Tercih Yapmadan Bilmeniz Gerekenler | Üniversitemi Seçiyorum

universite-tercih-secimim-siralama

Zaman hızla geçer, farkına bile varmazsın. Kendini tercihlerle boğuşurken buluverirsin.

Henüz vakit var gibi gelse de üniversite tercihleri konusunda bilgilerimizi taze tutmak en iyisi!

Üniversite tercihleri YGS-LYS sınavından sonra belli bir dönemde puanına göre okuyacağın üniversiteyi ve bölümü seçmen anlamına geliyor.

Hedefindeki üniversite ve bölüm hakkında biraz bilgiye sahip olman hedefinin daha gerçekçi olmasını sağlar.

Üniversite seçimi de hayatının dönüm noktalarından birisidir. İleri de severek yapacağın bir meslek için doğru üniversite ve doğru bölüm seçmek olmazsa olmazdır.


Peki sana en uygun üniversiteyi nasıl seçeceksin?Bu aşamada kendini tanıman, üniversiteler hakkında yeterli ve güvenilir bilgiye sahip olman ve seçeceğin bölümün özelliklerini bilmen gerekir.

(İşte bu konuda sana yardımcı olmaya çalışacağım.)

2018 YGS Çalışma Programı PDF İNDİR

2018 YGS Çalışma programını PDF halinde indirmek için aşağıdaki kutucuğa e-mail adresini yaz ve bizden gelen e-postayı onayla, 2018 YGS Çalışma Programının PDF dosyasını ÜCRETSİZ indir!

 

Hangi Üniversite İyi?

 

Üniversiteler genelde başarı sıralamalarına göre derecelendiriliyor

Başarı sıralamaları her zaman en iyi değerlendirme kriteri değildir!

Başarı sıralamaları o üniversiteleri sınavda iyi yapan öğrencilerin tercih ettiğini gösterir. Sadece sınavla ilgili olan “başarı sıralamaları” kriteri üniversiteleri değerlendirirken tek başına yeterli değildir.

Sınav başarısı yüksek öğrencilerle bir arada okumak elbette iyidir. Fakat bu durum puanınızın yettiği en yüksek bölümlü üniversiteyi seçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Size en uygun üniversite tek kritere bakılarak belirlenemez.

Bölümden bölüme iyi üniversiteler değişir.

Ayrıca bir üniversitenin her bölümü aynı kalitede olmayabilir. Birkaç ünlü bölümüyle öne çıkan üniversiteler olabilir. Örneğin, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile meşhurdur.

Üniversiteler bölümden bölüme farklılaşır. Bu yüzden bir üniversiteyi değerlendirilirken bölüm bazlı değerlendirme yapılmalıdır. Bütün üniversiteyi tek bir kefeye koymak hata olacaktır.Tek ve en iyi üniversiteyi bulmak zordur.

Bir üniversite diğer bütün üniversitelerden iyidir değerlendirmesi mantıklı değil. İyi üniversiteler olur, fakat en iyisini bulmak zordur. (Ancak sınırlı kriterlerde değerlendirme yapılırsa en iyi üniversite bulunabilir)

Çünkü üniversiteler bazı alanlarda iyi olup bazılarından başka bir üniversiteden geri olabilir. Her alanda en iyi olan üniversiteyi bulmak olanaksızdır.

TAVSİYE YAZI  “Sıfırdan Matematik” Eğitim Seti İncelemesi

 

Kişisel tercihler etkilidir.

Her üniversite farklı imkanlara sahiptir. Burs, yurt, spor salonu, sosyal imkanlar, akademik kadro gibi kriterler üniversiteden üniversiteye değişir.
Bu kriterlere kişilerin verdiği değerler de farklıdır .

Örneğin, benim için spor salonu olmazsa olmaz bir kriterken senin için spor salonu bir anlam ifade etmeyebilir. Buna karşılık akademik kadro senin için önemliyken benim için değersiz olabilir.

Kişisel tercihlerin öne çıktığı bu durumda kendimizi tanımamız önem kazanır. Benim için en önemli kriter nedir? Hangi imkanlardan vazgeçebilirim? gibi sorularla kişisel tercihler doğru bir şekilde belirlenmelidir.

Üniversite Değerlendirme Kriterleri

Peki kendimize uygun üniversiteyi seçerken nelere dikkat edeceğiz?

Kriterlerimiz bu listeyle sınırlı olmamakla birlikte şu şekilde olabilir:

Akademik Başarı

 • Başarı Sırası: Bu üniversiteyi tercih edenlerin sınav başarısı
 • Akademik Kadro: Üniversitedeki öğretim üyelerinin(hocaların) akademik başarısı, ders anlatabilme kabiliyetleri
 • Dünya Çapında Sıralamalar

Burs İmkanları

Başarılı öğrencilere burs imkanı var mı?

Uluslararası Eğitim İmkanları

Erasmus(Avrupa öğrenci değişim programı), Global Exchange(uluslararası öğrenci değişim programı) gibi imkanların varlığı ve bu programlara üniversitece verilen değer, gösterilen ilgi

Öğrenci Toplulukları

Üniversite bünyesinde kurulan topluluklar ve bu toplulukların ne kadar aktif olduğu. İlgi alanlarına yönelik toplulukların olup olmadığı. (Müzik, satranç, dans vb.)

Konaklama

Üniversitenin yurdu var mı? Çevresindeki konaklama imkanları nasıl?

Ulaşım

Üniversiteye ulaşım kolay mı?

Kampüs Yaşamı

Kampüste yeme, içme, alışveriş, arkadaşlık, spor imkanları, kampüs binası ve çevresi, sessiz ortam, kütüphane,

Spor Takımları ve Tesisler

Üniversitenin spor takımları var mı? Bu takımların çalışmaları için yeterli imkan(tesis, antrenör, bütçe) var mı?”false”]

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Etmen Gerekenler:

 • Hedefini şimdiden belirlemen çalışmalarını kolaylaştıracak.
 • Üniversite hedefini belirken/tercihini yaparken tek bir kritere bağlı kalmak en büyük hatalardan birisi.
 • Kişisel tercihlerin bu süreçte çok önemli.

 

Yazar Hakkında

Kişisel blog şeklinde başlayan bu girişim ardındaki ekip sayesinde bir serüvene dönüştü.

Yorum Bölümü 7 yorum

mehmet - geçen yıl Yanıtla

İstanbul Üni. Hukuk ve Yeditepe Üni. Hukuk(tam burslu) arasından bir seçim yapman gerekse hangisini seçerdin? Neden? Sorumu yanıtlarsanız çok mutlu olurum. :)) Bu konu hakkındaki görüşleriniz benim için çok önemli lütfen ayrıntılı bir şekilde anlatın. 🙂

  Ömer Tarık Koç - geçen yıl Yanıtla

  Ben olsam Yeditepe seçerdim. İstanbul Üni her ne kadar köklü ve güzel bir üniversite olsa da Yeditepe’nin yabancı dil, erasmus, yurtdışı imkanlarının çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çok fazla öğrencinin olmaması hocalarla daha rahat iletişime geçebileceğim anlamına geliyor. Benim fikrim bu şekilde 🙂

üzgün - geçen yıl Yanıtla

benim bi rahatsızlığım var. 11. sınıfta beyin ameliyatı oldum okula dahi gidememiştim. ankrada ameliyat oldum. o zaman ben ankarda okumALlıyım dedim. sene boyuncada bu istegimi sürdürdüm. ama lys ye 1 aydan az sure var ve annem hastasın gönderemem diyor bunu dedikten sonra ders bile çalışmıyorum. kendi hayllerimi gerçekleştirmedikten sonra universiteye gitmemein isteğım bölümü okumaddıktan sonra ne anlamı var diye düşündüm. ne yapmalayım.

  Ömer Tarık Koç - geçen yıl Yanıtla

  Merhaba,

  Öncelikle geçmiş olsun dileğimi iletmek istiyorum.

  Hastalığının ve tedavi sürecinin tam olarak neler gerektirdiğini bilmediğimden bu konuda annene güvenmen gerektiğini düşünüyorum. Üniversiteyi Ankara’da okumasan da üniversite sonrası yükseklisans, doktora gibi programlara katılır, bu programları Ankara’da okursun. Sık sık gezmeye gidersin.

  Fakat bu olaylar senin çalışmanı ve azmini etkilemesin. Hayatta ne olacağı hiç belli olmuyor. Belki sen kazanınca annenin fikri değişecektir.

  Moralini yüksek tut ve çalışmaya devam et. Şimdiden başarılar diliyorum.

Eris - geçen yıl Yanıtla

İnanin şu an bile aklımda hiç bir üniversite yok be meslek seçimi ne de uni be yapmalıyım diye soruyorum hayırlısı olsun diyorum en önemlisi ama yinede illa ki bir seçim yapmalısın diyeceklerini biliyorum başkaları benim yerime mesleğimi Seçicek ve bende ewet dicem bu doğru değil biliyorum ama başka bir tercih yapmak için görüp yaşamakta lazım öyle değil mi biz daha uni hakkında sadece çevremizden bilgiler ediniyoruz yasamadığımiz için başka insanların anlattığı üniler daha cazip geliyor ve sonra bir bakıyorsun ki onun bakış açısı benimkiyle aynı değil

  Ömer Tarık Koç - geçen yıl Yanıtla

  Tabii ki başkası ile senin bakış açın uyuşmayacaktır. Bu yüzden gerekli bilgileri öğrenmek kadar üniversiteyi gidip gezmek de bence çok önemli. İnsan kendisi bir bakmalı nasıl bir üniversite? Mutlu olur muyum üniversite eğitim boyunca?

Elif - geçen yıl Yanıtla

merhaba eşit ağırlık öğrencisiyim ygs 5 puanım 337 devlette ya da tam burslu özel üniversitede psikoloji okumak istiyorum okuldan 55 puan geliyor. Edebiyat 47-50 Matematik 20-25 cografya 15-18 arası yapsam 30 bin ve üstüne çekmem çok mu zor?

Yorum Bölümü:x