu almaya hak kazanmanızda.

Detaylı Bilgi için şuraya bakabilirsiniz.

3- Hukuk & Araştırma Vakfı
hukuk ve arastirma vakfi

Bu burs sadece Ankarada’ki öğrencilerin yüzünü güldürüyor 🙂 Burstan faydalanabilmek için Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi HukukFakültesi veya Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olmak (lisans/tezli yüksek lisans) gerekiyor.

Detaylı Bilgi için şuraya bakabilirsiniz. 

nef vakfi4- NEF Vakfı

 

 

İnternet üzerinden yayınlanan formları doldurup gerekli mail hesabına göndererek burs başvurundan bulunabilirsiniz.

Detaylı Bilgi için şuraya bakabilirsiniz.

 

 

5- İbrahim Çeçen Vakfı

ibrahim-cecen-vakfi

Sadece 9 üniversitede öğrenim gören için burs imkanı sağlanıyor.

Bunlar: İbrahim Çeçen, Boğaziçi, İstanbul, İstanbul Teknik, Marmara, ODTÜ, Ankara, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri. İnternet üzerinden 5 dakika içerisinde burs başvurunuzu yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi için şuraya bakabilirsiniz. 

6- Alarko Holding

alarko-egitim-kultur-vakfi-alev-logo

6 üniversitenin belirli bölümlerinde öğrenim gören öğrencilere yönelik verilen bir burs. Üniversiteler;

İstanbul Teknik, ODTÜ, Boğaziçi, İstanbul, Ankara ve Galatasaray.

 

Detaylı Bilgi için şuraya bakabilirsiniz.  

7- Rönesans Eğitim Vakfı

ronesans.egitim.vakfi

Bence verilen en değerli burslardan birisi. Çünkü bursu haketmek için size sunulan koşullardan biri aynen şöyle: Bursiyerlerimiz, kendi oluşturacağı bir sosyal projede ve/veya belirtilecek kriterlere uygun bir sivil toplum kuruluşunda “gönüllülük’’ esasına dayalı bir çalışma yürütürler. Bir sonraki burs başvurusuna kadar, tüm bursiyerlerimiz, bireysel sosyal sorumluluk çalışması kapsamında bir yılda toplam 50 saat gönüllülük yapar ve bu çalışmasını Vakfa belgeler.’ Yani sizi bu tür projeleri yapmaya, sosyal olmaya iten bir kurum. Kesinlikle başvurulması gerekiyor.

Detaylı Bilgi için şuraya bakabilirsiniz.   

 

8- Toplum Gönüllüleri Vakfı

toplum-gonulleri

Öğrencileri sosyal olmaya iten başka bir burs daha! Toplum Gönüllüleri Vakfı bursunu alabilmek için haftada 4 saat belli projeler içinde bulunmanız gerekiyor. Üniversitelerde bursu alan öğrenciler tarafından hazır kurulmuş ekipler var, eğer sosyal biriyseniz çok yararlı olacaktır.

Detaylı Bilgi için şuraya bakabilirsiniz.    

 

Ve son olarak, üniversitelerin kendi vakıfları oluyor, siz oraya gittiğinizde duyurular olur mutlaka, kaçırmayın!

Kalın Sağlıcakla 🙂

 

“Özel Seçilmiş Burs Veren 8 Vakıf | Bu Vakıflara Başvurmayı İhmal Etmeyin!” için 3 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir