Sınav Stresiyle Başa Çıkmak için Kısa Öneriler

Sınav stresiyle başa çıkmak sınava hazırlanan öğrencilerin başarısını etkileyen en önemli faktörlenden birisidir. Aslında sınav kaygısını yenmek sandığınız kadar zor değil. Yapmamız gereken, kendimizi daha rahat hissederek bakış açımızı değiştirmek.

Sınav Niçin Önemli?

Sınav stresi konusunda öncelikli olarak sınavın bizim için olan önemini iyi kavramamız gerekiyor. Yani biz bu sınava hangi hedef doğrultusunda çalışacağız? sorusunun cevabını iyi bilmemiz lazım. Çünkü hedef ne kadar belliyse, bizi itecek güç o kadar fazla olur. Amaçsız olarak vakit geçiren bir kişinin bir konudaki duruma ulaşma azmi de yoktur.

sinav stresii

Sınava Odaklanmak

Sınava odaklanmak konusunda oldukça doğru yönler izlememiz gerekiyor. Çünkü hedefi belli olan ve sınav motivasyonu yüksek olan bir kişi her şartta pes etmez. Eğer bazı dönemlerde bu konularla ilgili gerçek anlamda kaygılar yaşıyorsak, kısa süreli de olsa farklı alanlara yönelerek stresten uzak çalışmalara yönelmeliyiz. Bu stresi sadece kendimizin yaşadığına inanmayıp karamsarlığa kapılmamalıyız. Unutmamalıyız ki binlerce kişi bizimle birlikte birçok kaygı çerçevesinde sınavlara hazırlanıyor. Zaten yeteri kadar kaygının olması son derece normal bir olgu. Amacı olan birey kaygılanır ve yanlışlarını düzeltme yolunda kendisini geliştirerek hep aynı olarak yerinde saymaz.

Olumlu Modeller

Bize rehber olacak, yol gösterecek kişilerle konuşmalıyız bu dönemde. Onları dinlemeli ve hayatımızla ilgili ders çıkarmalıyız. Ne kadar pozitif düşünürsek bu hayatımıza en iyi şekilde yansıyacaktır. Biz ancak bu durumu kendimizle el ele vererek atlatabiliriz. Geleceğe dair güzel planlar yaparak yaşadığımız stresi atlatabiliriz. Sınavımıza ne kadar doğru ve sistemli hazırlanıyorsak, kaygımızda o kadar azalabilir. Çünkü gereğini yapan bir kişinin, içi rahat olacağından ve “ ben elimden geleni yaptım” diyeceğinden, kaygısı daha arka planda kalır. Ama yeterince gereğini yapmayan, rastgele çalışan bireyler sınav tarihine kadar stresli, yönünü tam çizememiş bireyler olarak karşımıza çıkacaktır.

Sınav Stresiyle Başa Çıkmak

Tüm bu anlatılanları bir bütün olarak değerlendirirsek aslında korkulacak bir şey olmadığını görürüz sınavların. En önemlisi de bizim bu hayattaki önemimizi bir kez daha düşünürsek o zaman sımsıkı sarılırız sınavlara da hayata da. Çünkü biz değerli ve önemliyiz. Yaşama amacımız var. Biz yapabileceğimizin en iyisini yaparak önce kendimize ve kendi değerlerimize bir şeyler katmalıyız. Unutmayalım düşüncelerimiz değişirse biz değişiriz, biz değişirsek dünya değişir ve biz bunu başarabiliriz her daim.

Bize uygun çalışma planı ve yüksek motivasyonla yapabileceğimizin en iyisini yapmalı ve sonuçları en iyi durumlara ulaştırmalıyız.

Tavsiye Kurs: Güncel YGS Çalışma Programı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir