Periscope #4 YGS Sınav Heyecanı

Önemli Notlar:

Kardeşim sınava hazırlanıyor. Ona nasıl yardımcı olabilirim?

Kardeşiniz zaten birçok olumsuzlukla mücadele ediyor olacak onun moralini üst seviyede tutmanız en iyisi olur onun için.

Sınav Heyecanı

Sınav heyecanının seviyesi önemli. Bu heyecan sizlere çok güzel hediyeler de verebilir, bazı sıkıntılara da yol açabilir. Bu konuda heyecan olması normal. Fakat bunun üst seviyelere çıkmasına izin vermeyin.

Çalışma Sevileri

Özellikle bu döneme önem verilmeli. Öğrencilerin çoğu sınav yaklaştıkça ve YGS’den sonra çalışmayı bırakırlar. Sizlerin bu noktada özverisi sizi öne taşıyacaktır.

Eşit-Ağırlık öğrencileri Fen yapmalı mı?

Eğer bizim baraj olarak düşündüğümüz 90-100 net geçilirse türkçe-matematik-sosyal üçlüsünde Fen’e zaman ayırılabilir. Öncesinde zaman kaybı olabilir ayrıca ona çalışmak.

Ailelerle zaman zaman sorun yaşanması

Bu gibi durumlar sınav döneminde çoğu ailede oluyor. Ailenizin sizin iyiliğinizi düşündüğünü unutmayın. Onlara karşı anlayışlı olmaya çalışın. Onlar bazı noktalarda sizden fazla stres yapabilir. Fakat şunu unutmayın ki sınavlar geçici, aile kalıcı.

Günlük kaç saat çalışmalıyız?

Eğer okulda zamanınızı iyi değerlendirebiliyorsanız 3-4 saat uygun bir zaman dilimi olacaktır. Fakat okulu iyi değerlendiremiyorsanız 4-5 saatin altına düşmemeye gayret gösterin.

Matematiği yetiştiremiyorum.

Matematikte soruların yetişmeme durumu genellikle sorularla boğuşulmasından kaynaklanıyor. Unutmayın sorularla boğuşursanız yenilirsiniz. Daha yapılacak birçok soru var. Bir sorunun çok önemi yok. Yapamadığınız soruda diretmeyin.

Son aylarda YGS’de ne kadar net arttırabilirim?

Buna alt veya üst sınır koymak mümkün değil. Bu tamamen sizin durumunuza göre değişkenlik gösterir. Bu noktada maksimum verimi eksik olduğunuz konuları çalışarak alabilirsiniz.

Eşit Ağırlıkçıyım 90 net civarı yapıyorum hukuk için yeterli mi?

Yeterli sayılabilir. Fakat LYS sonucunuza bağlı herşey. 100 net yapılabilirse çok daha rahatlatabilir.

LYS sosyal sınavına girelim mi?

Kesinlikle tavsiye ediyoruz. Özellikle de sizin asıl gireceğiniz sınavlarda önce olacaksa girin. Bu özellikle sizin heyecanınızı alacaktır. Çünkü bu sınavda diğer öğrecilerin halini rahatlıkla izleyebilir ve heyacanınızı aslında sizi ilgilendirmeyen bir sınavla atabilirsiniz.

Her gün bir deneme çözmeli miyiz?

Yeterli seviyede görüyorsanız kendinizi yararı olur. Fakat yeterli olmadığınızı düşünüyorsanız ekstradan her gün 3 saatinizi buna ayırmanız sizi yorabilir.

Konuk

husrev ayten muhammed husrev ayten bahcesehir hukukBu yayında M.Husrev Ayten konuğumuz olacak. Kendisi Bahçeşehir Hukuk Fakültesi öğrencisi(tam burslu). Sınav heyecanından kaç saat çalıştığına hatta ygs-lys sıralamalarına kadar birçok konuyu konuştuk dostumla 🙂

Eğer kaçırdıysanız Youtube kanalımdan tekrarını izleyebilirsiniz. Abone olmayı da unutmayın 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir