Periscope #1 Son Aylarda YGS Çalışmak(Eleştiri Eklendi)

Güncelleme

E-posta yoluyla keyifle okuyacağınız bir değerlendirme aldım ve bunu yayınlamak için Neşe’den izin aldım. Kendisine samimi eleştirisinden dolayı teşekkür ediyorum.

Merhabalar,

 

Ben Neşe muhtemelen yakında gazetelerde ”Kitap üstünde can verdi.” manşetlerini okuduğunuzda göreceğiniz N.T.isimli ygs lys öğrencisi ben olacağım. 

 Elimden geldiğince sizin bloğunuzu ve sosyal medya hesaplarınızı takip etmeye çalışıyorum  yazdıklarınız, yaptıklarınız benim için fazlasıyla yararlı oluyor bunun için size teşekkür etmek istedim. Aynı zamanda yaptığınız periscope yayınına uygulamadan katılamamam sonucu sizleri youtube dan izledim.Görüşlerimizi, önerilerimizi dikkate alıp gerekeni yapmak için çabaladığınıza eminim bunu bana yansıttığınız için de ayrıca çok teşekkür ederim.

 

Sizin ve arkadaşlarınızın mümkün olanın en iyisini yapmak istediğinizi düşünüyorum bu yüzden inanıyorum ki iyi bir takipçiniz olarak yaptığınız periscope yayını hakkında görüşlerimi belirtmem sizi kötü etkilemeyecektir.

 

Konuşmalarınızın arasındaki samimiyetiniz çok hoştu. İnsanlar olarak gülmeyi ve samimiyeti zaten çok seviyoruz  hele birde 17-19 yaş aralığındaki sınava girme stresinden neredeyse can verecek ergenlerden biriyseniz bazen konuşma arasında yapılabilecek bir espri sizi fazlasıyla iyi etkileyebiliyor ki zaten buna ihtiyacımız var ve bunun kanıtlarından biri olarak video bitiminde elime birey b geometriyi alıp çözmeye çalışmayı gösterebilirim 😀 Sanırım iletişimde en önemli şeylerden birisi de dengeyi yakalayabilmek. Ciddiyetiniz de pek güzeldi fakat sanki bir tık üstteydi diyebilirim. Ömer ilter’in yaptığı konuşma için çok teşekkür ederim bütün soruları ustaca yanıtladı fakat sizin ve Çağrıhan’ın  Ömer’e göre daha az söz almanız dikkatimi çekti. Benim için hepinizin söylediği her kelime önemli sizin de  konu hakkındaki görüşlerinizi duymayı çok isterim. Takıntılı biri değilimdir fakat videoyu bir kez daha izlerseniz bazen bazılarınızın sözlerini tamamlayamadığını görebilirsiniz ve ben hala ne diyeceğinizi diye merak ediyorum çünkü dediğim gibi ağzınızdan çıkan her kelimeyi değerli olarak görüyorum. Bir de siz telefonu döndürdükçe ben bilgisayarı döndürdüm gerçi benim için eğlenceliydi ancak masaüstü bilgisayarı olanlar için küçücük bi sorun oluşturabilir 😀 Bunlar haricinde her şey fazlasıyla güzeldi. Bir şey kalmadı ki! Demenizi istemem açıkçası:D Aksi halde kendinize haksızlık edersiniz  bu kadar uzun yazıp vaktinizi aldığım için özür dilerim  umarım beni yanlış anlamazsınız tekrardan hepinizin yaptığı her şey için teşekkür ederim  iyi geceler.

 

 

Merhaba arkadaşlar,

Sınav sürecinde hep beraber olmamız gerektiğine inanıyorum. Bu amaçla yeni bir yayın ile karşınızdayım. Bu sefer de “Periscope” üzerinden yayın yapmaya çalıştık. Denemediğim bi o kalmıştı heralde 🙂 Ona da el attık sonunda.

İlk periscope denemesi olduğundan hatalarımız olsa da son aylarda ygs çalışmak üzerine konuştuk. Yabancı dizi konuşması hariç 🙂

 1. İzlemeden önce birkaç küçük hatırlatma da bulunayım:
 2. Ayrıca ekran yönü konusunda da sıkıntımız var. Yatay hale geçirince video otamatik olarak dönmemiş. Henüz üzerinde bir araştırma yapmadım ama çözüm bulunacaktır. Teknoloji gelişti sonuçta 🙂
  İlk ayarlamaları yaparken fazlaca vakit harcadım. Konuşmanın ilk 2-3 dakikasını atlayabilirsiniz 🙂
 3. Yayınlar devam edecektir. Sosyal medya üzerinden yayın zamanları ve konuları duyurulacaktır. Takipte kalın 😉
 4. Şimdiden keyifli izlemeler diliyorum. Hatalarım mutlaka olmuştur. Sürç i lisan ettiysek affola demek düştü bana.

Son Aylarda Ygs Çalışmak Konulu Önemli Sorular ve Kısa Cevapları

 • Birey B geometri nasıl bir kaynak?
  • Oldukça zorlayıcı bir kaynak. Müfredatın üstündeki sorulardan oluşuyor.
 • Kaç puan ile kaçıncı olunuyor?
  • Açıkçası bilmiyoruz. Puandan ziyade sıranın daha önemli olduğunu düşünüyoruz.
 • Sınava 100 gün var ne yapabilirim ?
  • 100 gün süre ygs için fazlasıyla yeterlidir, lys’ye de bir an önce başlanılmalı.
 • Stres gerekli mi?
  • Stresin bir işe ciddiyet vereceğini düşünüyoruz. Biraz stres gerekli 🙂
 • 100 gün kala nasıl bir çalışma yolu izlenilmeli?
  • Denemelere hepiniz girip çıkıyorsunuz. Denemelerden sonra soruların teker teker analizi yapılmalı.
  • Deneme çöpe gitmemeli.
 • Sınava sıfırdan başlarsak bu süre zarfı içerisinde nerelere gelebiliriz?
  • Sınava yeni başlayanlar arkadaşlar aslında sıfırdan başlamış sayılmazlar. Bazı ygs konuları genel kültür olarak hayatımızın içerisindeler.
 • YGS’den sonra TM çalışırsak yetiştirir miyiz?
  • Kesinlikle yetişir, çok geri de kalmış sayılmazsınız.
 • Mezuna kalınsa yetişir mi?
  • Mezuna kalan arkadaşlarımız geçen seneye oranla çok iyi çalışarak iyi yere geldiler.
 • Kırık obp ile hazırlanıyorum çok etkiler mi?
  • Fazla etkilenmezseniz biraz fazla net yaparak arayı kapatabilirsiniz.
 • Bölümünüz çok mu sözel ?(Hukuk hakkında)
  • Biraz sözel okuduğunuzu anlayıp yorumlamanız gerekiyor.
 • Herkes soru sayısı soruyor peki siz günde kaç soru çözüyordunuz?
  • Konu çalışıp yeterli soru çözdükten sonra artık sorununuz olmadığını düşünüyorsanız vicdanınız rahat ediyorsa konu hallolmuş demektir.
 • Bu günden sonra azimli çalışmayla nereye gelinebilir?
  • Ufkunuzu geniş tutun. Pek çok yere gelinebilir.

 

“Periscope #1 Son Aylarda YGS Çalışmak(Eleştiri Eklendi)” için 7 cevap

 1. Selamlar, fikrinizi almak isteğim bir konu var. Ben bundan yıllar önce sınava girdiğimde sınavın adı ÖSS idi. Matematik genel olarak şimdiki temel matematik seviyesindeydi. Hal böyle olunca LYS Matematik konularının hepsini en baştan kimseden yardım almadan (YouTube videolarını saymazsak) yaklaşık 6 aydır Limit konusuna kadar geldim, öncesinde konular hakkında hiç bir fikrim yoktu. Konular çok ve çalışmam gereken diğer derslerin konuları olduğundan son 2 aydır pek ilgilenemiyorum ve konuları çalıştıktan sonra epey soru çözmeme rağmen öğrendiğim konuları sanki unuttum, birşey hatırlamıyorum gibi geliyor ve bundan dolayı strese giriyorum. Zaman buldukça o zaman çözdüğüm soruları tekrar yapıyorum. Sizce ben bu konuları komple unutmuyorumdur değil mi? YGS den sonra kalan matematik konularını ve hafıza sorunum olduğundan son zamana bıraktığım edebiyata ağırlık vermem lazım. Ben bu sınava sadece bu sene gireceğim ve hedefim öncelikle iyi bir okul olması çünkü benim çocukluk hayalim hayal kırıklığım oldu çoktan. Fikrinizi yazarsan memnun olurum. Niye aynı sorular derseniz bu kitabın çözümlerinin olması önemli.

  1. Bence çalıştığınız konular asla kaybolmamıştır. Unutsanız bile tekrar hatırlarsınız. Bunun için de günde 50 soru civarında çözseniz yeter diye düşünüyorum. Günde 50 soru çözerken her konudan sırayla birer test şeklinde giderseniz her konuyu yaklaşık bir hafta içinde tekrar etmiş olursunuz.

   1. Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Umarım emek veren herkes emeğinin karşılığını alır. Size de kendi sınavlarınızda başarılar dilerim.

  2. Biraz geç yazıyorum ama umarım kusura bakmazsınız. Ömer İlter’in de dediği gibi bilgileri unuttuğunuzu zannetseniz de aslında o bilgiler bir yerlerde sizi bekliyordur. Onları açığa çıkarmanız gerekiyor sadece. Ama bence edebiyatı son aylara bırakmanızı önermem. Hemen başlamanız sizin için faydalı olacaktır. Unutacağım gibi bir düşünceniz olmasın. Zamanı gelince o bilgileri hatırlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir