Sabahları Erken Nasıl Uyanabilirsiniz? Günün Verimli Saatlerinde Uyanık Olabilmek için Tavsiyeler

Hepimiz ömrümüzün ortalama üçte birini uyuyarak geçirmekteyiz. Uyku, vücudumuzun ve beynimizin dinlenmesi, fiziksel ve zihinsel rahatlama için şart olan bir eylemdir. Bu konu üzerinde araştırmaların devam ettiği aksine oldukça karmaşık ve merak edilmeye değer bir konudur. Çoğumuz uykuya olan düşkünlüklerimiz ile biliniriz. Dilerseniz öncelikle çok sevdiğimiz ancak bir yandan da o kadar karmaşık olan uyku hakkında küçük bir bilgi edinerek başlayalım.

İki farklı uyku çeşidinin olduğu yıllar öncesinde tespit edilmiştir. Bu çeşitlilik bilinç durumuna bağlı olarak oluşturulmuştur. Uykuya olan ihtiyaç birçok etkene bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu faktörler yaş, cinsiyet ve gün içindeki hareketlilik gibi birden fazla çeşittir. Kimi insan için günde 5-6 saat uykunun yeterli geldiği görülürken kimisi için ise 8-9’lik uykunun yeterli olmadığı gözlemlenmiştir. Ancak genel olarak her insanın birtakım uyku problemlerinin olduğu bilinmektedir. En sık rastlanan uyku problemi ise sabahları erken kalkamamak hatta bir türlü o sıcacık yatak ile vedalaşıp güne başlayamamaktır. Peki, uyanmak her sabah bu kadar zor mu olmak zorunda? Tabi ki hayır. Şimdi sizlere sabahları hemen uyanmanız için birkaç ufak ve kolay uygulanabilir bilgi vereceğiz. Eminiz bu maddelere uyduktan sonra hayat kaliteniz artacak ve sabahları uyanmak bir eziyet olmaktan çıkacak.

Düzenli Uyku

İlk olarak vereceğimiz tavsiye belki de günlük hayatınızda sürekli olarak duyduğunuz bir tavsiye olacaktır. O da düzenli uyku! Uyku düzeni insan metabolizmasını birçok yönden olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle uyuma ve uyanma saatlerinizi her gün aynı saat olacak şekilde ayarlar iseniz vücudunuzun biyolojik saati de bir süre sonra bununla uyum sağlayacağı için sabahları hemen rahatlıkla uyanmaya başladığınızı çok kısa bir süre sonra gözlemleyebileceksiniz. Tabi ki de hafta sonları gibi işe ya da okula gitmediğimiz günlerde tatlı uyku kaçamakları yapmayı hepimiz isteriz. Ancak bu kaçamaklar sadece aşırıya kaçmadıkça yapılmalıdır. Aksi durumda uyku düzeninizi oluşturmanız epey zor olacaktır.

Alarmını Erteleme!

İkinci olarak verilebilecek tavsiye ise alarmınızı alsa ertelememeniz olacaktır. Alarm eteleme çoğu kişide bir alışkanlık haline gelmiştir. Hatta kimimiz birkaç dakikalık aralıklarla birden fazla alarm kurmaktayız. Ancak bu oldukça yanlış bir davranıştır. Uyanmayı ertelemeniz o güne dinç bir şekilde başlamanızı engelleyecektir. Alarm erteleme bir alışkanlıktır demiştik.

Her alışkanlık 21 gün boyunca tekrar edilmediği takdirde insan beyni tarafından unutulur. Sonrasında ise kişi iradesi ile baş başa kalı.ç Bu süreci alarm ertelemeden geçirdiğiniz takdirde sabahları hemen uyanmaya başladığınızı, eski günler ile yeni haliniz arasındaki farkı kolayca fark edebileceksiniz.

Alarmı ertelemeye karşı geliştirilen değişik bir ürüne de rastladım geçenlerde.

Pavlok adında bir şirket giyilebilir cihaz geliştirerek uyanmanız gereken saatte size elektrik şoku verilmesini sağlıyor. Pavlok sayesinde günlük küçük elektrik şoklarıyla uyanıyorsunuz. Üreticelerin söylediğine göre erken kalkmanın bir alışkanlık haline gelmesine yardım oluyor.

Sizi tanıtım videosuyla başbaşa bırakıyor. (Not: Video İngilizce dilinde)

 

Sabahları Güneşe İzin Ver

Çevremizdeki insanlara uyku ile ilgili problemlerimiz olduğunda alacağımız bir diğer klişe tavsiye ise karanlık bir odada uyumamız gerektiğidir. Aslında bu tavsiyenin tamamen yanlış olduğunu söylememiz doğru olmayacaktır. Karanlık bir oda uyuması en rahat olan odadır. Bu odada rahatlıkla uykuya geçebilecek ve uykunuzu rahatsız olmadan sürdürebileceksiniz. Ancak bahsettiğimiz gibi bu karanlık uykunuzu sürdürmenize de neden olacaktır. Bunun için eğer sabahları dinç bir şekilde hemen uyanmak istiyorsanız güneş ışığına ihtiyacınız olacaktır. Gece yatmadan önce perdelerinizi kısmen aralamalı, güneşin doğması ile beraber ışıkların odanıza girmesine fırsat vermelisiniz.

Teşvik ve Motivasyon

Her işte olduğu gibi uyku ve sonrası için kendinizi teşvik etmelisiniz. Bu işleme hem programınıza uygun saatte uyumak için hem de sabah tam vaktinde uyanmak için başvurmanız gereklidir. Sabah erkenden ve hemen uyanabilmek için kendinize teşvik edici bir program hazırlayabilirsiniz. İstediğiniz aktiviteleri yapabileceğiniz, dolu dolu ve eğlenceli bir güne uyanmak her zaman daha kolay olacaktır. Örneğin güzel bir kahvaltı ile kendinizi motive etmeniz hedefinize ulaşmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

düzenli spor yapmak

Düzenli Spor

Düzenli olarak spor yapın. Sporu faydalarının saymakla bitmediğini hepimiz biliyoruz. Ayrıca kaliteli bir uykuya ve haliyle kaliteli bir yaşama olan katkısı da göz ardı edilemeyecek seviyededir. Öğleden sonra ve akşam saatlerinde yapılan egzersizler sizlerin istemsiz de olsa erken yatmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde ise daha verimli bir uyku sağlanacak ve vücudunuz daha çok dinlenecektir. Haliyle sabah uyandığınızda daha dinç olacak ve hemen uyandığınızı fark edeceksiniz. Dolayısıyla spor hem yaşam hem hayat kalitenizi yükseltecek bir hareket olarak uykunuzu düzenlemede ve rahat bir şekilde uyanmanızı sağlamada belki de tercih edilmesi gereken en önemli yoldur.

Alarmı Yüksek Sesle ve Uzak Bir Yere Kur

Şayet sabahları alarm kurduğunuz halde bu alarmı duymakta zorluk çektiğiniz ya da istemsiz olarak bu alarmı ertelediğinizi ve haliyle bir türlü uyanamadığınızı söylüyorsanız bunun da çok kolay bir çözüm yolu olduğunuzu belirtmek isteriz. Alarmınızı kısmen yüksek sesle kurarak yatak ile mesafesini yataktan kalkmadan ulaşılmayacak şekilde ayarlamanız durumunda bu alarmı sonlandırmak için yatak ile vedalaşmanız gerekecektir. Dolayısıyla kendi kendinize yarattığınız bahaneler son bulacak ve sabahları hemen uyandığınızı fark edeceksiniz. Tüm bu tavsiyelere uymanız durumunda başta da belirttiğimiz gibi kısa bir sürede değişimi fark edecek sabahları hemen nasıl uyandığınızı görünce siz de şaşıracaksınız. Ancak tüm bu tavsiyelere uyarken belki de en önemlisi sizlerin iradesidir. İradenizin esiri olmadan hayat kalitenizi artırarak sabahları uyanmayı bir eziyet olmaktan çıkarabilirsiniz. Dinç bir şekilde uyanmanın gün içindeki fonksiyonlarınızı ise ne kadar olumlu etkilediğini gördükçe motivasyonunuzun artacak olması içten bile değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir