Psikoloji Okumak | Sinav Tecrubem #18 | TUĞBA BERK

Merhaba arkadaşlar,

İsmim Tuğba. Psikoloji okuyorum ve elimden geldiğince sizi bu konuda bilgilendirmek istiyorum. Faydalı bir yazı olması dileği ile;

Öncelikle “psikoloji nedir?” ve “hangi insanlar psikoloji bölümü seçiyor?” sorularını yanıtlamak istiyorum. Psikolojinin tanımı genel bir ifade ile düşünceleri ve zihinsel süreçleri inceleyen bir bilim dalıdır. İnsan davranışlarını anlamayı sadece psikologlarla sınırlandıramayız. Günlük hayatta hepimiz insanların davranışlarını anlamaya ve anlamlandırmaya çalışırız. Bunu ise daha çok gündelik bilgilerimize dayalı olarak yaparız. Psikoloji bir bilimdir ve bu anlama ve anlamlandırma süreçlerini sistematik, ampirik ve objektif verilerle temellendirir. Böylece nesnel, doğrulanabilir ve genel cevaplar üretir.


Peki hangi insanlar psikoloji bölümünü seçer?

Bu sorunun cevabını 3’e ayırabiliriz.
A)Karambole seçenler; yani ne istediğini tam olarak bilmeden ve psikoloji hakkında pekte bilgisi olmayan kişiler.
B)Psikolojik sorunları olduğunu düşünen ve bu sorunları psikoloji bölümünü okuyarak aşabileceğini ve kendini tedavi edebileceğini düşünenler.
C)Ne istediğini bilen bireyler. Bu tip kişiler genelde psikoloji bölümü hakkında geniş çaplı bir araştırma yapmış ve bu alanda okumaya, kendini geliştirmeye hazır hisseden kişilerdir.Bu kişiler aslında diğerlerine oranla daha şanslıdırlar.
Genel bir rakam verecek olursak şuan 100 üniversitede psikoloji bölümü var. Ve bu üniversitelerin çoğu vakıf üniversitesidir. Ve yılda genel olarak 5 bin kadar psikoloji bölümü öğrencisi mezun olmaktadır. Bu anlamda yaklaşık 5-10 yıl öncesine kadar psikoloji mezunları daha rahat iş bulabilirken maalesef günümüzde bu kadar kolay olmamaktadır.

psikoliji okumak 2

Peki bu kadar mezun arasından nasıl öne çıkarsınız?

Aslında temelde iyi bir üniversitede okumak sizin için birçok kapıyı açacaktır. Bunun yanı sıra bölümü tercih etmeden önce alanı tanımak adına bir psikologla görüşüp bilgi edinebilirsiniz. Bu şekilde bir yaklaşım psikoloji bölümüne dair sorularınızı netleştirecektir. Ve insanların en çok yanlış bildikleri bir bilgi ise psikologların ilaç yazmasıdır. Arkadaşlar psikologların ilaç yazma gibi bir yetkileri yoktur. Psikologlar psikoterapi ve psikolojik testleri kullanırlar.

Psikoloji okumak ve psikoloji öğrencisi olmak

Arkadaşlar ben henüz 2.sınıf öğrencisiyim. Psikoloji hedefim olan bir bölüm değildi. Tercih zamanı pdr ve psikoloji arasında kalmıştım. Bir tanıdığıma danıştığımda bana pdr ve psikolojinin aynı bölümler olduğunu söylediğinde nasıl yani o zaman neden bölüm adları farklı diye düşünmüştüm ki daha sonra araştırdığımda farklarını öğrenmiştim.
Bunu bana söyleyen insan psikoloji kazanmıştı, benden bir yıl önce. Psikoloji bölümünü okuyan ve pdr ile psikoloji arasındaki farkı bilmeyen bir çok psikoloji öğrencisi var ne yazık ki. Daha sonra psikoloji bölümünde yüksek lisans yapan bir tanıdığımla görüşüp bölüm hakkında bilgiler aldım. Tercihler açıklandı ve artık bir psikoloji öğrencisiydim.1. sınıfta bölüm adına çok bir şey anlamadım. Fakat 2.sınıfta her şey o kadar güzel ve dikkat çekici gelmeye başladı ki dersler, derste yapılan sohbetler vaka incelemeleri ve çok değerli hocalarımın aktardığı bilgiler.
Tüm bunlar sayesinde bölümümü içselleştirdiğime inanıyorum.Belki çok klişe olacak ama hayata ve hayatlara çok farklı pencerelerden bakıyorsunuz. İnsanların hayatlarına dokunacak olmak onların zorlandığı yerlerde onlara destek olacak olmak beni çok mutlu ediyor. Kendimi geliştirmek adına makaleler,kitaplar okuyup psikolojik filmler izleyip imkanımın el verdiği ölçüde konferanslara, toplantılara, kulüplere katılmaya çalışıyorum. En çokta çevremdeki insanların bana karşı olan tutumlarının değiştiğini görebiliyorum.
İnsanlar sizin psikoloji okuduğunuzu duyunca “ilk hastan benim,önce beni tedavi et!” demeyi ihmal etmiyor. Bunu duyunca hem mutlu oluyorum hem de terapi yapmak için sabırsızlanıyorum. Bu bölüm benim hayatımı olumlu yönde değiştirdiği gibi eminim ki bölümü tercih eden arkadaşlarım da içselleştirebildikleri taktirde olumlu yönde etkileyecektir. Bu bölümü okuduğunuzda hem yaşıyorsunuz hem büyüyorsunuz. Artık kendimin ve çevremdekilerin daha çok farkına varıyorum. İnsanlara olan önyargılarımı kırdım. Kendimi yargılamadan, suçlamadan, utanmadan,korkmadan ve endişelenmeden kendimle ve dünyayla bütünleştiğimi büyüdüğümü ve olduğum gibi varolduğumu hissedebiliyorum.Evet evet hissedebiliyorum!

“Psikoloji Okumak | Sinav Tecrubem #18 | TUĞBA BERK” için 8 cevap

  1. Bende karambole sevenlerdenim sanırım. Ne istediğimi bilmeyen birisi olabilirim bundan bile emin değilim. Ama bu okuduğum beni biraz daha emin kıldı kendimden. Teşekkürler güzel insan. ????

  2. merhaba ben mert bende aynı şekilde ya pdr yada psikoloji okumak istiyorum derslerim iyi ama matematiğim kötü matematiği nasıl yaptınız herhangi bir site yada kaynak kullandınızmı kısacası matematiği nasıl yaptınız bende sizin gibi olmak istiorum ne olur yardımcı olun

    1. Merhaba Mert, matematik konusunda çok iyi değildim. Daha çok edebiyat ile buralara geldim diyebilirim. 15-20 tane matematik yaptım. Bu zaten herkesin yapabileceği bir rakam diye düşünüyorum. Ayrıca şunu çözmelisin diyebileceğim bir kaynak yok. Fakat matematiğin özel bir çaba gerektirdiği net. Bu konuda daha profesyonel kişilerden yardım almanı tavsiye edebilirim.

  3. Merhaba bir arkadaşım var, bu bölüm hakkında çok araştırma yaptım diyor ve ekliyor: Türkiye’de 4 yıllık psikoloji mezunu çok düşük maaşla başlıyormuş(1200-1500) ayrıca iş imkanı da zormuş halkın bakış açısına bağlı olarak.Kendini güvenceye almak ve daha iyi para kazanmak istersen yüksek yapmalısın diyor. Bunun doğruluğu ne kadardır? Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir