2016 TM Derecesi Yapmış Ülkü’den Tavsiyeler (TM-3 300) | Sınav Tecrübem #9

Merhaba, Facebook’taki paylaşımınızı gördüm ve ben de tecrübelerimden bahsetmek istedim.

facebook paylaşım
Yukarıda bahsettiğim paylaşım.

2016 mezunuyum ve TM tercihi yaptım. MF temelliyim ancak hukuk hep hayalimdi o yüzden tek hedefimi hukuk olarak belirledim. Bence hedef çok önemli ama hedeften kastım birkaç okuldan birkaç bölüm belirlemek değil, hedefe bağlanmanız için tek ve gerçek bir hayaliniz olmalı.

Benim Hedefim Neydi? LYS Benim için Çok Önemliydi!

Benim ki Koç Hukuk‘tu. YGS’de 21.577 sıralamaya sahiptim ve bu beni oldukça üzmüştü çünkü hedefime gerçekten uzaktı. Ancak hiçbir zaman hayalimden vazgeçmedim ve LYS konularına olan hakimiyetim beni oldukça motive etti. LYS’de bunu 229’a çektim, okul puanım 300’e düşürdü. Koç Hukuk’a 150 kişi kadar uzaktım normalde ama muhtemelen başka bir şirketin bursuyla tam burslu okuyacağım inşallah.

YGS-LYS için 3 Altın Kural

ygs 3 altin kural

O yüzden ilk altın kural,

güzel bir hedef ve daimi inanç.

İlk sınav YGS olduğu için herkesin aklı ondadır ama bana kalırsa YGS sürecinde bile asıl hedef LYS’ye hakim olmak olmalı, YGS bittiğinde LYS’nize güveniyor olmalısınız ki motivasyonunuz düşmesin. Edebiyat sınavı zor olsa bile bence çoğu TM’nin 53+ hedeflemesi gereken bir sınav, hedefi yüksek tutmanın faydasını gördüğümü düşünüyorum. YGS ve LYS matematik bence başrol derslerden, YGS Türkçe ve edebiyat da öyle.

Benim ikinci altın kuralım da:

“Asıl sınav LYS, YGS’nin hiçbir zaman emek=başarı garantisi yoktur LYS’nin aksine.”

Aynı zamanda günde üç saat uyuyup, 400-500 soru çözmekle daha çok kendinizi yıpratırsınız. Bunun yerine stratejik çalışmak (LYS ağırlıklı), günü oldukça verimli geçirmeye odaklanmak daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Kolay 400 sorudansa kaliteli 200 soru beni daha çok geliştirdi.

Çevreniz Sizi Etkilemesin

Son olarak her zaman kendinize güvenin ve demotive eden insanları dikkate almayın. Hedefimi paylaştığımda aldığım tepkilerden sonra hedefimi kendime saklamaya karar verdim özellikle YGS’den sonra. Kendime sakladım fakat inancımı da bir an olsun kaybetmedim.

Özellikle büyük konuşan insanların genelde beklemediği sonuçlar aldığını gördüm, mütevaziliğinizi de kaybetmemeye özen gösterin.

Üçüncü altın kural da bu olsun. ?

sinav canavari

Benim de sinavcanavari.blogspot.com linkiyle bir blogum var, diğer yazılarımı okumak isterseniz ziyaret etmenizi beklerim 🙂

Ülkü Öz

 

 

 

“2016 TM Derecesi Yapmış Ülkü’den Tavsiyeler (TM-3 300) | Sınav Tecrübem #9” için 12 cevap

  1. abi en büyük hayalim hukuk tm öğrencisiyim 12. sınıfa geçtim ama matematiğim yeterince iyi değil ne öneririsin temelim sıkıntılı antiremanlarla matematiğe başladım abi müthiş bir hırs ve çalışma isteği var hukuk o kadar çok istiyorum ki anlatamam yani 460 450 değilde yani 400 le samsundada okurum hukuk olsun abi yeter tavsiyelerin nedir hocam ?

  2. Dışarıdan-ötenizden yardım beklemeyin !! Kapı, içeriden açılır. Anahtarı keşfetmeye bakın ! İnanc, azim ve istek bu yolda en büyük tetikleyicilerdir. Şunu da asla unutmayın: Varsa programınızda-yaratılış gayenizde başarı, er geç ulaşır sizlere, huzurlu ve rahat olun !!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir