Edebiyatı Sevmeden Edebiyat Çalışılır mı? | Ersin Arar

Edebiyat nedir ? Edebiyatı sevmeyen biri ne yapmalı ? Edebiyata nasıl çalışılır ? Bunların hepsinin cevabını bu yazımda cevaplamaya çalışacağım.

Edebiyat Nedir?

İlk önce edebiyat nedir ? Edebiyat sözlük anlamı olarak : Düşünce , duygu veya herhangi bir hakikati veya herhangi bir fikri yazı veya sözle , manzum veya nesir halinde  güzel şekilde ifade sanatıdır. Ancak sözlük anlamına bakmazsak edebiyat kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimine göre edebiyat sadece şiirden ibarettir. Kimine göre sadece roman , tiyatrodan ibarettir edebiyat. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. Edebiyat bir bütündür. Nazımın içinde nesir, nesirin içinde nazım vardır, olacaktır. Şiiri seven diyelim ki romanı sevmiyor. Romanı seven şiiri sevmiyor. Eee o zaman hayatınızda sadece su içerek yaşayabilir misiniz ? Ya da sadece yemek yiyerek ? Yaşamazsınız.

Edebiyatı Neden Severiz?

Edebiyattan nefret ettikçe onun bütün güzellikleri sizden uzaklaşır. Ne okuduğunuz şiirden zevk alırsınız ne de okuduğunuz roman size hoş gelir. Tiyatroya gidip sadece oturur hiçbir şey anlamazsınız. Halbuki edebiyat hayatımızın tamda ortasında… Bakın ramazan geldi. Mani söyleyerek geçen davulcudan tutunda, ramazan mesajlarına kadar her şey edebiyattır. Ünü bir maniyi ele alalım bakalım biliyor muyuz hepimiz ?

On bir ayın sultanı

Hoş geldin ya Ramazan

Nur kapladı cihanı

Hoş geldin ya Ramazan

Bu maniyi daha önce hiç işitmediniz mi ? Ya da içinden herhangi bir dizeyi daha önce hiç duymadınız mı ? İşte arkadaşlar edebiyattan uzak duramazsınız ne kadar sevmiyorum deseniz de o sizi asla bırakmayacaktır. Ama hepimiz sosyal medyada sanatsal sözler paylaşıyoruz değil mi? Sevmiyorum diyerek kendiniz kandırırsın arkadaşım. Sen sadece edebiyat sınavını sevmiyorsun. Yoksa güzel şiirleri, sözleri, tiyatroları, romanları niye sevmeyesin ki ?

Edebiyata Nasıl Çalışılır?

Edebiyata çalışmanın en etkili yolu doğru yoldan doğru şekilde ezberdir. Ama körü körüne ezber değildir. Sadece ezber mi ? Tabi ki de hayır. Ben size örnek bir günün programını yapayım sizin de akıllarınız da bir şeyler şekillensin.

Bugünün konusu Tanzimat Dönemi Edebiyatı olsun. Bu konuya çalışmaya başlamak için kaynaklarınızı hemen hazırlayın. Ve bu dönemi temsil edenlerin ismini bulun ve bu kişilerle ulaşabildiğiniz önemli bilgileri not alınız ve her zaman konu çalıştığınız kitaptan bu dönemi iyice anlayın. Anladıktan sonra kişilere geçebiliriz. Kişilerin eserleri , hayatları , edebiyat düşünceleri , akımları …vb. konu atlamadan çalışın. Bütün konuları bittikten sonra bu konu hakkında bir sürü test çözün. Anlayana kadar çözün. Bugün bittikten sonra yarın yeni konuya sakın geçmeyin ! Çünkü dünkü çalıştığınız konunun muhtemelen %50’si kafanızdan çıkıp gitti. O yüzden ertesi gün tekrarı iyi yaparsak bu konu bir daha aklımızdan çıkmayacaktır. İki günde bu konuyu bitirdikten sonra başka konuya geçebilirsiniz…

 

İşte arkadaşlar size çıkarmaya çalıştığım örnek ders çalışma programı. Yani bir konuya çok çalışmak o konuyu anladığınız anlamına gelmez. O konuyu siz kendiniz emin olana kadar çalışmalısınız. Kusura bakmayın ama sınavda şansa yer yok. Çıkmaz deyip çalışmamazlık yapamazsınız. Hayati bir önem taşıyan  sınavda işini şansa bırakmış insan ,  çölde deniz aramaya gitmiş kadar aptallık yapar.

Edebiyat Çalışacaklara Tavsiyeler

Arkadaşlar benim size öncelikle söyleyeceğim şey şu olur :  Sakın pes etmeyin!

Evet pes etmeyin sınava 1 ayda kalsa 1 haftada kalsa sakın pes etme arkadaşım. Hiçbir şey için geç değil. Unutma nefes alıyorsan hala umut vardır. Benim düşünceme göre bir insan kendisine güvenmiyor ve inanmıyorsa hayattan fazla bir şey beklemesin çünkü en büyük kötülüğü o insan kendisine yapmıştır. Sınav zamanı sakinliğinizi koruyun aksi takdirde bildiğiniz soruyu da yanlış yapacaksınız. Ve soğukkanlılık , sakın dakikaya göre hareket etmeyin yapabildiğiniz kadar soru yapın. Hepsini yapmaya çalışmayın , yaptıklarınız doğru olsun yeter. Unutmayın her yanlış cevap hayatınızdan gidecek bir doğru meslektir. Hayat sizi bazen istemediğiniz mesleğe itebilir ve bunun dönüşü olmaz arkadaşım. O yüzden siz sınavda gerçekten hayatınızı kodlayacaksınız. Hayatı kodlarken aileni , sevdiklerini , sevildiklerini aklına getir… Ve düşün mesela şuan elindeki 2-3 bin TL’lik telefonu sen kendi çocuğuna alabilecek misin ? Maaşın ne kadar olacak ? Bunların hepsinin cevabı sende saklı arkadaşım… Sınavda sen gelecekteki hayatını şekillendireceksin ve aldığın puana göre bir hayat yaşamaya başlayacaksın. Ya istediğim yeri kazanamazsam bir daha hazırlanırım ? Gerçekten buna ailenin gücü yeter mi ? Bir daha dershane , evde oturan üniversiteyi kazanamamış bir genç , arkadaşlarının hepsi üniversitede sen ise sabahları annenle sabah kuşağı programları izliyor olacaksın emin ol arkadaşım. O yüzden gözünü seveyim şu sınavda olabildiğince mantıklı cevaplar ver olabildiğince kendini düşün olabildiğince aileni düşün… Kalemin yazdığı gibi kara olmasın kaderin. Silginin sildiği gibi geri getiremezsin zamanı… Sana son tavsiye arkadaş ! Kimsenin sözüne bakmadan gir sınavına en iyisini yap , pişman olmayacağın cevaplar ver. Kimse seni kazanamadın diye yargılamaz ancak kazanırsan herkesin tebriği  , takdiri seninle olacak biliyorsun bunu… Doğarken her insana sorulsa değil mi keşke nasıl bir hayatta yaşamak istiyorsun diye ? Ancak hayat mücadele ister. Başarı ister. Ve tarih kaybedenleri değil kazananları yazar. Sende ismini yazdır arkadaş kazanalar arasına… Durma hadi seni bekliyor üniversite… Hepinize gönülden başarılar diliyorum..

İLETİŞİM

ErsinArar055@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir