Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? | Metin Sürer

Merhaba Arkadaşlar

     Ben de bu yıl tercih yapacak biri olarak sizleri bu konuda bilgilendirmek için bu yazıyı yazma görevini almış bulunmaktayım. Elimden geldiğince bu konudaki önemli noktalara değinmeye çalışacağım. Umarım bunun için çok geç kalmış değilimdir. Öncelikle iyi veya kötü YGS-LYS gibi uzun soluklu bir maratonu atlatan benim gibi genç arkadaşlarıma geçmiş olsun demek istiyorum. Derin bir nefes alıp dinlenmeye çekilmeden önce hayatınızın geri kalanını doğrudan etkileyecek üniversite tercihlerini bir düşünmelisiniz.

Gelecekte ben kendimi nerede görüyorum sorusunu kendinize sormanız çok doğru bir başlangıç olacaktır fikrimce. Hayallerinizi ve ideallerinizi gerçekleştirme yolunda hangi bölümü seçmelisiniz ilk karar verilmesi gereken şey budur.

Bölümünüzü belirledikten sonra bu bölümün hangi puan türünden alım yaptığını bilmek gerekir. MF-1, MF-2, TM-1 TM-2 TS-1 gibi. Hangi bölümün sizi mutlu bir geleceğe ulaştıracağına karar verdikten sonra artık hangi üniversite sorusu için doğru zaman gelmiş demektir. En az 4 yıl gibi uzun bir sürenizin geçeceği bir ilim, irfan yuvasını seçerken çok dikkat etmeniz gereklidir. Özel üniversite mi devlet üniversitesi mi konusuna gelirsek sizin bir üniversiteden ne beklediğinizi bilmeniz gerekmektedir. Tabii ki özel üniversiteler imkanlar burslar kampüs hayatı, yönünde devlet üniversitelerinin önünde. Özel bir ilgi gösterildiği aşikâr. Ancak bunlardan önce düşünmeniz gereken en önemli şey alacağınız eğitimdir. Devlet veya özel üniversite fark etmez, sizin için alacağınız eğitim ön planda olmalıdır. Hocalarınızın kalitesi, birlikte ders göreceğiniz arkadaşlarınızın başarı seviyesi, üniversitenin kontenjanı, üniversitenin imkanları önemli ölçütlerdir. Bunu değerlendirirken de oradan mezun olmuş kişiler ya da henüz orada öğrenimine devam etmekte olan kişiler en güvenilir kaynaklardır. Dışarıdan konuşan haddinden fazla kötüleyen ya da göklere çıkartan insanlara kulak asmayın. Okuyacağınız şehir seçerken de kolay uyum sağlayabileceğiniz bir şehir seçmelisiniz. Ailenizle kalmak istiyor ve ben onlarsız yapamam diyorsanız şiddetle aynı şehirde bulunan bir üniversite seçmenizi öneririm. Seçtiğiniz şehrin yaşam standartlarını hayat pahalılığını da göz önünde bulundurmakta fayda var.  Ancak en önemli kriter şehir değil öncelikli olan bölüm ve üniversitedir.

Tüm bunları biraz etraflıca düşündükten sonra geldik tercih sıralamamızı yapmaya. 🙂 Üst sıralara gitmek istediğiniz fakat sizin başarı sıranızdan hafif yüksek ya da başarı sıranıza yakın üniversite bölümlerini yazmalısınız. Arkasından da sizin istediğiniz puanınızın yettiği üniversiteler gelmelidir. Fakat bunu yaparken istemediğiniz bir üniversite veya istemediğiniz bir bölümü kesinlikle yazmayın. Üniversiteleri başarı sırasına göre değil isteğinize bağlı olarak yazın yani en çok istediğiniz ilk sırada en az istediğiniz son sırada olsun. O listeyi sonuna kadar doldurmak zorunda değilsiniz size yeterli gelen sayıda tercih yapın ver her tercihinizin gelmesi durumunda oluşacak senaryoyu düşünün. İstemediğiniz bir yer sizi yeterince mutlu etmeyecektir.  Ayrıca kazanıp da gitmeme durumunda olabilecek puan kesintileri de kaçınılmaz hal alır. Umarım doğru kararı vermenizde ufak bir faydam dokunmuştur size 🙂

Bu imkanı sağladığı için öncelikle Ömer Abi’ye yani Ömer Tarık Koç’a çok teşekkür ediyorum. Hepinize tekrar gelecekteki hayatınızda başarılar diliyorum.                                 

Metin Sürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir