Üniversite Sonrası İş Bulmak Nelere Bağlı?

Türkiye’deki işsizlik oranları incelenirse bu hususun ne kadar dikkate şayan olduğu anlaşılabilir. Zira birçok genç birey üniversite eğitimini bitirdikten sonra işsiz kalabiliyor. Peki bu durum neden kaynaklanıyor? Bunun sebebine eğildikten sonra işsiz kalma ihtimalinizi bir nebze ortadan kaldırabilecek önerilerde bulunmayı istiyorum.

Öncelikle memleketimizde hangi meslek grubunun ne kadar personele ihtiyacı olduğuyla ilgili bir istatistik çalışması yapılmış değil. Her ilde üniversite var ve bu üniversitelerde verilen akademik eğitim iş hayatına yönelik pratik bir değer taşımıyor diyebiliriz. Teoride öğretilenlerin tatbik edilmesi iş hayatına atılmakla mümkün olabiliyor. Üniversite kontenjanlarında ki fazlalık ve mesleki yaşamdaki istatistik çalışmaların olmaması Türkiye’de işsizliğin hüküm sürmesine sebep olan temel unsurlardır. Zanaat anlayışı çöken bir toplumda yaşıyoruz ne yazık ki. Kimse çırak olmak istemiyor, çünkü herkes üniversiteli. Haliyle toplum kendi kendini yozlaştırıyor. Netice: işsizlik.

Peki üniversite hayatına başladık. İleri ki dönemde işsiz kalmamak adına ne gibi bir plan ve çalışma hazırlamalıyız? Bu soruya hep birlikte cevap arayacağız.

Net Bir Hedef İle İlerlemek

Okuduğunuz bölüm her ne olursa olsun, “Ben üniversiteyi bitirdikten sonra şurada olacağım.” Diyebileceğiniz bir hayal olmalı. Böylelikle afallamaktan kurtulur ve hedefiniz için neyin gerekli olduğunu bilerek çalışırsınız. Bu size hızlı biçimde yol kat ettirecek en önemli etkendir. İşsiz kalma ihtimalinizde böylelikle epeyce düşmüş olacak. Çünkü nitelik kazanmış bir eleman olarak seçtiğiniz işte başarılı olabileceğiniz düşünülecek.

üniversite sonrası iş bulmak 1

Tek Bir Alanda Müthiş Uzmanlık

Eğer akademisyenlik gibi bir meslek düşünüyorsanız alanınızda tek bir konuda tam bir uzmanlık sağlamalısınız. Bu diğer meslek grupları içinde geçerlidir. Mühendislik, işletmecilik, akademisyenlik… Fark etmeksizin bölümünüzde bir alanı iyice öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

İş Deneyimi

Üniversite hayatınız boyunca öncelik dersleriniz olmalı elbette. Ancak yaz aylarında bir işte çalışmak ve iş hayatının aktifliğine katılmak size ileriki yıllarda ayrı bir özgüven kazandıracaktır. Bu nedenle yaz aylarında bölümünüze dair bir iş bulup çalışmanızı öneriyorum. Hem pratik olarak kendinizi geliştirmenin de tek yolu budur.

Staj Döneminin Değerlendirilmesi

Staj yapmış olmanız iş çevresi edinmenize ortam hazırlar. Bu sebeple stajı aksatmamanız ve olumlu bir imaj oluşturmanız sizin için önemlidir. Birinin sizi bir tanıdığına tavsiye etmesi veya size özel sektörde iş bulması girişkenliğinize bağlıdır. Kendinizi göstermeli ve alabildiğinizi almalısınız.

Üniversite İmkanlarından Faydalanmak

Üniversite size farklı kapılar açar. Kulüplere katılabilir ve kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Bunun iş hayatınıza etki etmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü mülakat değerlendirmelerinde sizin sosyal aktivitelerdeki yeriniz ve ekip çalışmasına yatkınlığınız uğraşlarınızla ölçülecektir.

İki Yabancı Dil Bilmek

Şunu bilmenizi isterim ki İngilizce bilmek artık olumlu bir değer olarak görülmemekte. Ama İngilizceyi bilme seviyeniz işleri değiştirecektir. Üst düzey İngilizce öğrenmek ve bunun yanı sıra bir dile orta seviyede hakim olmak mükemmel bir artı olacaktır.

Eğer bu tavsiyelere uyarsanız işsizlik kaderiniz olmayacak. Her kurum nitelikli eleman arar ve her daim buna ihtiyaç duyar. Nitelikli bir eleman olarak kurumların karşısına çıkarsanız Türkiye’deki işsizlikle pek bir işiniz kalmayacaktır. Umarım hayat yolculuğunuzda güzel başarılar elde edersiniz.

“Üniversite Sonrası İş Bulmak Nelere Bağlı?” için bir cevap

  1. Özellikle staj dönemini değerlendirmek çok önemli. Başarılı bir staj döneminin sonunda staj yerinde çalışma hayatına adım atma ihtimali her zaman vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir