Tıp Öğrencisinden YGS-LYS Tavsiyeleri | Sınav Tecrübem #17 | Beyza Apaydın

Merhaba arkadaşlar,

Benim adım Beyza. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde dönem 1 öğrencisiyim. Arkadaşımın ricası ile , sizler için sınava hazırlık sürecinizde yardımcı olabileceğini düşündüğüm ve öyle olmasını umduğum bu yazıyı yazıyorum.
Takdir edersiniz ki henüz dönem 1 olmam ve fakülteye yeni başlamam sebebiyle tıp fakültesi söylendiği kadar zor mudur , kime göre zordur , neye göre zordur gibi sorulara tatmin edici cevaplar veremeyeceğim. Ama yoğun sınav maratonunu geçirmiş biri olarak YGS-LYS ye hazırlık süreci ile alakalı bilgi verebilirim.
Ben kendi adıma , YGS-LYS de başarımın 11. sınıftaki düzenli calışmama bağlı olduğunu söyleyebilirim. 11. sınıfta hem o sınıfın ders konularını adamakıllı öğrenmek hem de YGS ye hazırlanmaya başlamak gerek. 11. sınıftaki arkadaşlarım; kendinize YGS için net hedefleri koyun ve adım adım ulaşmaya çalışın.Denemelerden sonra çözemediğiniz soruları kendi yalnızlıklarına terk etmeyin…:)) Unutmayın özellikle de YGS deki soru kalıpları bellidir,sorular birbirine benzer. Çözemediğiniz bir sorunun çözümünü öğrenmek ilerde çok soruda size kolaylık sağlar. Bu şekilde yapamadığınız soruların üzerine giderek az az da olsa genel bir artış yakalarsınız. Henüz sınav seneniz gelmeden,strese girmeden,düzenli çalışmayı alışkanlık edinin. Konuları iyi öğrenin ve sorularla da pratik yapın. 11. sınıfta yaptığınız ön hazırlıkla 12 ye sıfırdan başlamayacak olmak sizi stresten büyük oranda korur İnşallah.
12. sınıftaki arkadaşlara gelecek olursak onların daha çok çalışması gerektiği aşikar. Çok çalışmaktan kastım saatlerce masa başında boş oturmak, kütüphanede ve etüt merkezlerinde sınav stresiyle nasıl geçtiğini bilmeden zamanınızı öldürmek değil elbette. Biliyorum çünkü yaşadım. Arkadaşlarımız içinde oldukları duruma üzülmekten , endişelenmekten ders çalışmaya vakit bulamıyorlar. Ben de çalışma planı yapmaktan çalışmaya vakit bulamazdım mesela 😀 Fakat üstünden vakit geçince daha net görüyorum ki yapmamız gereken sadece çalışmak. Hedefimizi düşünerek sınava yönelmek. Fark etmişsinizdir umarım ; saatlerce ne yapacağını düşünmek , deneme sonuçlarına hayıflanmak oturup da bir saat anlayarak ders çalışmak kadar bir şeyler katmıyor insana. Az da olsa öz çalışın , önemli olan anlayabilmek. Anladığınızı hissedin. Bütün kaygılarınızı bir kenara bırakıp anlayarak ders çalıştığınızda oluşan huzuru hissedeceksiniz. Ayrıca çalışamadığınız günlerde moralinizi düşürmemenizi tavsiye ediyorum , herkes o lanetli günleri yaşıyor. Netlerinizdeki ani düşüşlere üzülmeyin , bu o anki halet-i ruhiyenizle ilgilidir ; sizin seviyeniz budur anlamına gelmeyebilir. İnanın ki çalıştığınız takdirde

”Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır.”

Yapmamız gereken kendimize inanmak ve hedefimizden vazgeçmemek.


Yazımı bitirirken eklemek istediğim bir tavsiyem var. Bu tıp fakültesinde de uygulamaya çalıştığım bir şey. Bir konuyu öğrenmek istiyorsanız birine anlatmak için öğrenin. Anlatabilmek için öğrenirseniz daha kalıcı olur diye düşünüyorum.Tabi sonrasında kime anlatırsınız bilemem iyisi mi kendinize anlatın 😀 İnşallah emeğinizin karşılığını alabileceğiniz bir sınav olur. Hepinize başarılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir