Sınav Tecrübem #4 | Ömer İlter

Sınav Maratonu Nasıl Koşulur?

YGS-LYS ile ilgili bugüne kadar birçok şey yazılıp çizildi. Bu sınavlarla ilgili okuyabileceğiniz pek çok yazı vardır. “Sınava nasıl çalışılır? Sınav stresi nasıl yenilir? Hangi kaynaklar çözülür? Ders çalışma programı nasıl hazırlanır? vb” birçok soruya cevap veren yazılardır bunlar. Bu konuların artık yeterince anlatıldığını düşünüyorum. Herkesin bildiği şeylerdir çünkü. Bu yüzden bugünkü yazıda farklı şeylere değineceğim.

Kendi tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak bazı şeyler anlatacağım sizlere. Biraz ezberbozan bir yazı olabilir. Hazır olun.

2015 yılında yerleşmiş biri olarak en sevmediğim sorulardan biri “Nasıl çalıştın? Söyle biz de yapalım. “sorusudur. Hani derler ya “başkasının yaptığı asfalttan yürüyeceğine kendi yaptığın patikadan yürü” bu yüzden en verimli çalışmanın kişinin kendisinin belirleyeceği planla olacağını düşünüyorum. Plan demişken de size tavsiye: Asla aylık veya yıllık plan yapmayın. Uyan varsa tebrik ediyorum. Genellikle bu tip planlarda bir aksama olursa olay kopup gidiyor. Bir gün çalışmayınca o bütün programı etkileyebiliyor. İnsanlar hazırlıyor programı, 1.gün, 2.gün…. sonra 5.gün programı uygulamıyor ve tüm plan çöpe. Sürekli ertelemeler ve sonunda hüsran. Bence insanlar en çok program hazırlarken zaman kaybediyor. Hazırlayacakları zamanı ders çalışmaya ekleseler inanın daha başarılı olacaklar. Bir de program hazırlayınca hep aynı bahaneler oluyor: “Tamam; hazırladım programı yarın başlıyorum, hafta başında başlayacağım, bugün maç var yarın sabahtan başlarım vs.” O yüzden eksiklerinizi tespit edin, kaynaklarınızı alın ve kendinizi asla şartlamayın. Bazen bir konuyu bitirmek uzun zamanınızı alır. Hesapladığınızdan çok vaktiniz gidebilir, acil işiniz çıkabilir, bunalabilirsiniz. Bu tip durumlarda kendinizi aylık bir programa uymak zorunda hissetmek sizi daha da zor durumda bırakabilir. İpin ucunu kaçırabilirisiniz. O yüzden o gün karar verin ne çalışacağınıza. Yalnızca ana odaklanın. İnsanın sabrı ancak içinde bulunduğu duruma yeter. Geçmiş için üzülüp geleceğe dönük plan yapmaktansa sadece içinde olduğunuz anı iyi değerlendirin.

Çalışmanın nasıl olduğunu verdikten sonra temel meseleye geliyorum. Devamlılık ve sebat yani asla yılmamak. Şu andan itibaren yaklaşık 7 buçuk aylık bir zaman var. Bu 225 günün mümkünse 225’inde de çalışın. Günde yarım saat olsa bile… Asla yılmayın. Bir deneme iyi yapıp sonra düşebilirsiniz. Netlerinize güvenmeyin, asla gevşemeyin, garanti görmeyin işinizi. Unutmayın ki her şey 160 dakikada olup bitecek. Birçok şey sınav anına bağlı. Bu da gevşememenin önemini bizlere gösteriyor. En önemlisi de sadece kendinizle yarışın ve çevrenizden etkilenmeyin. Kendimden örnek vereyim. Ben ortalama çalışan bir öğrenciydim ama şunu söyleyebilirim ki her gün çalıştım. Kimi insan olur evde çalışır, okulda çalışmaz; kimi tersini yapar. Ben böyle olmadım. Her gün yarım saat-bir saat de olsa çalıştım ama tatiller dahil ortalama olarak günde en fazla 2-3 saat çalışmışımdır. Çalışmayı da fazla abartmayın. Bir gün 6 saat çalışıp ertesi gün yatmayın.

Son olarak şunu söyleyeyim: Puan ve sıra hesaplamaktan uzak durun. Gerçekçi olmuyor çünkü her senenin sınavı farklı. Dediğim gibi kendinizi bir programa entegre etmeden, çevrenizden etkilenmeden, sizden iyi veya kötü yapan insanlardan etkilenmeden, kimsenin başarısını kıskanmadan çalışın. Emin olun bu şekilde en hayırlısı sizlerle olacaktır.

Şunu da bilin ki sınav her şey değil. En iyi üniversitede okuyup işsiz de kalabilirsiniz, istemediğiniz bölüme gidip başarılı da olabilirsiniz. Bu nedenle ümitsizliğe kapılmayın. Yalnızca önünüze bakın. Tüm sınavlarda hayırlı başarılar sizlerle olsun.

Yazar Hakkında 

omerilter-101
Ömer İlter

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi…

ilteromer@hotmail.com

“Sınav Tecrübem #4 | Ömer İlter” için 10 cevap

 1. Merhaba ben 11.sınıf tm öğrencisiyim ve hukuk okumak istiyorum.. Ygs matematik konularına çalışmaya başladım ama diğer derslere daha hiç bakmadım. Sizce nasıl bir yol ilerlemem gerekiyor? Edebiyatta genelde paragraf olduğu için ona şimdiden çalışmaya gerek duymuyorum (paragrafı anlamada bir sıkıntım yok yapabiliyorum)Sadece matematiğe çalışmak yeterli mi yoksa diğer derslere de bakmalı mıyım? Özellikle fen derslerini ne yapacağımı bilmiyorum. İngilizce hazırlık olan bir lisede okuduğum için fen derslerini hep ingilizce olarak gördüm ve türkçe soruları pek çözemiyordum. Şimdi fen derslerine çalışıp zaman kaybederim diyorym çünkü sil baştan olacak ve kat sayısıda çok fazla değil . Sizce ne yapmalıyım ders sıralaması yapabilir misiniz bana. Mesela matematiğe ağırlık ver sonra edebiyat en son fen çalış gibi yoksa direk fen çalış mı dersiniz? Siz nasıl çalışmıştınız fen derslerine önce hangisinden başladınız ders olarak hangi kaynağı kullandınız? Ne kadarına çalıştınız( yani bütün konuları biliyor muydunuz fizik ,kimya biyoloji ) ve ne kadar bir sürede fen derslerini tamamladınız. Yardımlarınızı bekliyorum

  1. Merhaba,
   Öncelikle şunu söyleyeyim 11. sınıftan başlamak büyük avantaj. Eğer yaz sonuna kadar tüm ygs’yi bitirirsen bence çok iyi olur. 4.sınıfta da daha çok lys çalışırsın. YGS için bir tm olarak elbette önce matematik derim ben. Sözelde problem olmadığını varsayarsak, vaktin olduğu için fen de çalışmak gerekli. Lakin çok muazzam bir fen neti gerekmiyor 25-30 net (daha azı bile olur aslında) çok iyi bir yere getirir diye düşünüyorum hedefine göre. Derece bile yaptırır. Önce kimya ile başlamayı öneririm. Sonra fizik veya biyoloji sana kalmış. Örneğin benim fenden 30 netim vardı ve kimyam tamdı. En garantisi kimya bence. YGS adına fen dahil tüm dersler için söyleyeceğim şu ki: Eksik konuları konu anlatımdan(kitap çok farketmez) bitirince en iyisi hiç soru bankalarıyla vakit kaybetmeden bol bol deneme çözmek. Yazın haftada 1 deneme, konular bitince de LYS + çözebildiğin kadar YGS denemesi güzel olur.Özetle, konuları bitirip deneme veya branş denemeleri en mantıklısı bence. Tabii ki hedeflediğin üniversiteye göre daha detaylı bir plan yapılabilir fakat genel olarak söyleyeceğim bunlar.

   1. Çok güzel tavsiyeler vermişsiniz teşekkür ederim. En garantisi kimya diyerek ondan başlamamı önermişsiniz garanti derken daha mı kolay oluyor kimyanın konularına çalışmak ? Ben biyolojiyle başlarım diye düşünüyordum çünkü diğer iki derse göre daha sözel duruyor. Benim fen dersleri için temelim sıfır ve hangi kaynakla çalışacağıma karar veremiyorum. Konu anlatımlı bir kitap alsam hangi konulara öncelik vermeliyim bilmiyorum. Bu yüzden bütün konuları en başından mı çalışmalıyım? En çok hangi konulardan soru çıkıyor fen dersleri için bilgilendirirseniz sevinirim. Bir de siz hangi liseden mezun olmuştunuz ve lisede fm mi yoksa tm miydiniz ?

    1. Ben Anadolu Lisesi mezunuyum. komple tm olarak okudum.
     Kimyayı önermemin nedeni en kısa olması. Ayrıca ygs’de bana hiç sürpriz, bilmediğim soru gelmedi kimyadan. Biyoloji ve fizik ise biraz daha detaylı ama dediğim gibi 11.sınıftan başlayınca düzenli çalışmayla rahatça biter fizik kimya biyoloji. İlla kitap tavsiyesi istersen Kolay fizik, kolay biyoloji ve ilk adım kimya-fizik-biyoloji (bunlarda tm öğrencisine yetecek kadar anlatım var.) kitapları var. Kolaymış, ilk adımmış, gerek yokmuş diye düşünme; öyle diyenlere de aldırma. Bunları çözüp, anladıktan sonra belli bir seviyeye gelirsin. Daha sonra zaten yüzlerce deneme olacaksınız. Denemelerdeki yapılamayan soruları çözdürmek yeterli olur diye düşünüyorum.Başarılar…İyi çalışmalar

     1. Sondaki soru için:
      Ben fen derslerini 11.sınıftan 12 ye geçerkenki yazda bitirdim. Sonra da denemelerle devam ettim. Ne kadar zamanda tamamladığımla ilgili bir şey demem sağlıklı olmaz. Herkesin kendi yolu vardır. Tüm konulara bakmıştım ben fizik kimya biyolojide. YGS adına en faydalı şey deneme çözmek bence. Fen derslerinde de faydasını gördüm.

     2. Merhaba , ben bu yaz YGS konularının bir miktarını bitirmeyi düşünüyorum . ( 11.sinifa geçtim) Nedeni ise LYS sınavı bilgi düzeyli olduğu için 3 ayin bana yetmeyeceğini düşünüyorum. Pdr bolümü istediğim içinde direk LYS odaklı çalışma yi düşünüyorum ama sorduğum kişilerin çoğu YGS ninde önemli olduğunu ve YGS den önce LYS ye çalışmanin önemsiz olacağını ve Lys konularını unutacağımı söylüyorlar siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yardımcı olursanız sevinirim.

     3. Merhaba
      LYS 10,11 ve 12. sınıf konularından oluştuğu için 11. sınıf LYS için erken. Bana kalırsa 11. sınıfta tüm YGS konularını bitirmeli. Ardından 11’den 12’ye geçerkenki yaz ayında da LYS çalışmak ve YGS denemelerine ağırlık vermek güzel olur.

 2. Merhaba dedikleriniz çok doğru… gençlere güzel örnekler veriyorsunuz… dediklerinize katılıyorum.
  Başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir