Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl kullanırız?

Hani bazen öyle günler olur ya , ders çalışmak hiç yüreğimizden gelmez. Kendimizi zorlasak bile beş dakika sonra o masadan kalkarız. Bir bıkmışlık, usanmışlık ,üşengeçlik üstümüzdedir. Böyle günlerimde kendimi ders çalışmaya zorladığım zamanlarda pomodoro tekniğini kullanıyorum. Kendimi zorlayıp zamanlayıcı ile inatlaşıyorum, böylelikle hem kendimi zorla masaya oturtuyor hemde yapmam gereken görevleri tamamlıyorum. Şimdi gelelim pomodoro tekniğine…

Nasıl oluşmuş bu pomodoro?

1980’li yıllarda Francesco Cirillo isimli bir italyan tarafından geliştirilmiştir. Francesco derslerine bir türlü oturup çalışamadığını görünce mutfakta bulduğu domates şeklinde (italyancası pomodoro) bir sayacı kurar ve kendiyle iddiaya girer, sayaç çalana kadar masadan kalkmayacak ve başka hiç bir şeyle ilgilenmeyecektir. Zamanla sayaç zamanını ve molaları kendine göre düzenler ve ortaya bugün milyonlarca insan tarafından kullanılan bir zaman yönetimi uygulamasını, Pomodoro Tekniğini, yaratmış olur.

Pomodoro tekniği nasıl çalışır?

podomoro teknigi

  • Bir görev seçin.♥
  • Bir zamanlayıcınız olsun ve onu 25 dk ya ayarlayın. (Telefon, saat, alarm vb.)♥
  • İşe başlayın ve 25 dk boyunca hiç konudan sapmayın. Hiç bir şekilde kesintiye izin vermeyin.♥
  • Alarmınız çaldığında bir pomodoroyu tamamladık demektir.♥
  • Zaman bittiğinde işi bırakın ve 5 dk mola verin.♥
  • Dört pomodoro’yu tamamladığınızda, 20
  • dakikalık uzun bir mola verin♥

Çok basit aslında tek ve en önemli nokta 25 dakika içinde sadece yaptığınız işe odaklanın. Yerinizden kalkmayın , evin içinde tur atmayın , saate bakıp öflemeyin. Sadece ve sadece odaklanın. Bu çalışma biçiminin bana daha çok zaman kazandırdığını işlerimi daha kolay halledebildiğimi söyleyebilirim.

Android- IOS

podomoro android ios

Benim zamanlayıcım yok bu yüzden telefonumdaki uygulamaları kullanıyorum severek kullandığım Focus Keeper olup Be focused adlı uygulamayı da tavsiye edebilirim. Ücretli uygulama satın alınmasını tavsiye etmiyorum çünkü bütün bu uygulamalar aynı işlevi görüyorlar.

İlla zamanlayıcım olsun telefon benden uzak dursun diyorsanız on beş – yirmi tl gibi bir fiyata çoğu sitelerde satışı yapılıyor zamanlayıcıya da göz atabilirsiniz.

İnternet Siteleri

screen-shot-2016-12-23-at-11-02-36-am

Lanes, Pomotodo ,Getcoldturkey vb siteler bilgisayar kullanırken işinize yarayabilecek siteler.

Veya google chrome uzantılar kısmından da güzel uygulama veya uzantılara da bakabilirsiniz.

Uzun listeler yapmak yerine kısa kısa hedefler koymak daha hızlı yol almamıza neden olabilir. Eğer sizinde benimki gibi verimsiz günleriniz olursa mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Sağlıcakla …:)

“Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl kullanırız?” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir