Sınav Tecrübem #5 | Sınav Dengesi | Bahadır Aslan

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Bahadır Aslan( TM3 – 11 ), YGS-LYS tavsiyelerini, izlediği metotları ve püf noktalarını yazdı. ‘’Sınav Tecrübem’’ serisi beşinci yazısı sizlerle: Sınav Dengesi

Öncelikle, bu sayfada öğrencilerin tecrübelerini sizlere sunmaya gayret eden arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sınav sürecinde bu stresi yaşamış kişilerle sürekli irtibat kurmaya çalıştım ve kendi yolumu çizmemde, daha önce aynı yollardan geçmiş kişilerle ilk ağızdan görüşmem benim için çok yararlı oldu. Ben de sizler için âcizane sınava hazırlık dönemimden hatırladıklarımı anlatmaya çalışacağım. Umarım faydası dokunur.

Sınavlara gelmeden önce, kendinize ara sıra sormanız gereken iki sorudan başlayalım:

1) Önümüzdeki yıl kendimi görmek istediğim yer neresi?

2) Hedefim için şu an ne yapıyorum?

Belli aralıklarla bu iki soruya tatmin edici cevaplar verebiliyorsanız, emin olun, sınav sonucunuz ne olursa olsun vicdanınız rahat olacak.

 

YGS Yaklaşırken

YGS öğrenciler için bir deplasman maçı aslında. Fazladan aldığınız her puan bir avantaj ancak sonucu iç sahada oynayacağınız maç belirleyecek ki o da LYS. Ama hedefi yüksek olan kişiler için YGS’de de en iyi sıralamayı elde edebilmek önemli. Bence YGS’nin üzerinde durulması gereken belirli noktaları var. Şunu bilmeliyiz ki YGS çok kısa sürede yüksek verim almanın mümkün olacağı bir sınav değil. Yani YGS’nin tohumları erken atılmalı, yılmadan sulanmalı. Unutmamanız gereken bir şey daha var: YGS’nin çiçekleri de biraz geç açar. Dolayısıyla net odaklı değil de sonuç odaklı çalışmanızı tavsiye ederim. Bu sayede denemelerde hiç ulaşamadığınız bir neti sınavda yapmanız bile mümkün olabilir. “Sonuç odaklı” dedim de, bu ne demek peki? Mesela yanlış yaptığın bir soruyu iki ay sonra tekrar gördüğünde tekrar yanlış yapıyorsan veya yapmakta zorlanıyorsan, o sorudan alman gereken sonucu almamışsın demektir. Veya bir dersin belli bir konusundan ara sıra soru kaçıyorsa, o konudan gelen soruyu doğru cevaplasan da soru seni zorladıysa, işte sonuç alman gereken bir husus daha. Çünkü vakit hiç bu kadar nakit olmamıştı: 160 soru 160 dakika.

Ben YGS çalışmaya 11. sınıfta başlamıştım. Sınavdan önceki son yaz tatilinde de özellikle YGS’ye fazlaca çalıştım diyebilirim. Benim YGS çalışma şeklim özellikle deneme çözmeye endeksliydi. Farklı yayınlardan sık sık deneme çözerdim ve zorlandığım soruların çözümlerini mutlaka öğrenirdim. Bu öğrenme; çözüm şeklini beğendiğim bir arkadaş yoluyla, öğretmenlerim yoluyla veya interaktif ortamda olurdu. Ayrıca size tavsiyem, yapamadığınız sorular deste deste birikmeden çözümlerini öğrenmeniz. Sıcağı sıcağına öğrendiğiniz çözümler daha fazla işinize yarayacak ve öğrendikleriniz kalıcı olacaktır. Çözümlerini öğrendiğim sorulardan hoşuma giden veya orijinal olduğunu düşündüklerimi bir yere yapıştırır ve ara sıra onları çözerdim. Özellikle sözel derslerden öğrendiklerimi maddeler halinde bir defterde topluyordum. Çünkü tarih, coğrafya, biyoloji gibi derslerin konu anlatımlı kitaplarını açtığınızda bilgi yığınıyla karşılaşıyorsunuz. Bu sebeple aradığınız bilgiyi her zaman bulamayabiliyorsunuz. Dolayısıyla çözdüğünüz soruların şıklarının bile bilgi kaynadığını unutmayın ve nokta atışı yapın. Sonra aldığınız notlara göz atarsınız ve bu sayede bazı soruları çok hızlı çözecek hâle gelirsiniz.

Son olarak, özellikle YGS’ye bir ay kala vaktinizi hiç olmadığı kadar iyi değerlendirin. Yani gaza daha fazla basın. Bu dönemde çevrenizde vites düşürenleri görmeniz mümkün. Eğer siz de o akıma kapılırsanız o güne kadarki bütün emekleriniz çöpe gidebilir.

 

Ne Zaman LYS ?

İkinci sınavınız… Belki moraller bozuk belki de çok iyi. Ama bunu bir önemi yok zira önünüzde üç ay gibi bir süre var. Çalışacağınız kitapların boyutları arttı, bilgi sayısı arttı ama zamanınız YGS’ye göre çok daha az. Umarım mental saatinizi YGS’ye göre ayarlayıp da YGS bitince tatil havasına girmezsiniz. Bir yandan da havalar ısınıyor zaten. Ama az kaldı, sıkın dişinizi ve tatili LYS sonrasına saklayın. LYS, çalışmanızın karşılığını daha büyük oranda alabileceğiniz bir sınav ama sorun şu ki zamanınız az. Bu bize bir şeyi işaret ediyor: Hâlâ başlamadıysanız artık başlayın. ’’Ama o kadar çok konu var ki kim bilir nerden başlasam?” Üstüne üstlük sürekli YGS denemesi oluyorken… Evet, maalesef bu sistem iyi değil ama herkes için geçerli. Şikayet ederek bir sonuç almanız da mümkün görünmüyor. Öyleyse şartları lehinize çevirin. LYS çalışmaya başlayın ama sakın ola ertelemeyin. Şimdi gelelim LYS çalışmaya nasıl başlanacağına. Arkadaşlar, 12. sınıf konularını derste öğrenin, derste işlediklerinizi o günün akşamı pekiştirin. Belki önceki seneler, işlerken öğrenmediğiniz konuları son iki sene içerisinde istediğiniz seviyeye getirme fırsatınız oldu. Geçmiş yılların konularıyla bu yıl yeni öğreneceğiniz konuları birlikte götürmeniz şart. Ve soruların çoğu da 12. Sınıf konularından geliyor. Bu bağlamda işe öncelikle YGS ve LYS sınavlarının ortak konularından başlayarak yükünüzü hafifletirsiniz ve adeta bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. LYS’de matematik sınavını çözmekle yükümlü arkadaşların acilen matematik ve geometri pratiklerine başlamaları gerek. Zaten matematiğin 15, geometrininse 20 sorusu YGS’de de karşınıza çıkabilecek sorular. Benim sizlere tavsiyem, YGS bittiğinde yol haritanızın belirgin olması için LYS’ye dair bazı şeyleri aradan çıkarmış olmanız ve 12. sınıfın konularına yabancı olmamanız. LYS’de her branştan daha fazla soruyla karşılaşacağınız için oldukça fazla soru tipi görmek önemli. Kaliteli sorular üzerinde durmanız ve arkadaşlarınızla güzel soruları paylaşmanız çok faydalı olur. Mesela ben ve birkaç arkadaşım sürekli olarak gördüğümüz güzel soruların fotoğrafını çekerdik. Yapamadığımız soruları önce birbirimize sorardık. Bazen öğrencilerin çözümleri öğretmenlerinkine göre daha pratik olabiliyor. Bol bol soru çözmeniz ve soru çözümlerini öğrenmeniz gerektiğine dikkat çekerek LYS kısmını da bitiriyorum. Zorlu bir yoldasınız, moral bozuklukları sizi işinizi yapmaktan alıkoymasın arkadaşlar. Sabredin ve sürekli eksiklerinizi kapatmaya çalışın. Sınav sonucunuzun ne olduğu tamamen elinizde değil ama çalışmak elinizde. Sizler, üzerinize düşeni yapmakla yükümlüsünüz.

Sağlıcakla kalın…

Yazar Hakkında

Bahadır Aslan

bahadır aslan sınav tecrübem ygs lys dengesi 1

 

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde hazırlık sınıfında okuyor. Gezmekten ve spordan hoşlanıyor 🙂

bhdr_aslan97@hotmail.com

 

“Sınav Tecrübem #5 | Sınav Dengesi | Bahadır Aslan” için 4 cevap

    1. Merhaba , ben bu yaz YGS konularının bir miktarını bitirmeyi düşünüyorum . ( 11.sinifa geçtim) Nedeni ise LYS sınavı bilgi düzeyli olduğu için 3 ayin bana yetmeyeceğini düşünüyorum. Pdr bolümü istediğim içinde direk LYS odaklı çalışma yi düşünüyorum ama sorduğum kişilerin çoğu YGS ninde önemli olduğunu ve YGS den önce LYS ye çalışmanin önemsiz olacağını , Lys konularını unutacağımı söylüyorlar siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir