Sınavlara Hazırlanırken Karşılaşılan Sorunlar

Kimi zaman adı, kimi zaman yapılış tarzı değişse de öğrencilerimizin üniversiteye adım atmak için geçmeleri gereken bir engel olarak YGS ve LYS sınavları uzun yıllardan beri mevcut. Bazı öğrencilerin okuduğu okulları, gittiği dershaneleri, aldığı özel dersleri gözetmeksizin herkese aynı tarzda sorular soran bir gelecek sınavı olarak da tanımlanabilir. Öğrenciler genelde en az 2 senelerini muhteşem bir gelecek kaygısı ile geçirirler. Dışarıda güneş açmış fakat siz evde tıkılmış ders çalışıyorsunuz. Bu hususta psikolojik bir desteğe bile ihtiyaç duyulması mümkündür aslında.

meslek lisesi ygs lys

Anadolu Liseli ile Meslek Liseli

Anadolu lisesi öğrencileri genelde meslek lisesi öğrencilerinden çok ilerde başlarlar. Çünkü belirli bir düzeyden sonra meslek liselerinde fizik, kimya, biyoloji ve matematik gibi dersler verilmez. Fakat sınavda resmi olarak görmediği derslerin soruları yapılması istenir. Mesela Sağlık Meslek Lisesi’nde 4 sene okumuş bir anestezi öğrencisinin bu sene YGS aracılığı ile 2 senelik anestezi bölümü okuması çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü bu eşitsizliğin daha önce farkında olan ÖSYM, meslek liselerine direk geçiş hakkı vermişti. Fakat ne hikmetse bu sene meslek lisesi öğrencilerinin direk geçiş hakları ellerinden alındı. Yani artık tercih klasmanında Anadolu liseleri ile pek bir farkları kalmadı. Bu durumda öğrencilerin çoğu gelecek kaygısına düştü. Başaramama korkusu baş saldı ve bu haklı bir korkuydu.

Aile Baskısı

Aileler genelde sınav süreçlerine çok olumsuz yaklaşırlar. Onlara kalırsa çocukları evden dışarı adım atmamalı ve yemek saatleri gibi temel ihtiyaç saatleri dışarısında kafalarını ders kitaplarından kaldırmamalıdır. Ailelerin kafasındaki çalışkan öğrenci modeli budur. Fakat bu çok yanlış bir yönergedir. Çünkü dolu kafaya bilgi sokmak neredeyse imkansızdır. Çocuğunuzun hafta içerisinde veya gün içerisinde belirli tatillere, kafasını dağıtmaya yarayan etkinliklere yönelmesi, verimli çalışma konusunda ona çok büyük bir destek sağlayacaktır.
Bir de sınava hazırlık döneminde öğrenci, üzerinde hissettiği baskılar (gelecek kaygısı vb.) yüzünden hırçın tavırlar sergileyebilir. Bu durumlarda davranışlarınızı hoş görerek olumlu telkinlerde bulunmak çalışma verimi bakımından olumlu bir örnek olacaktır.

Video Dersler

Ülkemizde bir çok öğrenci maddi durum yetersizliğinden ne etüt merkezlerine ne de özel derslere gidebiliyor. Bu öğrenciler genelde çözümü internette yayımlanan video derslerde buluyor. Fakat ÖSYM’nin her sene değiştirmiş olduğu sınav müfredatı yüzünden internet üzerinde bulunan dersler birbirine girmiş durumda. Bu durum sınava internet üzerinde bulunan video dersler ile çalışan öğrencileri adeta çalışmaktan soğutmakta. Çünkü bunu meslek edinmiş birçok internet sitesi var. Fakat girip baktığınızda her biri farklı müfredatlar içermekte. Bu durum öğrenci üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaktadır.

Sağlık Her Şeydir

Sınava çalışan öğrencilerin yaptığı en büyük hatalardan biri gece geç saatlere kadar ders çalışmak, sabah geç uyandığı için kahvaltı yapamamaktır. Bu davranışlar insan sağlığı açısından pek olumlu davranışlar değildir. Hem uykusuzlukla hem de yeteri kadar alınamayan vitaminsizlikle öğrencilerin bağışıklık sistemi zayıflamakta ve çok kolay hasta olabilmektedir. Etkili çalışmak ve sınava çalışırken herhangi bir zorlukla karşılaşmak istemiyorsanız kendinize oluşturduğunuz ders programından kahvaltı saatlerini ve uyku saatlerini çıkartın.

Sınav Hayatınızın En Önemli Noktası DEĞİL

Ailelerin en büyük kaygısı öğrencilerinin iyi bir okul okuyup iyi bir meslek sahibi olmasıdır. Fakat bundan 30 yıl önce eğitim şuanda ki seviyesine erişmemişken bütün insanlar okuyarak meslek sahibi olmuyordu. Hayatı boyunca çocuklarınızın karşısına türlü fırsatlar çıkacaktır, sınav onların hayatındaki önemli olaylardan yalnızca bir tanesidir. Hatta genel bir perspektiften bakacak olursak yaşamının kendisi onun için bir sınav değil midir? Çocuklarınıza bu sınavı geçemezse hayatının kötüye gideceği gibi izlenimler vermek onu motive etmekten çok, zaten dolu sırtına bir yük daha koymaktan başka bir şey değildir.

Üst Düzey Beklentiler

Aileler genellikle çocuklarının hakkında “Benim çocuğum doktor olacak, benim çocuğum mühendis olacak” gibi cümlelerle konuşmaktan çok hoşlanırlar. Fakat çocukların önünde bu konulardan konuşmak üstlerindeki baskıyı arttırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Çocuklar zaten gelecekleri hakkında endişe duyarken endişelerine bir de ailemi utandırmama endişe katacaksınız. Bu sebeple çalışma verimi düşecektir. Bu da başarısız bir sınav sonucu ile son bulacaktır.

Karşılaştırmalar

Ailelerin çocuklarının üzerindeki baskıyı arttırmasındaki bir sebep de genelde komşu çocukları ile olan karşılaştırmalardır. Unutmayın ki her insan farklılık gösterebilir. Komşunun çocuğunun 4 saat aralıksız çalışması sizin çocuğunuzun da 4 saat aralıksız çalışması gerektiğini göstermez. Öğrenci psikolojisini anlamak gerektiği ortada duran bir gerçektir.

Güvenin Doğru İfade Edilmesi

Genel olarak sınava çalışan öğrencilere en çok söylenen sözlerden bir tanesi “Sana güveniyorum” olmaktadır. Fakat öğrenciler bunu “Senden bekliyorum” olarak algılar. Bu da bir nevi psikolojik bir baskı oluşturur. Bu baskı ise öğrencinin çalışma performansını olumsuz yönde etkiler. Eğer cümleyi beklentileriniz yüzünden değil gerçekten güveninizi göstermek için söylüyorsanız ona “Ne kadar emek ettiğini görüyorum. Emeklerinin karşılığını alacaksın.” Gibi kesin cümleler kurarsanız bu onu motive edecektir.

ya basaramazsam ygs-lys

“Ya başaramazsam…”

Öğrencinizin aklında bu soru mutlaka bulunmaktadır. Sizin öğrencinizin bu soruyu sürekli sorduğu bilincinde olmanız ve bu soruyu birlikte cevaplamaya çalışmanız gerekmektedir. Tabi ki de çoğu öğrenci bu soruyu açık açık sormaktan çekinir. Sizin üzerinize düşen görev “Başaramazsan dünyanın sonu değil, sınav her sene yapılıyor” gibi motivasyon cümleleri kurmaktır.
Gösterdiğiniz Sevgiyi Şartlandırmayın
Öğrencilerin üzerinde oluşan baskılardan bir tanesi de “eğer sınavda başarılı olamazsam ailemin bana göstermiş olduğu değer düşecek” baskısıdır. Bunu ‘eğer başarılı olursam ailem beni daha çok sever’ şeklinde de düşünebiliriz. Bu konuda aile olarak sizin üzerinize düşen görev başarılı olsa da olmasa da onu sevdiğinizi göstermeniz, hissettirmenizdir. Problemleri çözmeye çalışmadan önce onu anlamanız sizin için daha kolay olacaktır.

Olağanüstü Tavırlara Girmeyin

Sınava hazırlık sürecinde ailelerin genel olarak yaptığı yanlış bir davranış, ona adeta hizmet etmektir. Bu onu doğallığından uzaklaştıracak kendi evini yabancılaştıracaktır. Bu sebeple de kendi odasında dahi rahat olamaması ile sonuçlanacaktır. Özellikle sınavın son haftalarında sürekli olarak onun sevdiği yemekleri yapmanız olağanüstü bir davranıştır.

Sorumluluklarını Üzerinden Almayın

Bugüne kadar sorumluluklar ile donatılmış çocuğunuza sınava çalışma sürecinde hiçbir sorumluluk vermezseniz bu onu boşluğa düşürecektir. Normalde hoşuna gitmiş gibi gözükse de motivasyon düşüklüğü yaşayacaktır. Normalde evi temizlerken size yardım ediyorsa yine etsin, odasını ve yatağını her sabah kendi topluyorsa yine kendi toplasın. Yani öğrenciniz için bambaşka bir ortam yaratmaya çalışmayın.

Unutmayın! Çocuğunuz Hala Çocuk

Ergenlik döneminin en zorlu zamanlarını atlatmış olsa da unutmayın ki o henüz yetişkin bir birey değil. Yani sınava giriyor olması onu erişkin bir birey yapmıyor. Bu sebepten ötürü ondan erişkin bir birey davranışları beklemek yanlış bir beklenti olacaktır.

Meslek Seçimine Müdahale Etmeyin

Yapılan en büyük hata ise çocuğunuzun meslek seçimine müdahale etmenizdir. Bir hedef uğruna bir, iki hatta üç sene boyunca kesintisiz çalışmış çocuğunuzun en doğal hakkı gelecekte yapmak istediği mesleği seçmektir. Onu farklı mesleklere yönlendirmek sınav motivasyonunu düşürecek ve olumsuz bir sonuçla karşılaşmanızı sağlayacaktır.

“Sınavlara Hazırlanırken Karşılaşılan Sorunlar” için bir cevap

  1. Merhaba ben bu sene 11. Sinifa baslayacagim Şimdi YGS deki biz bazı konuları işlemedik mesela biyolojide insan fizyolojisi onları bırakalım isleyince geri mi dönelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir