Sınav Tecrübem | Hüseyin Ali Kudret

Merhaba.
Ben Hüseyin Ali. Buradaki yazıda bahsedildiği gibi YGS-LYS tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki YGS bir psikoloji sınavıdır.
Zamanınızın çoğunu harcamanız bir şeyi değiştirmeyecektir. İki koca senedir sınava giriyorum ve çıkardığım sonuç şu ki YGS’de soğukkanlılık ve hız size sınavı kazandırır, bilgi değil! Ama içiniz rahat etsin diye son ay denemelere yoğunlaşabilirsiniz. Sizlere daha çok LYS tecrübelerimden bahsedeceğim.
LYS mantık sınavı değildir, bilgi sınavıdır. Bu yargıyı kabullenebilsek aslında sorunumuz çözülür. Eşit ağırlık ögrencilerinde genel bir algı vardır. YGS’deki matematik bölümüne bakıp “Ben matematik yapamam” diyebiliyorlar. Bu algı yıkılsa 1-0 önde baslarız LYS maratonuna. Çünkü LYS mantık gerektirmediği gibi kimse çok zeki olduğundan iyi sonuçlar almıyor. Bilakis çalışmanın neticesi olarak başarıya ulaşıyorlar, tıpkı benim başardığım gibi!
YGS süresince edebiyattan başlamanızı öneririm. Başlangıç sıkıcı olsa da sonra bi’ sevdiniz mi bırakamayacaksınız zaten. Fakat sırayla, acele etmeden ve bol test çözerek… o çok basite aldığımız edebi türlerden bu sene 3 soru vardı. Bu 3 sorunun değerini de hepimiz biliyoruz sanırım.
Gün boyu ders çalışarak geçirin demeyeceğim, inandırıcı değil. 6-7 saat de demeyeceğim. Herkesin çalışma kapasitesi farklıdır. Benimki 3 saat mesela 🙂 Ama o 3 saati de dolu dolu geçiriyordum. Bunu düzene sokmayı size bırakıyorum. Ama zamanınızı verimli kulanın. Mesela ulaşımda roman özetlerini okurdum (4 soru çıkmıştı bu sene).
Kaynaklara doymayın, testlere doymayın, bilmediklerinizi not almaya üşenmeyin!
Çünkü edebiyatta her bilginin değeri var, sakın detay mı çalışıyorum demeyin, çalışın! Kıyıda kösede ne varsa bakın.
Fazla uzatmadan YGS’nin fazla önemli olmadıgını size kendi sınav sonucumdan örnek vererek açıklayayım.
hüseyin ali kudret
YGS’de fazla heyacan yaptım ve titremeye basladım adeta. Son 20 dakika hiçbir şey çözemedim vs. dershanede 420 civarı yaparken yaptıgım puan 317. Sıralamam 99 bin. ama arkadaşımın verdiği moral sayesinde LYS’de bunu toparlayacağımı düşünerek çalışmayı bırakmadım. Fazla yüksek netler yapmadım, buna rağmen 9694 oldu sıralamam ve suan istediğim üniversitede istediğim bölümde olacağım. O yüzden YGS sakın moralınızı bozmasın.Bbu yazıyı okuyorsan hemen bugun LYS’ye başla!
Çalışacağınız kitaplara gelince…
Ben şiddetle önerdiklerimi yazacağım, ama sız bu kaynaklarla yetinmeyebilirsiniz.
Edebiyat için konu anlatımınız yoksa FEM yayınlarını öneririm. Konu anlatımını çok beğendim ve konu olarak sadece bu yayından çalıştım. Sonra direk testlere geçtim. Kaynak olarak : KAREKÖK, BİREY çok önerdiğim ve kesinlikle bitirilmesi gereken 2 kitap bana göre. Tabı bunun dışında da çözmeniz gerekir. Ben PALME, GÜVENDER, KÖRFEZ de çözdüm mesela.
Delta kültürün roman özetlerini de her boş zamanınızda okumanız için almanızı öneririm. Deneme olarak (bu ilerdeki zamanlarda olacak) denge deneme çözmüştüm ve bana çok şey katmıştı.
Matematikte fazla test çözdüğüm söylenemez ama soru bankası olarak FEM yayınlarını öneririm. İyi oldugunuzu düşünüyorsanız KAREKÖK soru bakasını da önerebilirm.
Geometri ve coğrafya için kitap öneremeyeceğim. Açıkçası onara pek bakmamıştım 🙂 ama siz kesinlikle bakın!
Bilgilerinizi hep paylaşın, paylaşmak kazandırıyor. Bu sitede bunu öğrendim. kaynak tercihiniz, bilgileriniz paylaşıldıkça ilerleyeceksiniz ve tek rakibiniz kendiniz olsun, insanlarla yarışmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir