Turizm Meslek Lisesinden Hukuk Fakültesine | Sınav Tecrübem #10 | Musa Aydın

Merhaba, Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi Musa Aydın.
Turizm meslek lisesi mezunuyum. Turizmden hukuk nasıl kazanılır diyorsanız bu yazıda anlatacağım. Erciyes Hukuka okul birinciliği ile geldim. TM3 sıralamam 29026. Bu sıralama ile normalde Atatürk Hukuk geliyordu. Şunu söylemek istiyorum okul birinciliği imkanı varsa bunu kaçırmayın ve diploma notunuzu yüksek tutmaya bakın.

Nasıl Çalıştım?

11. sınıftayken YGS-LYS’ye hazırlanmaya karar verdim. Ancak hangi alandan hazırlanacağım, hangi bölüm için uğraşacağıma karar vermemiştim. İlk olarak hangi alandan hazırlanacağıma karar verdim. Sayısaldan hazırlanmak için matematik ve fen gerekliydi, edebiyatım iyi olduğu için eşit ağırlığa yöneldim. Sadece edebiyat değil matematik de gerekiyor diyerek 11. Sınıfta matematik temeli oluşturmaya başladım. İlk olarak konu anlatımlarla başladım ancak pek bir şey anlamıyordum. Daha sonra YouTube’dan Şenol Hoca ve Hocalara Geldik kanallarındaki konu anlatımları dinlemeye başladım ve bol bol soru çözdüm. Çözemediğim soruları da okuldaki hocalarıma çözdürdüm. Böylelikle 11. Sınıfın sonunda YGS Matematiği yüzde doksan bitirdim. Yaz tatilinde ise Mat2 çalışmaya başladım. Yazın staj yapmış olmakla birlikte trigonometriye kadar geldim. 12. Sınıfta dershaneye başladım ve diğer derslere de ağırlık verdim. Denemelerde 25-30 arası matematik yapıyordum.

YGS 153bin ve Hayal Kırıklığı…

YGS’ye girdik ve sonuçlar geldi. YGS-5 yüz elli üç bin. Benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Matematikten de 19 netim vardı. O kadar çalışmamın sonucu bu muydu???
Bir pasta vardı ve ben o pastanın dörtte birini yemiştim. Dörtte üçü olan LYS vardı sırada. İki gün sonrasında Mat2 ve Edebiyata asıldım. LYS sonunda da Matematikten 26.75, Geometriden 5.5, Edebiyattan 42 ve Coğrafyadan 14 netim vardı. Sonuç istediğime yakın gelmişti.

LYS+Okul Birinciliği ile Hukuk Fakültesine

Tercih zamanı da aklımda Boğaziçi Turizm ve hukuk vardı. Boğaziçi Turizm ve hukuk mezunları ile iletişime geçtim. Sonunda da şunu anladım, ben Boğaziçi’nin ismini istiyorum, turizmi değil. Çünkü Boğaziçi bir markaydı ve daha farklı alanlara da yönelebilme imkanım vardı. Ayrıca ben biraz ders çalışmayı az da olsa araştırmayı seviyordum. Bunu turizmde uygulayamayacaktım bu yüzden de diğer turizmleri yazmamıştım. Tercih listemin ilk sırasına Boğaziçi yazdım altına hukukları yazdım. Tabi ki Boğaziçi gelmedi. Geleceğine o kadar emindim ki. Okul birinciliği sayesinde geleceğini tahmin ediyordum ama gelmedi. İyi ki de gelmemiş çünkü bölümümden çok memnunum.

Dershanede bir felsefe hocam vardı. Sınav öncesi yaşanmış bir olayı anlattı. Bir öğrencisi varmış, Hacettepe İngilizce’yi kazanmış. Kayıt için Ankara’ya giderken yolda babası kaza yapmış. Babası yaralanmış öğrenci ise vefat etmiş..
Arkadaşlar burada anlatmak istediğim, hiçbir şey sizin bir kolunuzdan bacağınızdan gözünüzden hatta tırnağınızdan dahi önemli değil. Bu benim sınavdayken bakış açımı değiştirdi. Hiçbir şey benden kıymetli değil, sınavı kazanamazsam da veya istediğim bölüm gelmese de insan çalışarak her şeyi başarır.

Aziz Sancar’ın bir sözü var : “Çoğu insan zekaya inanır. Ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum.” Bunun  örneğini bende görebilirsiniz :)”

Musa Aydın

Son Söz

Musa’nın sizin için yazdıkları burada bitiyor. Sormak öğrenmek istediğiniz şeyler olursa kendisine ulaşmasını sağlarız. Gördüğünüz üzere başarıya engel olan şey sadece kendimiziz. Musa yapacağına inanarak zorlukları göze alarak bu yola girdi ve başardı. Lisede kendisinden çok daha başarılı görülen insanlarla aynı sıralarda ders dinliyor. Sadece bir hedef belirleyin. Ve o yolda ne yapmanız gerekiyor ise yapın.

“Turizm Meslek Lisesinden Hukuk Fakültesine | Sınav Tecrübem #10 | Musa Aydın” için 2 cevap

  1. musa abiyle iletişime geçmek istiyorum bende meslek lisesi mezunuyum ve 3. yılıma kaldım sayısaldım eşit ağırlığa geçtim çok iyi bir ünide hukuk okumak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir