Bir Eşit Ağırlıkçının Çalışma Sistemi | Sınav Tecrübem #14 | Alparslan Kılıç

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımda sizlerle, bir eşit ağırlık öğrencisi olarak, çalışma sistemim üzerinden giderek YGS&LYS hazırlığıyla ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Başlamadan önce belirtmem gereken bir kaç şey var onlara değineyim hemen:
– Eşit ağırlık öğrencisi olduğum için aktaracağım bilgileri de bunu göze alarak düşünün.
– Dershane veya herhangi bir kursa gitmedim, evde kendim çalıştım.
– Sadece Matematik dersinden, soru çözüm amaçlı ve haftada bir saat olmak üzere, özel ders aldım.
Şimdi dersleri sırayla alalım.

Ders Nasıl Çalışılır?

nasil-bir-ogrenci

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Yazımın başında belirttiğim gibi matematikten özel ders aldım. Ama sanılmasın ki matematikten özel ders aldım mı tamam, artık full çekerim. Bu dersler haftada bir saat ( LYS zamanı haftada iki saat) olmak üzere, soru çözüm odaklı olmalı, hoca gelsin konuyu da anlatsın soruyu da çözsün tamam demeyin sakın, hem zamana hem paraya yazıktır. Böyle bir düşünceniz olursa hocanıza soracağınız soruların üzerinden en az 10 kez geçip öyle sorun. Böyle yaptığınızda hem ciddi anlamda gelişirsiniz hem de dersler eğlenceli olur. Unutmayın ki 60 dakikaya 60 tane matematik sorusu çözüyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Tamam bizim işimiz hızlı olmak ama konunun ehli olmadan hızlı olamazsınız. 60 dakikaya 6 soru çözün, ama hakkını vere vere çözün. İkinci bir husus olarak: programlı olun, programı oluştururken mantıklı olun. Mesela olasılık konusuna 10 saat çalışır da karmaşık sayılara 5 çalışırsanız bu saçma olur. Olasılık geniş bir konu nereden soracağını bilemezsin ama karmaşık sayıların ucu bucağı belli. Bu tür hesaplamaları hesaba katarak bir liste yapın kendinize. YGS’ye çalıştığınız ilk saat YGS zamanı geldiğinde siz hangi konuda olacaksınız bunu belirleyin ve asla sapmayın programınızdan.

Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

Mutlaka duydunuz, ben yine tekrarlayayım: geometri kahpe bir derstir. İki gün bakmayıverin unutursunuz. Çözüm ne peki? SORU ÇÖZMEK! 🙂 Hemde elinizden geldiğince çok. Test kitabı alırken çözümlü olması her zaman daha iyidir. O formülleri de oturup sakın ha ezberlemeyin, öğrenin. O formülün nereden geldiğini düşünün, kendinizce ispat yapın, zaten göreceksiniz ki o formüller hep birbirinden doğuyor. Ama şunu da unutmayın ki geometri sorusuna takılmaya gelmez. Eğer soruyu üçüncü defadan sonra çözemediyseniz hemen geçin. Beyin o görüntüyü unutsun, çünkü zorlarsanız göreceksiniz ki aynı şeyleri yapıyorsunuz aslında. O yüzden hemen geçin, sonra bakarsınız. Ve son olarak; geometri sürprizlerle doludur. LYS döneminde deneme kolay olsun zor olsun en fazla 21 tane işaretliyordum ben(doğrusu yanlışı beraber) ama gerçek LYS’de 24 net bıraktım. Canınızı sıkmayın yani geometriyle, çalışırsanız karşılığını alırsınız.

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Türkçenin şöyle bir güzelliği var ki; mezun bile olsanız illa o konuları tek tek çalışacaksınız. Klasik konu tekrarı + soru çözümüyle çok rahat halledilebilir. Zaten ÖSYM öyle çok zor sorular sormuyor. Paragraf kısmına gelirsek; ALES paragrafları çözün. Gerçekten yararlı oluyor. Bunun dışında bazı yayınlar soru zorluğuna göre ayırıyor testleri, onlardan alın. Çalışmalarınızı ise 25 paragraf sorusu üzerinde endeksleyin. Çünkü ÖSYM sınavda bu kadar paragraf soracak. Konsantrasyon aralığınızı 25 soruya ayarladığınız için ne canınız sıkılır ne dikkatiniz dağılır. Son olarak; mutlaka ama mutlaka süreyle çalışın.

Edebiyat Dersine Nasıl Çalışılır?

Sakın ha sakın edebiyat konularını ertelemeyin. Hiçbir şey çalışmıyorsanız bile edebiyata başlamış olun. Konular çok fazla ve nereden soru gelir bilemezsiniz. İlk olarak gidin şöyle güzel bir defter alın, ne büyük ne küçük. Başlayın yazmaya. İki-üç kaynağın birleşimi bir notunuz olsun. Renkli renkli kalemlerle özene özene yazın. Yazdıklarınızı dışınızdan okuyarak yazın. Çok yararlı olacaktır. Elinizdeki kaynakların biri mutlaka cep boy kitap olsun. TV izlerken, otururken şöyle bakıverin. Elinizdeki diğer bir kaynak ise mezun olmuş bir arkadaşınızın kendi eliyle yazdığı notlar olsun. Zaten süzgeçten geçmiş bilgileri bir daha süzeceksiniz. Harmanlanmış bilgiler elinizde, afiyet olsun 🙂

Coğrafya, Tarih, Felsefe, Din Kültürü Derslerine Nasıl Çalışılır?

Dersi iyi dinlediyseniz tamam. Kaliteli test kitapları işi bitirecektir.

YGS-LYS Ders Programı Nasıl Olmalı?

lys-calisma-programi-3-ay

Her gün iki ders olsun önünüzde. En az dörder saat ayırmalısınız. Ben Matematik-Türkçe, Geometri-Edebiyat, Tarih-Coğrafya olarak gruplamıştım. Siz her nasıl yapıyorsanız yapın ama sakın fazla sistem değiştirmeyin. Yeni programa alışayım derken sınav geliverir vallahi. Programı yazarken de sakın ha sakın şu saat yemek şu saat şu ders diye yazmayın. İlkokul öğrencisi değilsiniz artık kendinize hakim olun ve o masaya oturun. Zaten sisteminize bir alıştınız mı tamam, artık ondan sonra çalışmazsanız vicdanınız sizi rahat bırakmaz.
Son olarak kendinizi telefonunuzdan soyutlamanız çok zor evet, bu herkesin problemi. O zaman telefonunuzda sizi dersten uzaklaştırmayacak şeyler olsun, bildirim veren soru uygulamaları 🙂
SoruSana, Sorun Kalmasın, Coğrafya Haritaları,
Çöz Bakayım Edebiyat, Mathematics gibi uygulamalar mutlaka bulunsun.
Sağlıcakla Kalın..’

“Bir Eşit Ağırlıkçının Çalışma Sistemi | Sınav Tecrübem #14 | Alparslan Kılıç” için 2 cevap

  1. Merhaba Alparslan abi. Bende Erzurum luyum. Size birkaç soru daha sormak isterim. Size ulaşabileceğim bir mail adresi varsa paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir