Son Ay YGS’ye Nasıl Çalışılır?

Son ay ne mi yapın? Son ay boş işlerden uzaklaşın. Boş işler boş zamanlarımızı doldurursa emin olun üzülen yine bizler olacağız. Sınav anında sorular karşımıza dikilince gardımızı alıp uygun şekilde davranmazsak, sınav öncesi iyi çalışmazsak hüsrana uğrayacağız. Bunun için sınava bir ay kalmışken iyi çalışmak ve akıllı olmak lazım. Vücudumuzu, beynimizi ve enerjimizi etkili kullanmamız lazım. Yoksa sınav çıkışı sorun yaşarız. Bununla beraber sınav başarısızlığı durumunda “4 deneme çözdük geldik, aha dayıya sor” gibi sözler asla YGS lügatında yer almıyor. YGS mazeret kabul etmiyor. Dolayısı ile son viraja girmişken çok dikkatli ve kararlı olmak lazım. Kararlılık deyince aklıma hep kartallar gelir.

kartal ygs

Denilene göre kartallar 40 yıl yaşarmış. 40 yılın sonunda gagaları körelmiş, tırnakları kesiciliğini kaybetmiş, tüyleri eskimiş, vücudu güçsüzleşmiş olan kartallar avlanmayı ve beslenmeyi beceremeyecek hale gelince yüksek bir noktaya çıkıp aşağıya atlarlarmış fakat kanatları istemsizce açıldığından ölemezlermiş. Burada kartalların önünde iki yol varmış, ya açlıktan ölmeyi seçecek ya da yeniden doğuş denilen süreci yaşamak zorunda kalacaklarmış. Bu süreçte kartallar öncelikle bir yuvaya girerlermiş, burada önce gagalarını taşa vurarak 15 gün gibi bir sürede kırarlarmış, ne kadar acı verici olacağını tasavvur edebiliyorsunuzdur,. Gagaları kırıldıktan sonra yeni gagalarının çıkmalarını beklerlermiş. Sonra yeni, taze gagalarıyla tırnaklarını koparırlarmış, yeniden çıkan tırnaklarıyla da tüylerini yolup tüyleri de yenilenince yeniden doğuş adı verilen uçuşu yaparlarmış. Aylarca yaşadıkları yuvalarından çıkıp yeniden hayata tutunurlarmış. En sonunda, 30-40 daha yaşayacak bir vücutları olurmuş.

Bir paragrafta kolayca anlattığımız bu zor süreci yaşayan kartalları örnek olarak almalıyız. Hayat zorluklarla, sıkıntılarla dolu ama hepsinin bize getireceği güzellikler var. Sıkıntılı süreci yaşadıktan sonra meyvesini aldığımızda çektiğimiz sıkıntıların hiçbir önemi kalmıyor. Kartallar birkaç aylık süreci yaşamayı seçmese ölecekler fakat bunu yapınca 10 yıllar kazanıyorlar. Bu şekilde biz de üzerimize düşeni yapmalı, vazgeçmemeliyiz.

Son ay yapılacaklar listesine ek olarak ders ekmeme, bilinmeyen ve yapılmayan soruları öğrenme, hocamızdan yardım almayı da gösterebilirim. Bunları yaparsanız temmuz ayında tecih yaparken rahat olacağınızı, yazın zevkini rahatça yaşayacağınızı söyleyebilirim. Kartalı unutmadan çalışalım, bıkkınlık göstermeyelim, güzel günler inşallah yakında.

Birinci paragraftaki boş işler kavramının tanımını yapmak gerekiyor sanırım. Boş işin çok farklı tanımları olabilir. Kimi faydasız işler için, kimi vakit harcayan işler için, kimi getirisi götürdüğünden az olan işler için “boş iş” kavramını kullanır. Genelde bilgisayar oynamak, telefonla uğraşmak, sağda solda gezmek boş işlerden sayılır. Fakat bana göre  faydasız iş yoktur.  Bu yüzden saydığım işler doğrudan boş iş klasmanına girmez. Bana göre boş iş insanı sorumluluklarından alıkoyan işlere denir. Dolayısıyla herkesin kendine göre bir boş işi vardır. Bundan dolayı boş işlerinizi belirleyip bunlardan kurtulmak size kalıyor.

İşin teknik kısmına gelirsek son ay deneme ve branş denemelerine yönelmenizi öneririm. Çözerken de süre, ayağa kalkmama, ara vermeme gibi kurallara riayet etmeniz iyi olur.  Bu şekilde bir nevi prova yapmış, YGS için hazırlık maçı yapmış olacaksınız. Denemeleri adeta bir YGS simülasyonu haline getirmek faydalı olur ve düzen kazandırır. Bununla beraber asla “Son ay konu çalışılmaz, LYS çalışılmaz” gibi rivayetlere inanmayın. Her an her şey çalışılır. En önemlisi ise yapamadığınız soruları öğrenin, eksik konularınızın üzerine gidin. Son kalan bir ay baştan sona tekrar için yeterli olmayacağından eksik konularınıza yönelmek en iyisidir. “Eksik konum yok” diyorsanız elbette eksik konu üretmeyin, deneme çözmeye devam edin. Günde en az 1 deneme çözülmeli diyorum tavsiye olarak.

Özetle, son ay sınav maratonunda bir dönüm noktası; bu ayda boşlamadan çalışmaya devam edenler büyük bir aksilik olmazsa kazanıyorlar. Bu yüzden çalışalım, çalışmayı sevelim.

Ömer İlter

“Son Ay YGS’ye Nasıl Çalışılır?” için 11 cevap

  1. Yazı gerçekten çok iyi olmuş zaten kendi adıma söylüyorum beni çok iyi şekilde motive ediyor yazılarınız.Bu yüzden size çok teşekkür ederim.Ama bişey sormak istiyorum eğer LYS bölümünde temelimiz çok eksik değilse hatta 100 üzerinden 50 başarı gibi düşünürsek ama YGS de daha fazla eksiğimiz ve pratiğimiz varsa sizce de hala LYS çalışmaya devam etmeli miyiz?Ayrıca 12.sınıf konularını zaten sağlam tutmaya çalıştım da.Bu konuda kafam gerçekten çok karışık sonuçta 26 gün kaldı gerçekten ne yapmalıyım kararsızım LYS ye devam etmeli miyim yoksa YGS pratik üzerinde mi durmalıyım?

  2. Ömer abi merhaba bisey soracam körfez ösym çikmis sorular deneme seti mi alayim yoksa farkli branş deneme kitaplari mi hangisini çözmek bu son günlerde iyidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir